Salı , 31 Ocak 2023

Gezi Direnişçilerine Polis Şiddeti Almanya’yı Ayağa Kaldırdı

15 Haziran’da Taksim/Gezi direnişine saldırıyı protesto ederek, direnişle dayanışmada bulunmak için saat 21:30’da Hamburg- Altona tren istasyonunda, Demokratik Güç Birliği Platformuna bağlı kurumlar tarafından kısa sürede yapılan çağrı ile biraraya gelen yaklaşık 1500 kişi, Schulterblatt semtinde bulunan Rote Flora’ya kadar yürüdüler.

Yürüyüşün bitiminde yapılan konuşmalarda, AKP hükümeti ve başbakanı Erdoğan’ın emriyle, Polisin Gezi parkında çocuk ve direnişcilere pervazsızca saldırması, yüzlerce çocuk ve direnişcinin yararlanmasına, kimyasal gazlar ve tazyikli ve asitli su ile halka saldırmasını protesto ederek, direnişcilerle dayanışmada bulundular. ”Her yer taksim, her yer direniş”, ”Hükümet istifa”, ”Direne direne kazanacağız”, ”Faşizme karşı omuz omuza” gibi solaganları haykıran kitle yarın daha güçlü bir şekilde buluşmak üzere dağıldı.

Almanya’nın Hamburg ve Frankfurt kentlerinde Gezi Parkı direnişçileriyle dayanışma gösterileri devam ediyor.İstanbul Vali’si Mutluoğlu’nun her defasında kesinlikle polis müdahalesi olmayacak açıklamasına rağmen, Başbakanın Ankara-Sincan konuşması akabinde polisin direnişçilere saldırarak Gezi Parkı’nı boşaltması Almanya’da tepkiyle karşılandı. Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Ankara Sincan”da “toplanmış halka hitaben” yaptığı konuşmanın ardından Taksim Gezi Platformu direnişçilerinin gösterilere devam kararı alması üzerine, polisin şiddet uygulaması Almanya’daki demokratik güçleri ayağa kaldırdı.

Aralarında ATİ, DİDF, YEK-KOM gibi  derneklerinin yer aldığı Demokratik Güç Birliği ile Avrupa Karabalılar Derneği (AKD) tarafından dün akşam saatlerinde kısa süre içinde yapılan çağrı sonucunda Altona tren istasyonunda toplanan yüzlerce gösterici, Sternschanze Rota Flora önünde toplanarak, “AKP faşizminin uygulamalarını” protesto etti.
BAYRAK TARTIŞMASI HAMBURGLULARI İKİYE BÖLDÜ

Bu arada Taksim Gezi Parkı direnişine destek amaçlı daha başından beri Almanya’da düzenlenen mitinglerde bayrak ve poster krizi Hamburg”lu demokratlari ikiye böldü.

Başta CHP Hamburg Birliği, Hamburg Atatürkçü Düşünce Derneği (HADD) ve Türkiye Gençlik Birliği (TGB) yetkilileri ile Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DIDF) , ATIF (Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu), Alevi Kültür Merkezi, Yek-kom gibi çok sayıda dernğin biraraya gelerek oluşturdukları Demokratik Güç Birliği Platformu arasındaki Türk bayrağı ve Apo posterlerinin taşınması, mitinglerin ayrı ayrı düzenlenmesine yol açıyor.
İki ayrı grup Hamburg’da hemen hemen her gün farklı saatlerde ve günlerde Gezi Parkı’na yönelik direnişleri destek amaçlı miting düzenliyor.
İki taraf arasında “uzlaşma” komisyonunun bir araya gelmesi ve olumlu bir netice alınmaması gösteriye katılan demokratları rahatsız etmeye başladı.
“AKP ve faşist zihniyetine” karşı demokratik güçlerin asgari müştereklerde biraraya gelerek ortak bir Platform oluşturamaması ve iki grubun bayrak ve poster taşınmasında ısrarcı tutumu ile bazı kişilerin kişisel tutumlarının belirleyici rol oynaması Hamburg’da büyük tepkiye karşılanmaya devam ediyor.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.