Pazar , 5 Şubat 2023

Güler :”Hrant Dink’in Öldürüleceği Raporu Nedim Şener’e Ulaştırıldı”!

Bugün yeniden görülen Dink davasında savunma yapan dönemin İstihbarat Daire Başkanı Ali Fuat Yılmazer “Erhan Tuncel’in hedef şahıs olmasını Dinç engellemiş, yardımcı istihbarat elemanı yapmışlar. Proje onun üstüne” dedi.

Bianet’ten Elif Akgül’ün haberine göre; Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin yeniden görülen davanın 11. celsesinin ilk duruşması bugün görüldü.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada cinayet sırasında İsithbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü, cinayetin ardındansa İstanbul Emniyeti İstihbarat Şube Müdürü olan Ali Fuat Yılmazer’in savunmasına devam edildi.

Yılmazer, cinayet sırasında İstanbul İstihbarat Şube Müdürü olan Ahmet İlhan Güler’in savunması sırasında gözaltında olduğu için soramadığı soruları da bu duruşmada sordu.

Ahmet İlhan Güler’e sorular

Yılmazer, Güler’e gazeteci Nedim Şener’i tanıyıp tanımadığını ve Dink’in öldürüleceği bilgisinin içeren F4 raporunun sızdırılıp sızdırılmadığını sordu.

“F4’ü kim sızdırdı?”

Güler ise, “Kaç sefer olduğunu bilmiyorum ama tanırım kendisini. ‘Kim tarafından sızdırıldı’ şeklindeki soruları doğru bulmuyorum” dedi. Yılmazer bunun üzerine söz konusu raporun 8 dakika boyunca görüntülendiğini iddiasında bulundu. Güler de bunun Yasin Hayal ile ilgili kaç tane rapor olduğunun görülmesi ve yok edilip edilmediğinin araştırılması için yapıldığını savundu.

Yılmazer de bu raporların sadece İstihbarat Daire Başkanlığı’na gönderildiğini belirterek, “Başka illere gönderilmez. İçeriğinin okunması mümkün değildir. Gönderilmesi ilgili istihbarat şube müdürlüklerine bağlıdır. Bu rapor Nedim Şener’e ulaştırıldı. Emniyet istihbaratın güvenilirliğine gölge düşürüldü. Yardımcı istihbarat elemanı çalıştırılamaz oldu” diye konuştu.

Lojmanda kahvaltı

Yılmazer iddianamede de yer alan İstihbarat Daire Başkanlığı kampüsünde İstihbarat Daire Başkanlığında Şube Müdürü olarak görev yapan Recep Güven’in Güler’i lojmanına çağırarak “İstanbul’u derhal terkedeceksin, seni İstanbul’da müdür olarak istemiyoruz” ifadelerini hatırlattı.

Ali Fuat Yılmazer: Sizin herhangi bir tayin kararının olmadan nasıl “İstanbul’u terket” demiştir?

Ahmet İlhan Güler: İstanbul Şube Müdürü hemen bir yazıyla tayin olmaz. Ramazan Akyürek’in daha önce de benim başka bir ile tayinim konusunda girişimi olmuş, bunu şifahen öğrendim. ‘Biz seni istemiyoruz. Üstündeki emniyet müdürünün senin isteğinle ikna edilmesi gerekir’ şeklinde düşündüm. Ben de istenmediğim bir yerde çalışacak biri değilim.

Yılmazer’in savunması

Yılmazer, Güler’e yönelik sorularının ardından savunmasına devam etti.

“Ben azınlıklara yönelik tehditlerle mücadele ettiğim için burdayım”

Yılmazer’in savunması özetle şöyle:

* Ben azınlıklara yönelik tehditle mücadele ettiğim için burdayım. Benim yazdığım yazılardan başkasını bulamazsınız Türkiye tarihinde. Bunu sizin bilmeniz bana yetecek. Yoksa bu yargı sisteminden bir şey beklemiyoruz.

* Yönetmelikte bana verilmiş görevleri yaptım. Ulusalcılık faaliyetlerini takip ettim. Aşırı sağ faaliyetlerin konusuydu. C2 şube çalışmasıydı bu alan. Hrant Dink cinayeti de bu provokasyon sonucu doğdu. Danıştay cinayeti de böyle. Zirve cinayeti de.

“Cinayeti Metin Yıldız örgütledi”

* Engin Dinç baş şüpheliyken nasıl atandı? Beni tutuklarken onları görevden almıyorlar. Burdan bozulur bu dava. Baş sanık soruşturma yürütmüş. Engin Dinç’in Metin Yıldız’la iltisatı var.

“Cinayet fikrini Yasin’e Erhan empoze etti”

* Metin Yıldız bu cinayeti örgütlemiş. Jandarmanın gözetiminde, jandarma refakatinde işlenmiş bu cinayet. Erhan Tuncel’in hedef şahıs olmasını Dinç engellemiş, yardımcı istihbarat elemanı yapmışlar. Proje onun üstüne. Yasin Hayal’e bu düşünceleri (cinayet fikri) Erhan Tuncel empoze etmiştir.

* İstihbarat Daire Başkanlığı’na ve bana yönelik suçlama, Trabzon ve İstanbul’un sorumluluğunu gizlemek için yapıldı.

Duruşmaya yarın Yılmazer’in savunmasıyla devam edilecek.

( m.haberdar.com )

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.