Perşembe , 9 Şubat 2023

Gülmen ve Özakça, açlık grevini sonlandırdı

324 gündür açlık grevinde olan eğitim emekçileri Nuriye Gülmen ile Semih Özakça, açlık grevlerine son verdiklerini duyurdu. Gülmen ve Özakça, işe iade ile ilgili yargı yoluna gideceklerini söyledi.

324 gündür açlık grevinde olan, Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilen eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, işlerine iade edilmek için Olağanüstü Hâl (OHAL) İnceleme Komisyonu’na başvurmuştu. Aylardır kararı beklenen OHAL Komisyonu, işe dönüş talebine ilişkin kararını, Gülmen ve Özakça’ya iletti.

Gülmen ve Özakça, kararı duyurmak için bugün doktorları ve avukatlarıyla beraber saat 13.00’da basın toplantısı düzenledi.

“AÇLIK GREVİNİ SONLANDIRIYORUZ”

Basın açıklamasını okuyan Nuriye Gülmen, işe iadelerinin OHAL komisyonunca reddedildiğini duyurdu ve yargı yoluna başvuracaklarını açıkladı. Gülmen, “Açlık grevimize bugün itibariyle son veriyoruz.” dedi.

Gülmen şunları söyledi:

“Bizim zincilerimiz yok, korktuk evet ama korkumuzun üstüne gittik. Saldırı karşısında hiçbir şey yapmasaydık bugün karşınıza böyle dik ve sağlam çıkamazdık. Küçücük bir direnişten bir kişinin elinde dövizle çıkıp saniyeler içinde gözaltına alındığı bir direnişten milyonlarca insanın haberini olduğu kocaman bir direnişe dönüştürdük. Bebeğimizdi bizim, biz onu aldık büyüttük bugün kocaman bir direnişimiz var ve biz direnişimizi çok seviyoruz. Direnişimiz bize özgürlüğümüzü verdi. OHAL’in karanlığını yardığı için direnişimizi çok seviyoruz. Bizim televizyonumuz kanallarımız yok, bu yüzden sokağa çıkıp direnişimizi insanlara tek tek anlattık. Faşizme karşı nasıl birleşilir, direnişimiz bunu gösterdi. Bu yüzden de çok seviyoruz. AKP bize saldırabileceği tüm araçları kullandı, İçişleri Bakanlığının özel çalışmalarıyla bize saldırdılar. ‘Terörist’ olduğumuz söylendi, dava devam ederken davayı etkileyecek açıklamalar yapıldı. Bu saldırıların hepsinden güçle çıktık ve yenilmedik. OHAL Komisyonunun hakkımızda verdiği kararı dün tebliğ aldık. Bu kararda işe iademizin reddedildiğini gördük. Yargı yoluna başvuracağız. Ve açlık grevimizi bugün 324. gününde sonlandırıyoruz.”

gulmen-ve-ozakca-aclik-grevini-sonlandirdi-419396-1.

ÖZAKÇA: BU DİRENİŞ KAZANDI

Gülmin’in ardından Semih Özakça konuştu.

Özakça şunları söyledi:

“Çok fazla işkence baskı zulüm gördük. Bizim irademizi kırmak içindi bunlar. Ama bu direniş kazandı. Bu direnişle insanlar artık başı dik ‘haksızlığa uğradım’ diyebiliyor. Biz bu direnişle umudu büyüttük. OHAL Komisyonu hükmünden bağımsız olarak bu kazanmış bir direniştir. Bu direniş sevdamızı da büyüttü. Eşim açlığa ortak olarak direnişinin başarıya ulaşmasını sağladı. Annem ilk kez gözaltına alındı. Birçok davası oldu. Annemle gurur duyuyorum. Bu direnişin kazançlarından biri de ailemiz oldu. Biz somut bir kazanım istedik. Ret kararını da yargı yolu açıldığı için somut kazanım olarak görüyoruz. Biz bu direnişle komisyonun da çalışmasını sağladık. Ret gerekçesinde memuriyetimden önceye dayalı bir dava nedeniyle ret kararı verildiğini gördük”

Kısa bir konuşma yapan Esra Özakça “Teşekkür ederken unuttuklarımız oluyordur. Ama Nuriye ve Semih İçin Dayanışma hiç pes etmedi. Özel dayanışmaya ayrıca teşekkür etmek gerekiyor. Ailelere de teşekkür ediyorum” dedi.

ACUN KARADAĞ: İKTİDAR NURİYE VE SEMİH’İN ELİNİ ÖPMELİ

Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde ‘işimi geri istiyorum’ eylemini sürdüren öğretmen Acun Karadağ da “Aylarca arkadaşlarımıza bir şey olursa korkusuyla direndik. Ama bugün çok mutluyum. En azından arkadaşlarımızı kaybetme korkusunun yerine umudu koyarak direnmeye devam edeceğiz. İktidarın yerinde olsam bu insanlar temsilci gönderir ve ellerini öptürtürdüm. Veli’nin sözü ile bitirelim. ‘Direniş daima’ diyelim. Nuriye ve Semih arkadaşlarımızı da sağlıklarına kavuştuklarında Yüksel’deki direnişe bekliyoruz.”

ATO BAŞKANI: GÜLMEN VE ÖZAKÇA HASTANEYE KALDIRILACAK

ATO Başkanı Vedat Bulut’un verdiği bilgiye göre müdahale sürecinin özel bir protokolü var. Gülmen ve Özakca, bir hastaneye kaldırılacak. Burada normal gıdalara doğru beslenme süreci işletilecek. Bulut bu sürecin yaklaşık 6 hafta süreceğini belirtti.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.