Pazar , 26 Mart 2023

Gülen Cemaatı Almanya’da Mercek Altında

Fethullah Gülen hareketine ait cemaat üyelerinin son zamanlarda Almanya’da siyasi partilere özellikle de Alman Sosyal Demokrat Parti’ye sızma girişiminde olduğu ortaya çıktı.

Haber Merkezi

Almanya’nın Leipzig kentinde özellikle Alman Sosyal Demokrat Gençlik Örgütü (JUSO) arasında örgütlenenen ve çoğu Sachsen eyaletinde Gülen cemaatine bağlı SA-BIL adlı Eğitim kurumunda çalışanların çoğunluğunu oluşturduğu bir grubun siyasi partiye sızma girişimi dün gece Alman ARD kanalında “FAKT” adlı programda gösterime girdi.  ARD’”de “Gülen Hareketinin Sızma Girişimi” adıyla yayınlanan programda Leipzig kentinde cemaatin topluca SPD””ye üye olduğu ve cemaat  yanlılarının  SPD yönetimi ile organik bağ kurdukları öne sürüldü.

Işık Evleri’”nde yetişen ancak daha sonra cemaatten ayrılan bir genç televizyon programına verdiği demecinde, gençlerin sadece diğer Müslüman gençlerle iletişim kurması ve Müslüman olmayanlarla iletişimin kesilmesi yönünde telkinde bulunduklarını söyledi.

EĞİTİM ADI ALTINDA ÖRGÜTLENME

Gülen hareketinin Almanya çapında Işık Evleri, çeşitli eğitim kurumları ve ders takviyesi adı altiıda “liberal, “dinlerüstü” bir anlayışla örgütlenmelerine rağmen, içerde kendi ideolojilerini gençlere ve ailelere empoze etmeye çalıştıkları ifade edildi.

Belgeselde ayrıca Alman Sosyal Demokrat Parti(SPD) Berlin teşkilatında “Çeşitlilik ve Göç Calışma Grubunda” görev alan Aziz Bozkurt!”un “cemaat üyeleri demokrasi ve örgütlenme özgürlüğü altında siyasi partilere sızma girişimi içerisindeler. Gülen cemaatinin hayat anlayışıyla, sosyal demokrasi anlayışı çelişmekte. Bu nedenle cemaat üyelerinin siyasette bir güç, nüfuz elde etmek için örgütlendikleri kanaatindeyim” şeklinde görüşüne yer verildi.

Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Federal eski Milletvekili Lale Akgün ise, konu ile ilgili olarak, „“Cemaat üyelerinin var olan demokratik hakları kullanarak demokrasi dışı örgütlenmelerine asla izin vermemeliyiz“ dedi.

CEMAATİN MEDYAYA TİPİK METODU : BASKI UYGULAMAK

Almanya’nın “Mitteldeutsche Rundfunk” adlı televizyon kanalında Haziran ayında bir program yayınlandığı ve Gülen cemaatinin baskısı sonucu internet sitesinde yer alan içerik yazısının yumuşaltıldığı ve “Gülen cemaatinin SPD’”ye sızma girişimi” başlığı yerine “Gülen ve SPD” adı altında değiştirildiği belirtildi.

HAMBURG’A MI SIÇRADI ?

Öte yandan Almanya’nın Münih kentinden Hamburg’a kısa bir süre önce yerleşen Yılmaz A. adlı SPD’nin aktif bir üyesinin çoğunluğu „muhafazakar“ kesimden oluşan yaklaşık yüz kişiyi partiye üye yaptığı ve bu durumdan Hamburg SPD yönetiminin kuşku duyduğu ifade edildi.

Hamburg SPD için  kısa sürede çok sayıda göçmen kökenli üye kaydının yapılması,  ikinci bir Leipzig sorusunu gündeme getirdi.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir