Göç yollarında bitkin düşen insanlara yardım eli

Yaklaşık iki haftadır Hamburg Merkez Tren istasyonunda kendiliğinden bir araya gelen  gönüllülerden oluşan görevliler, Tren ve Otobüslerle Hambur’a gelen, göç yollarında bitkin düşen ve  başka şehir ve ülkelere gitmeye çalışan insanlara yardım  ediyorlar. 

Göç_yollarında

Mustafa Akpolat

Hamburg’da Çarşama günü Tren istasyonu önüne kurdukları iki Çadırda, göç yollarındaki insanlara dinlenme, uyuma, yemek ve tıbbi yardım konularından yardım etmeye çalışan  gönüllü görevliler, Hamburg Belediye başkan Olaf Scholz’a, çalışmalara destek verilmesi çağrısında bulundular.

Aralarından çocuk ve kadınlarında bulunduğu yaklaşık 500 kişiye her gece yatacak ve dinlenecek yer bulmaya çalışan gönüllüler, Belediye başkanı Olaf Scholz’un konuyla ilgilenmesi ve göç yollarındaki bu insanların temel gereksinimlerinin karşılanması talebinde bulundular. Şu ana kadar resmi dairelerce konuyla ilgili bir açıklama ve gelişme sağlanmadı. Benim bildiğim bazı milletvekili veya görevlilerin kendi bireysel destekleri dışından Hamburg (SPD-Yeşiller) koalisyon hükümetince bir adım atılmadı.

Göç_yollarında1

„Antira Hbf“ olarak kendisini isimlendiren ve gönüllülerden oluşan inisiyatif Çarşamba günü ”Hamburg artık uyan” (Hamburg, wach endlich auf!) başlığı ile yaptığı basın açıklamasında, ”Konuşmanın zamanı geçti, şehir harekete geçmeli.’   Yaklaşık 10 gündür gönüllülerden oluşan görevliler, Güney Almanya’dan Otobüs ve Trenlerle Hauptbahnhof’a gelen mültecilere yardım etmeye çalışıldığı ifade edildi.  Kendi imkanlarıyla ve gelen yardımlarla, yeni gelen mültecilere su, yiyecek ve tıbbi yardımda bulunmaya çalışıyorlar. Açıklamda, birçok mültecinin  İskandinavya ülkelerine gitmek için Hamburg’a ara bir durak olarak geldiklerini ve yardıma ihtiyaçları olduğu belirtildi.

Hergün yaklaşık bin mültecinin geldiğini belirten gönüllüler, ”bir çoğu günlerdir mola vermeden yollarda, yorgun, aç, bitkin düşmüş ve sağlık sorunları var. Bizler sadece kısa sürelide olsa dinlenmelerini ve bir nefes almalarını sağlamaya çalışıyoruz” dediler.

Gece gelen ve sabah tekrar yola devam edecek olan  insanlara,  gecelemeleri ve dinlene bilmeleri için St.Georg semtinde bulunan kurumların yardımı ile yatacak yerler temin edilmeye çalışılıyor ama şu an bu imkanlarda yetersiz kalmakta.

Wandelhalle’de merdivenlerin altınan açtıkları bilgilendirme masasıyla mültecilere yardım etmeye çalışan gönüllülere İstasyon görevlileri ve esnafta yardım etmeye çalışıyor.

2 milyona yakın Nüfusu olan Hamburg’un Tren istasyonunda,  ülkelerindeki savaşlardan kaçan  ve göç yollarında bitkin düşen insanların dinlenebilmeleri için bir salonun veya yerin olmaması veya bu imkanın sağlanmamasıda gönüllü görevlilerce eleştirilmekte. Merdiven altında ve dışarıda kurulan çadırın önünde kurdukları, katlanabilen masaların üstüne dizdikleri içecek ve yiyecekleri mültecilere ikram ediyorlar. Arta kalan yardımları koyacak yerleri olmadığından, başka yerlerdeki mültecilere ulaştırmaya çalışıyorlar.

Uzun yollarda ve zorluklarla gelen bir çok insan sağlık sorunlarıda var. Gönüllüler bu konuda da yardım etmeye çalışıyorlar, Facebook üzerinden sadece bağış ve yiyecek değil tıbbi ve ilaç yardım çağrısıda bazen cevap buluyor ve geçiçi yardımlar yapılabilinmekte veya yetersiz gelindiğinde değişik kurumlardan yardım talebinden bulunmalarına rağmen  ihtiyac karşılamamakta.

İmkanlarınız dahilinde yardımda bulunmak istiyorsanız, Hauptbahnhof,  Wandelhalle veya dışarıda kurulan çadırlarda bilgi alabilirsiniz

 

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.