Salı , 31 Ocak 2023

Gözaltında yaşamını yitiren öğretmenin cenazesinde ayrımcılık

Gözaltına altında yaşamını yitiren öğretmen Gökhan Açıkkolu’nun cenazesi, “Hainler Mezarlığı” dayatması nedeniyle İstanbul yerine Konya’da toprağa verildi. Cenazeye ayrımcılık Konya’da da devam etti. Cami imamı cenaze namazını kılmadı.

etha-20160808-gokhan-acikkollu-cenaze-00_ext

Darbe girişiminin ardından gözaltındayken hayatını kaybettiği açıklanan tarih öğretmeni Gökhan Açıkkollu’nun cenazesi “Hainler Mezarlığı” dayatması nedeniyle Konya’da toprağa verildi. Konya’daki cenaze namazına da cami imamı gelmedi.

Ümraniye Atatürk Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nin tarih öğretmeni Gökhan Açıkkol, darbe girişiminin ardından 23 Temmuz’da gözaltına alınmıştı. Gözaltı sırasında rahatsızlanan Açıkkol’un, 5 Ağustos’ta sabaha karşı hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Açıkkollu’nun cenazesini teslim alan babası Ayhan Açıkkollu, “Oğlumun cenazesinin OHAL nedeniyle İstanbul’da defnedilmesine izin verilmedi. Yine de defnedileceği takdirde Ballıca’daki ‘Hainler Mezarlığı’na, her hangi bir İslami koşullar yerine getirilmeden pazartesi günü defnedileceğimiz söylendi” diye konuştu.

İstanbul’da toprağa verilemeyen Açıkkollu’nun cenazesini ailesi Konya’ya götürdü. Ancak bu kez de cami imamı gelmeyince cenaze namazını bir mahalleli kıldırdı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, darbe girişiminde bulunanların cenaze namazının cami imamları tarafından kılınmayacağına ilişkin talimat vermişti.

( Etkin Haber Ajansı )

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.