Pazartesi , 15 Ağustos 2022

Gaziantep’te düğüne bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 50’ye yükseldi

Gaziantep’te cumartesi akşamı bir düğünü hedef alan bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 50’ye yükseldi. IŞİD şüphesi dile getirilirken, olay yerinde parçalanmış canlı bomba yeleği bulunduğu açıklandı.

Gaziantep’te cumartesi akşamı bir sokak düğünü sırasında düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı yükseliyor. Gaziantep Valiliği’nden yapılan ilk açıklamada, , “Şahinbey ilçemiz Beybahçe Mahallesi’nde yapılan bir düğüne, menfur bir bombalı terör saldırısı gerçekleştirilmiştir. Çok sayıda ambulans sevkedilmiştir” denildi.

Yapılan açıklamada 94 kişinin yaralandığı terör saldırısında, hayatını kaybedenlerin sayısının 50’ye yükseldiği ve hastanede tedavi gören 73 kişiden 17’sinin durumunun ciddiyetini koruduğu belirtildi. Valilik, olay yerinde parçalanmış canlı bomba yeleği bulunduğunu açıkladı.

Saldırının ardından CNN Türk’e açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de “Canlı bomba saldırısı olduğu tahmin ediliyor” dedi.

Saldırının arkasında kimin olduğu henüz kesinlik kazanmadı. Bazı AKP milletvekilleri olayın arkasında IŞİD’in olabileceğini belirtirken, Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada da olayın failinin IŞİD olduğu ihtimali dile getirildi.

 

HDP: Saldırı parti üyemize yönelik

Öte yandan HDP de saldırıyı kınayan bir açıklama yayımlayarak, düğünün bir parti üyelerine ait olduğunu vurguladı. Olayın ardından HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve bazı partili milletvekillerinin Güney Afrika’ya yapacakları ziyaretlerinin iptal edildiği belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Partili üyelerimizin düğününe yönelik terör saldırısı sonucunda salonda bulunan çoğunluğu kadın ve çocuk çok sayıda yurttaşımız yaşamını yitirdi, çok sayıda yaralımız var. Acımız büyük. Bu saldırıyı yapanları, arkasındaki güçleri, zihniyeti en sert biçimde kınıyor ve lanetliyoruz.”

HDP Diyarbakır teşkilatı, facebook hesabı üzerinden yaptığı açıklamada da şöyle dendi:

“Şahinbey ilçesi Beybahçe Mahallesinde sokak arasındaki düğüne yönelik barbar terörist saldırıda çoğunluğu çocuklardan oluşan 50 kişi yaşamını kaybetti. Hastanelerde 80 civarı yaralı var. Düğün sahiplerinin 1990’lı yıllarda savaş mağduru olarak Siirt Pervari’den Antep’e göç etmiş bir Kürt aile.”

Deutsche Welle Türkçe DW/ dpa/ afp/ Reuters/ MK/GA

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.