Gözaltına alınan Hollandalı gazeteci: Bana şaka yapıyorlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla gözaltına alınan Ebru Umar, neyle suçlandığını bilmediğini söyledi. Yurtdışına çıkışı yasaklanan Umar “Ne yapacağıma dair hiçbir fikrim yok” ifadelerini kullandı.

Ebru Umar

Hollanda’nın Metro gazetesi köşe yazarlarından Ebru Umar, Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosluğu’nun muhbirlik çağrısıyla ilgili kaleme aldığı yazı üzerine, önceki gün Aydın’da gözaltına alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla mahkemeye çıkan ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Umar’a yurtdışı çıkış yasağı getirildi.

Sputnik’e konuşan gazeteci Umar, Hollanda’ya dönemediği için kurumunun duruma sabır göstermesini umduğunu söyledi. “Bir gazeteci olarak yalnızca bilgisayara ihtiyacım var” ifadelerini kullanan Ebru Umar “Ama Hollanda’da fiziksel olarak bulunmam gerekiyor. Yapacak röportajlarım, başka işlerim var. Şu anda ne yapacağıma dair hiçbir fikrim yok” dedi.

‘HAKARETİN TANIMI KÜLTÜRLERE GÖRE DEĞİŞİR’

Karara itiraz etmek için Hollanda’dan gelecek bir belgeye ihtiyaç duyduğunu belirten Umar, Erdoğan’a hakaret ettiği iddiası için ise “Hakaretin tanımı kültürden kültüre göre değişir. Bu yüzden neyle suçlandığıma dair net bir fikrim yok açıkçası” ifadelerini kullandı.

Gazeteci Umar, Türkiye’de basın özgürlüğü olmadığını belirterek şunları söyledi:

“Bunu söyleyen ve ilk fark eden kişi ben değilim. Türkiye’de çok sayıda gazeteci cezaevinde, gazetecilere açılmış 2 bin civarında dava var. Şaka gibi! Şu anda bu şakayı bana da yapıyorlar. Türkiye’de basın özgürlüğü yok. Bunu ispatlamak için benim durumuma da gerek yok. Bu durumda birçok insan var.”

‘TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİ GELİŞTİREN AVRUPA FIRSATÇI DAVRANIYOR’

Türkiye’de basına yönelik sansür ve hak ihlallerine rağmen Avrupa ülkelerinin Ankara yönetimiyle ilişkilerini geliştirmesi hakkında da değerlendirmede bulunan Umar, ülkeler arasındaki ilişkilerde paranın ve siyasetin belirleyici olduğunu, fırsatçı davranıldığını ifade etti.

Yurtdışı yasağının kalkması ve Hollanda’ya dönmesi halinde, Türkiye’ye tekrar gelip gelmeyeceği sorusunu yanıtlayan Ebru Umar “Burada bulunmayı, buradaki yaşantımı seviyorum. Şimdi işler biraz değişti” dedi. (tr.sputniknews.com)

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir