Perşembe , 1 Aralık 2022

Gever’de Polis Katliamı

Güven: Gever’de (Yüksekova)  polis, çarşı merkezindeki esnafı taradı ve 4 kişiyi katletti.

ANF’ye açıklama yapan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven, altı esnafın çarşıda toplandığını söyleyerek şunları aktardı: “Hakkari Valisi polisin zırhlı araçla gelip taradığını kabul etti. Ölümcül bir şekilde taranmış hepsi. Kafalarından vurulmuşlar. Görgü tanıkları da böyle anlatıyor. Vali, Hakkâri Milletvekili Selma Irmak’a ‘polisin gözaltına alındığını’ söyledi. Valinin anlatımı polisin gözaltında olduğu yönünde. Burada polis bile bile ve isteyerek bu insanları öldürdü.”

gever_abluka
GÖRGÜ TANIKLARI ANLATTI

Güven, ilçe örgütünde oldukları esnada silah sesleri üzerine dışarıya çıktıklarını belirterek, “O taraftan gelen görgü tanıkları zırhlı aracın taradığını anlattı. Herhangi bir kavga ve tartışmanın da olmadığını söylediler bize” diye ekledi.

Polis olayın ardından olay yerine kimseyi yaklaştırmazken, aralarında haber takibine giden DHA muhabiri Yaşar Kaplan’ın da bulunduğu birçok kişinin de gözaltına alındığı öğrenildi.

Ölü ve yaralıların kaldırıldığı Yüksekova Devlet Hastanesi polislerce ablukaya alındı.

Akıllara zarar açıklama

Resmi kurumlardan henüz bir açıklama yapılmadı. Olayla ilgili İlçe Emniyet Müdürü ile görüştüğünü belirten Hakların Demokratik Partisi (HDP) eski İlçe Eşbaşkanı Fikret Turgut, telefonla görüştüğü İlçe Emniyet Müdürü’nün kendisine “Zırhlı aracımız silahı tutukluluk yaptı” dediğini aktardı.

Olayla ilgili Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak ile telefonla görüşen HDP Milletvekili Selma Irmak ise Vali Toprak’ın “zırhlı araçtan ateş eden polisin gözaltına alındığını ve olay hakkında inceleme başlattıklarını” söylediğini paylaştı.

8 Ekim 2016 Cumartesi 12:01
HABER MERKEZİ – ANF

 

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.