Cuma , 2 Aralık 2022

”Gözlerimi Kaparım, Vazifemi Yaparım” Hamburg’da sahnelendi

Hamburg’da yaklaşık 1 yıldır Özlem Winkler-Özkan yönetmenliğinde çalışmalarını sürdüren Gettotiyatrosu ilk oynunu sahneledi.

P1030717

Hamburg, Sternschanze, Altonaer Str. 38 adresinden bulunan Okul salonunda Tiyartoseverlerle buluşan oyun, gerek işlenen konular bakımından, gereksede oyuncuların başarılı yetenekleri ilgi ile izlendi.

Mustafa Akpolat

Haldun Taner’in 1964 yılında yazdığı iki perdelik”Gözlerimi Kaparım, Vazifemi Yaparım” Tiyarto oynu, 2.Meşrutiyet olarak anılan döneminden (1908- 1918), 1960’ların sonuna kadar ki bir zaman diliminde Türkiye yakın tarihinde gerçekleşen toplumsal değişimleri, Vicdani ve Efruz adlı iki karakterin yaşam hikâyeleri aracılığıyla anlatır. İki çocukluk arkadaşı olan Vicdani ve Efruz karakterlerden Vicdani, saf, iyi niyetli, dürüst ve uysal bir kişidir. Efruz ise köşe dönücü, iş bitirici, fırsatçı biridir. Oyunda, bu karakterler üzerinden, devleti sömürenler ve devlete itaat edenler arasındaki dengesizlik anlatılır.

P1030770
Oyun yönetmeni Özlem Winkler-Özkan, günün konuları ile güncelleştirerek sahnelediği oynun kısa bir sahnesini, oyuncuların dialoglarını playback olarak sundu. Bu yöntemle, yaşadığı haksızlıklar karşısında aslında bir insanın itiraz etmesi ve yaşadığı haksızlığa karşı tepki göstermesi gerekirken, herşeyi kabullen, uysal bir karakterin yaşadığı uzun anlatımlı bir trajediyi hüzünlü bir anlatımdan daha haraketli ve komedi tarzında hızlandırarak canlı hala getirmeye çalıştığını belirtti.

P1030769
Hamburg’da yaşayan Oynun yönetmeni Özlem Winkler-Özkan, küçük yaşlarda sanata olan ilgisi nedeniyle, ortaöğrenim sürecinde, tiyatro ve sanatsal çalışmalarda yer alır. Viyana’da aldığı Tiyatro ve Opera eğitimden sonra, her iki alanda da değişik kurumlarda çalışmalara devam eder. Yaklaşık bir yıl önce Kurulan ve ilk oyunlarını sahneleyen Gettotiyatrosu’nun bu ilk oynu ile kendisininde yeni şeyler öğrenerek, yabancısı olduğu bu eser ile Türkiye tarihinde bir kesiti sahnelemekten ve ilgiden dolayı mutlu olduğunu belirtti.
Mehmet Öndek, Türkan Tekdaş, Celal Aydın, Brusk Cudı, Deniz Kaya, Teoman Aykut, Gönül Aslan ve Necla Uğraş’ın rol aldıkları oyun, 2 Mayıs Cumartesi günü saat 19:30’da PEM Center
Regienenstr 18 Hamburg adresinde ikinci gösterimi sahnelenecek.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.