Grup Yorum’a Almanya’dan vize engeli

14 Kasım günü Almanya’nın Oberhausen kentinde “Grup Yorum Gönüllüleri Komitesi” tarafından düzenlenen “Irkçılığa Karşı Tek Ses Tek Yürek Konseri” için tüm hazırlıkların bitmesine rağmen, Alman Konsolosluğunun vize engeliyle karşılaştığı ifade edildi. 

Türkiye’de konserlerine yüzbinlerin katıldığı ülkenin en popüler protest müzik grubu olan Grup Yorum’un, Oberhausen’deki 4.Büyük Avrupa Konseri’ne 20 bin kişinin beklendiği açıklanarak, vize engeline son verilmesi istendi.

grup-yorum

11 kişilik Grup Yorum üyelerine herhangi bir gerekçe belirtilmeden Alman Konsolosluğu tarafından, konserden iki hafta önce çıkarılan keyfi vize engelinin, siyasi nedenlerden dolayı olduğu ileri sürüldü.
1985 yılında kurulan ve 30 yıllık müzik tarihlerinde yüzlerce kez yurtdışında konserlere katıldığı açıklanan Grup Yorum üyelerine çıkarılan vize engelinin, Merkel’in Türkiye ziyareti sonrasına denk düşmesinin tesadüf olmadığı aktarıldı.

 Yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi.

”AKP ve ALMANYA BİRLİKTE ÇALIŞIYOR”
Grup YORUM’un Vizesini Engelliyor Ve Yorum’a Avrupa Yasağı Koymak İstiyorlar.

Bu yıl Almanya’nın Oberhausen kentinde dördüncüsünü düzenleyeceğimiz “Irkçılığa Karşı Tek Ses Tek Yürek” konseri fiilen engellenmek isteniyor Almanya devleti tarafından . Daha önce defalarca Almanya’da ve diğer avrupa ülkelerinde konserler vermemize rağmen geçtiğimiz hafta yaptığımız vize başvurusu Alman Konsolosluğu tarafından reddedildi. Vize verilmemesi yetmiyormuş gibi Grup Yorum üyelerinin “schengen” sisteminden çıkarılmasına yönelik işlem başlatacaklarını belirtiyorlar. 30 yıllık tarihimizde yüzlerce kez yurt dışına çıkmış olmamıza rağmen keyfi alınan bu karar siyasidir, bilinçli bir karardır. Bu kararın, vize yasağının sebebi sosyalist düşüncelerimizdir. AKP ve Almanya birlikte almıştır bu kararı. Sanıyorlar ki “yasaklarız, Almanya’ya sokmayız Grup Yorum’da susar”. Bizi ne Alman devleti, ne de diğer emperyalist devletler düşüncelerimizden vazgeçirebilir. Tam 30 yıldır her türlü yasağa, gözaltına, baskıya karşı susmadık, inadına, ısrarla türküler yaptık, albümler çıkarttık. Türkiye tarihinin gördüğü en büyük konserleri gerçekleştirdik. Bizim büyüklüğümüzü ve yıkılmazlığımızı Almanya devletide öğrenecek, tüm dinleyicilerimizle birlikte öğreteceğiz.

Almanya devleti Türkiye’de çoluk çocuk katliam yapan, ölmüş insanları polis araçlarının arkasına bağlayarak sürükleyen, 25 yaşında Dilek Doğanları “evime galoş giyip öyle girin” dediği için katleden, her türlü basın açıklamasını yasaklayan, her gün onlarca insanı gözaltına alıp işkence yapan AKP iktidarı ile birlikte çalışıyor. Bu suçların en büyüğüdür.

Almanya Devleti “Irkçlığa Karşı Tek Ses Tek Yürek” konseri olmasın istiyor. Bu sloganın yükselmesini istemiyor. Neden çünkü Alman devletide ırkçıdır. Onlarca Türkiyeli evleri yakılarak, kurşunlanarak katledildi, hangisinin katili bulundu, ceza aldı. HİÇBİRİNİN. İşte 4 yıldır bu gerçekleri haykırıyoruz konserimizde. Bunun için yasaklıyorlar. AKP gibi Almanya’da halklar örgütlenmesin istiyor. Bunun içinde birlikte çalışıyor, kararlar alıyorlar. İstediğiniz kararları alın, bu konseri engelleyemeyeceksiniz, Avrupa’ya girİşimizi engelleyemeyeceksiniz.

HİÇ BİR GÜÇ TÜRKÜLERİMİZİN HALKLA BULUŞMASINI ENGELLEYEMEYECEK!
Türkiye ve Avrupadaki tüm dinleyenlerimizi Almanya Konsolosluğunun bu keyfi tutumuna karşı çıkmaya çağırıyoruz. 14 kasımda hepinizi Oberhausen’de yapılacak konserimize davet ediyoruz. Konsolosluğu arayarak bu kararın derhal kaldırılmasını isteyelim.

TÜRKÜLER SUSMAZ HALAYLAR SÜRER!

Almanya Başkonsolosluğu
+90 212 334 6167

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir