Cumartesi , 21 Mayıs 2022

Gazetecilerin haber nöbeti başlıyor. “Meslektaşlarımızı yalnız bırakmayacağız”

Gazeteciler, sokağa çıkma yasağının uygulandığı ve çatışmaların devam ettiği bölgelerde zor koşullarda görev yapan meslektaşlarıyla dayanışmak için bu sabahtan itibaren ‘Haber Nöbeti’ne başladı.

Haber Nöbeti

İstanbul’dan gazetecilerin sokağa çıkma yasağının uygulandığı ve çatışmalı sürecin etkilerinin sürdüğü bölgelerde zor koşullarda görev yapan meslektaşlarıyla dayanışmak için örgütledikleri ‘Haber Nöbeti’ çarşamba sabahı başladı.
Haber Nöbeti Koordinasyon Grubu, haber nöbetinin ilk grubunu sosyal medya hesapları “@haber_nobeti” üzerinden kamuoyuna duyurdu.

İLK EKİP BELLİ OLDU

“Gerçeğe ve mesleğimize sadece dayanışmayla sahip çıkabiliriz. Canı pahasına haber yapan meslektaşlarımızla dayanışmaya gidiyoruz” denilen açıklamaya göre ilk grupta şu isimler yer alıyor: Ayşe Yıldırım (Cumhuriyet), Celal Başlangıç (Haberdar), Ceren Sözeri (Evrensel), Ergun Babahan (Özgür Düşünce), Evrim Kurdoğlu (Bianet), Önder Öner (Etha), Said Sefa (Haberdar), Tunca Öğreten (Diken).
Çarşamba sabahı Diyarbakır’da olacak olan gazeteciler, bölgede görev yapan meslektaşlarıyla dayanışırken, yaptıkları haberleri de kendi kurumlarının yanı sıra, şu blogda paylaşacaklar:  https://habernobetim.wordpress.com/
Blogun ilk sayfasında sizi, “Gerçeğin peşindeyiz, meslektaşlarımızın yanındayız” başlığı ile ‘Haber Nöbeti’ni anlatan metin karşılıyor.
Haber Nöbeti Koordinasyon Grubu birer hafta arayla yeni gazeteci gruplarını ‘Haber Nöbeti’ için bölgeye göndermeyi planlıyor.

gazetecilerle dayanışmak için gidecek olan ilk grupta yer alan Tunca Öğreten, Ergun Babahan, Said Sefa, Evrim Kurdoğlu, Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ceren Sözeri neden “Haber Nöbeti” eylemine katıldıklarını DİHA’ya anlattı.

Sözeri: Meslektaşlarımızın yanında olacağız
Gazeteciliği Geliştirme Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ceren Sözeri, Kürdistan’da gazetecilerin çok zor koşullarda çalıştığını bildiklerini ancak oradaki gazetecilere yeterli oranda destek olamadıklarını fark ettiklerini, Haber Nöbeti Koordinasyonu’nun çağrısına uyarak Haber Nöbeti’ne katılmaya karar verdiğini söyledi. Gazetecilerin baskı altında dahi gazetecilik mesleğini sürdürmeleri yönündeki çabalarının kendisini çok etkilediğini belirten Sözeri, “Keşke İMC kameramanı Refik Tekin yaralanmadan oraya gidebilseydik. Eminim ki gazetecilerin birbirleriyle dayanıştıklarını gören güçler, meslektaşlarımızı bu kadar kolay hedef yapmayacaktır. Bizler, meslektaşlarımızı yalnız bırakmamak için onların yanında olacağız” dedi. Haber Nöbeti’nin uzun soluklu bir dayanışma eylemi olduğunu belirten Sözeri, tüm gazetecileri nöbete katılmaya ve kuşatma altındaki kentlerde yaşananlara tanık olmaya çağırdı. Sözeri, kadın gazetecilerin de çok zor şartlar altında çalıştığını belirtti ve JINHA muhabiri Beritan Canözer’in “heyecanlı” olduğu iddiası ile gözaltına alınıp tutuklanmasına da tepki göstererek, kadın gazeteciler için dayanışmanın iki kat daha elzem olduğunu kaydetti.

Babahan: Kutsal bir iş yapıyorlar
Gazeteci Ergun Babahan, Türkiye’nin batısındaki sıkıntıları herkesin bildiğini ancak Kürt gazetecilerin sorunlarının çok fazla kişi tarafından bilinmediğini kayderek, “Bu nedenle de bu gazetecilerin yanında olmalıyız. Gazeteci arkadaşlarımızın yalnız olmadıklarını hissettirmeliyiz. Yaptıkları iş çok kıymetli ve değerli. Kürt gazeteciler özellikle kutsal bir iş yapıyor. Hem onların yaşadıkları sıkıntıları hem de bölgede yaşananları duyurmak için oraya gideceğim” dedi.

Sefa: Gazetecilik terörize edilmek isteniyor

Gazeteci Said Sefa, çatışmalı dönemlerde ilk önce gerçeğin kaybedilmek istendiğine dikkat çekerek, “Şu an bölgede yaşanan gerçekleri anlatan gazeteciler çok kutsal bir iş yapıyor. Devletin tüm baskısına rağmen oradalar ve görevlerini yapıyorlar. Bize düşen de onlarla dayanışmaktır. Hem onların yaşadıkları baskıları hem de bölgenin gerçeğini kamuoyuna duyurmak için bu haber nöbetinde yer alacağım. Meslektaşlarımızı yalnız bırakmayacağız” diye konuştu. Gazetecilerin terörize edilmeye çalışıldığını ve vatan haini olarak ilan edildiğini dile getiren Sefa, “Buna da karşı çıkmak için, gazetecilerin meslekleri yüzünden cezalandırılmak istendiğine vurgu yapmak için meslektaşlarımızın yanında olacağım” dedi.

Öğreten: Tekin’in yaralanması bardağı taşıran son damla oldu

Diken.com.tr haber sayfasının editörlerinden Tunca Öğreten ise, tıpkı Sözeri gibi, gazetecilerin yaşadığı baskılara karşı ses çıkarmak için Kürdistan’a gidilmesinden yana. Öğreten, “Abluka altına alındığından beri bazı ilçelerde çok sayıda gazeteci gözaltına alındı, darp edildi. Refik Tekin’in yaralanması, hastanede darp edilmesi bizim için bardağı taşıran son damla oldu” dedi. “Kürdistan’da gazetecilik yapan meslektaşlarımız üzerindeki baskının yolu dayanışmadan geçer” diyen Öğreten, Türkiye’nin her yerinde habercilik yapan gazetecilerin birlik olduğunda bu baskıdan kurtulabileceğinin altını çizdi. Okurlara da seslenen Öğreten, gazetecilerin okurları ile var olduklarını ve bu nedenle de okurların mutlaka baskı altındaki gazetecilere destek olması gerektiğini ifade etti. Doğru haberi almak isteyen okurların en azından sosyal medyadan kendilerine destek olmaları gerektiğini belirten Öğreten, tüm gazetecileri Haber Nöbeti’ne katılmaya çağırdı.

Kurdoğlu: Baskılara sessiz kalmayacağız
Serbest gazeteci Evrim Kurdoğlu da, gazetecilerin baskı altına alınmasına sürekli tanık olduklarını ve artık buna karşı sessiz kalmamak için harekete geçtiklerini belirterek, şunları söyledi: “Meslektaşlarımızı yalnız bırakmayacağız. Orada onlarla birlikte gazetecilik yapacağız. Bazı sivil toplum örgütlerine ziyarette bulunacağız. Birçok gazeteci ile bir araya gelip günlük hayatta nasıl gazetecilik yaptıklarını, ne gibi sorunlar yaşadıklarını da paylaşacağız, onlardan dinleyeceğiz.” Kadın gazetecilerin koşullarına da değinen Kurdoğlu, kadın gazetecilerin sorunlarına yönelik olarak da birlikte kafa yoracaklarını belirterek, JINHA’yı ziyaret edeceklerini kaydetti.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir