Gençlik örgütleri: Üniversite kendini başrektör ilan eden Tayyip’e biat etmez

Gençlik örgütleri açıklama yaparak KHK ile ihraç edilen Eğitim Sen’li akademisyenlere sahip çıktı. Erdoğan’ın zaten demokratik olmayan rektörlük seçimlerini iptal ederek kendini başrektör ilan etmesine karşı üniversiteliler “Gençlik biat etmeyecek” dedi

rektorrasit_ihrac

675 ve 676 sayılı KHK’ler ile Eğitim Sen’lilerin de dahil olduğu 1267 akademisyen yükseköğretimden ihraç edildi. Erdoğan, sözde demokratik rektör seçimlerini de iptal ederek kendini başrektör ilan etti.

Yükseköğretimden ihraç edilen Eğitim Sen’li akademisyenlere sahip çıkan gençlik örgütleri açıklama yaparak üniversitenin Saray’a biat etmeyeceğini ve demokratik üniversite için mücadeleye devam edeceklerini açıkladı.

Öğrenci Kolektifleri, tüm üniversitelileri 4 Kasım’da ODTÜ’ye “Demokratik Üniversite Buluşması”na çağırdı.

Öğrenci Kolektifleri

Üniversite Saray’a sığmaz! Demokratik üniversite için mücadeleye

Erdoğan’ın başkanlık rüyasına giden yola asfalt dökmeye devam ediyor. 675 ve 676 sayılı KHK’ler ile görevden atılan 1267 akademisyen arasında yine Erdoğan’a muhalif olduğu için atılan hocalarımız var. Özgür, demokratik, laik bir üniversiteyi; parasız, bilimsel eğitimi savundukları ve ülke sorunlarına duyarsız kalmadıkları için “üniversite biat etmez” diyen akademisyenler devlet şiddeti ile cezalandırılıyor.

Zaten demokratikliğinden söz edilemeyecek rektörlük seçimlerini dahi kaldırdı. Erdoğan atayacak yandaş bulamadığı Boğaziçi Üniversitesi’ne artık doğrudan kendi istediğini atayacak. Akademik kimliklerini bırakıp, siyasi kimlikleriyle üniversite komiserliği oynayabileceklerini sanıyorlar. Üniversiteler; atamalar, görevden almalar, yasaklamalarla yönetilip Erdoğan’ın başkanlık sevdasının arkasına yedeklenmek isteniyor ama  üniversitelerin gündelik sorunlarını dahi çözmekten acizler. 6 milyon üniversite öğrencisini “terörle mücadele” masallarıyla uyutabileceklerini sanıyorlar ancak, üniversitenin karnı masala tok. Büyük şovlarla her yere yapılan üniversitelerde kalacak yer, yemek yenecek yemekhane yok.  Kürsüler boşalmış, işlenen ders yok. Binalar yetersiz, derste oturacak sıra yok.

Erdoğan’ın hocaları ihraç etmesi ile üniversitenin gündelik meselelerini dahi yönetememesi arasında hiçbir fark yok. Hakkı için eylem yapan öğrenci de, bilimsel laik eğitimden yalan hoca da Erdoğan’ın başkanlık yolundaki pürüzdür. İsterse gelsin, rektörlük koltuklarına kendi otursun. Üniversite Saray’a sığmaz.

Bilimsel ve laik eğitimden yana olan hocalarımızın yanındayız. Tüm üniversite bileşenlerine, en çok da üniversitelilere çağrımızdır: Erdoğan’ın başkanlık rüyasını kabusa çevirmek için tüm üniversiteler ayağa! Ya bu çürümüş, katliamcı, rantçı iktidarın arka bahçesi haline gelen üniversitelerde dirsek çürüteceğiz ya da bu düzeni başlarına yıkacak Demokratik, Laik, Özgür Üniversiteleri inşa edeceğiz. Demokratik Üniversite mücadelesini hep beraber büyütelim, 4 Kasım’da ODTÜ’ye “Demokratik Üniversite Buluşması”na gidelim.,

Fikir Kulüpleri Federasyonu

Saray’ın karşısında, üniversitenin yanındayız. Üniversiteler bizimdir!

Başkanlık hayalleriyle yanıp tutuşanlar, Cumhuriyetin ilanının 93. yılında, bu toprakları karanlığa boğmak için bir adım daha atmış, üniversitelere bir saldırı daha başlatmıştır. Art arda çıkarılan 675 ve 676 sayılı Kararnameler ile hem rektörlük seçimleri kaldırılarak atama yetkisi doğrudan cumhurbaşkanına verilmiş, hem de 1267 akademisyen görevinden ihraç edilmiştir.

Bu kararnameler açıkça aydınlanmanın, özgür düşüncenin, bilimin, üniversite iradesinin yok sayılmasıdır. Üniversiteleri kapsayamayanlar, üniversiteden kovulanlar, bu kararnameler ile üniversitelere savaş açmaktadır. Bilimsel, özgür düşüncenin ve aydınlanmanın yuvası üniversitelerin sarayın sultasına boyun eğmesi istenmektedir.

Daha bugün ‘Yeni Bir Cumhuriyet İçin’ şiarıyla yürüyen bizler Cumhuriyet düşmanlarının karşısında diz çökmeyeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz. Üniversiteyi boyunduruğu altına almak isteyenlere boyun eğmeyeceğiz.

Gençlik Muhalefeti

Üniversitede KHK, üniversitede başkanlık demektir. İzin vermeyeceğiz!

AKP-Erdoğan iktidarı, “FETÖ” ile mücadele kisvesi altında ilan ettiği OHAL dahilinde devletin tüm organlarında şizofrenik bir savaşa girişmiş durumda.

OHAL ile yargı ve meclis fiilen ortadan kaldırılmış, ülkemiz olağanüstü KHK’lerle yönetilmeye başlamıştır. Devrimci, demokrat, ilerici birçok kurum ve kuruluş kapatılmış, binlerce kamu emekçisi görevinden uzaklaştırılmıştır.

İlk KHK dalgasını yeterli görmeyen, beklentilerini karşılayamayan AKP-Erdoğan iktidarı bugün çıkarılan iki yeni KHK ile cadı avına devam ediyor. Bu kapsamda on gazete, iki haber ajansı ve üç dergi hakkında kapatılma kararı çıktı.

Hayatı dört bir yandan abluka altına almaya çalışan AKP-Erdoğan iktidarı üniversiteleri de bir kurum olma niteliğinden hızla uzaklaştırıyor. Cihatçı faşist çeteleri ve polisi ile üniversiteyi ele geçiremeyen AKP, OHAL koşullarında akademiyi bypass etmeye çalışıyor. Tüm akademik, bilimsel üniversite birikimi bir çırpıda silinmek isteniyor. Bütün KHK’lerin merkezinde üniversiteler yer alıyor. Uzaklaştırılan yüzlerce aydınlanmacı, ilerici akademisyen yetmezmiş gibi şimdi de rektörlük seçimleri hedef tahtasına oturtuluyor. Yeni KHK’lere göre rektör, Yükseköğretim Kurulu tarafından önerilen üç aday arasından ‘akademik saray’ tarafından seçilip atanacak.

Gençlik biat etmeyecek!

Bir yanda KHK’lerle OHAL, OHAL’le birlikte başkanlık hayalleri, bir yanda da üniversitenin tarihsel aydınlanmacı fikri ve gençlik…

Üniversitede KHK demek, üniversitede başkanlık demektir. İzin vermeyeceğiz!

Başkanlık sadece bir hayal olarak değil, hatırlanmak istemeyen kötü bir heves olarak anılana dek mücadele edeceğiz…

Sendika.Org

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.