Perşembe , 23 Mart 2023

GRUP YORUM NEREDE ?

 

 

yoBugün ülkenin herhangi bir alanında, sahnesinde konseri olabilir mi?

Evet olabilir… Hatta olmalıydı ama olmuyor, olamıyor!
Çünkü, ülkemizde halk üzerinde terör estiren bir iktidar var; otobüs duraklarını, metro girişlerini, vapur iskelelerini, tren garlarını çevirip geleni geçeni sorguluyor, gözaltına alıyor, nedeni belli olmadan aylarca tutukluyor!
Konserleri ve tiyatro gösterilerini engelliyor, filmleri sansürlüyor, resim sergilerinde sanatçıları tehdit edip yapıtlarını gösterimden kaldırtıyor, görünmez ellere heykelleri parçalatıyor!
Kitapların, karikatürlerin peşine düşüyor, kültür merkezlerine baskınlar düzenleyerek içeride müzik aletlerinden dergilere ne varsa darmadağın ediyor, kırıp döküyor!
Halk düşmanlarını, tecavüzcüleri aklamak için yasal düzenlemeler yapan bir iktidar var karşımızda. Yalan ve talana yaslanan saltanatını sürdürmek için; itiraz edenleri yok etmek istiyor, yürüdüğü karanlık yolda ayağına takılan taş olarak ezberlediği her muhalefeti yok etmek istiyor… Kendini ancak baskı ve zor ile var edebiliyor!
İşte bu ortamda, Grup Yorum da sahnede değil zindandadır… Çalışmalarını sürdürdüğü İdil Kültür Merkezi bu ay iki kez basıldı, kırıp döküldü ve topluluğun tüm elemanları gözaltına alındı!
Ülkede Grup Yorum dinleyen milyonlarca insan… Grup Yorum gözaltında susturulmak ve yok edilmek isteniyor!
Ülkenin yazarları hapiste… Düşünürleri yargılanıyor… Sanat yapıtları tehdit altında ve böyle bir ülkede yaşamak bize acı veriyor!
Sanatçıları, düşünürleri, emeğinin hakkını arayanları zindana tıkarak bu kanlı iktidar daha ne kadar sürecek?
Sanat Meclisi bileşenleri olarak biz bu oyunu bozmak istiyoruz!
Böyle geldi ama böyle gitmeyecek!
Zulüm ejderha olsa da yenilecek!

Sanat Meclisi
as

About Canan Özel

Check Also

Tarihin Tortusu – Prag

    Canan Özel Eğer bir şehre girdiğinizde sizi bir nehir karşılıyorsa, orada güzel şeyler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir