Çarşamba , 5 Ekim 2022

Gazeteciler: Yansak da dokunacağız

Tutuklu gazeteci Ahmet Şık’ın da aralarında olduğu 13 kişinin yargılandığı Oda TV davasının karar duruşması görülüyor. Gazeteciler, adliye önünde açıklama yaparak, tutuklu meslektaşlarının serbest bırakılmasını istedi, “Yansak da dokunacağız” dedi.

Aralarında gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık, Soner Yalçın ile Yalçın Küçük ve eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın aralarında bulunduğu 13 kişinin yargılandığı Oda TV davasında bugün karar çıkacak.

Duruşma öncesi adliye önünde gazeteciler basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, CHP milletvekilleri İlhan Cihaner, Sezgin Tanrıkulu ve Mahmut Tanal, ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş, Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ve babası Sami Elvan’ın da aralarandı olduğu çok sayıda kişi katıldı. Tutuklu gazetecilerin resimlerini olduğu dövizlerin taşındığı eylemde “Özgür basın susturulamaz”, “Ahmet çıkacak yine yazacak” sloganları da atıldı.

Gazeteciler adına açıklama yapan Cumhuriyet gazetesi yazarı Özgür Mumcu, “Türkiye için sıradan bir gün bugün” diyerek sözlerine başladı. Mumucu, “Gazeteciler, İstanbul Adalet Sarayı’nda yargılanıyor. Dün olduğu gibi, önceki gün olduğu gibi, hatta önceki yıl ve daha önceki yıl olduğu gibi…” dedi.

‘DÜNYANIN EN BÜYÜK GAZETECİ HAPİSHANESİ TÜRKİYE’

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün (RSF) raporuna göre Türkiye’nin dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi olduğunu hatırlatan Mumcu, Türkiye’de 58 gazete, 28 televizyon, 34 radyo, 5 haber ajansının kapatıldığını da hatırlattı. Yaklaşık bin gazetecinin sarı basın kartının iptal edildiğini belirten Mumcu, 140’ı aşkın gazetecinin ise tutuklu olduğunu söyledi.

Cemaat ve devlet ilişkisini anlatan kitabı nedeniyle tutuklanan Ahmet Şık’ın, “FETÖ/PDY, DHKP-C, PKK propagandası” gibi gerçek dışı iddiayla yargılandığı belirten Mumcu, “Biraz vicdan sahibi olan, az biraz adalet duygusu nasibini almış hiçbir kimse bu suçlamayı kabul edemez” dedi.

‘GAZETECİLER TUTUKLUYSA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNDEN SÖZ EDİLEMEZ’

Mumcu şunları söyledi: “Gazetecilik ciddi bir iştir. İlkeli, ahlaklı ve cesur olmayı gerektirir. Biz eğriye eğri, doğruya doğru diyen gazeteciliğin kıymetli olduğu kanısındayız. Gazetecilik, her nevi iktidarın sözcüsü ya da aparatı olmak değil o iktidarı sorgulamak demektir. Gazetecilik hakikat arayışıdır. O hakikatin peşinde koşmaktır. Biz de bugün burada hakikatin ve adaletin peşindeyiz. Ahmet Şık, Kadri Gürsel, Murat Sabuncu, Güray Öz, Tunca Öğreten bugün cezaevindeyse, Özgür Gündem’le dayanışma içinde olan nöbetçi yayın yönetmenleri yargılanıp hapis cezasına çarptırılıyorsa Türkiye’’de basın özgürlüğünden söz edilemez.”

Dün Oda TV üzerinden gazetecilere yapılan baskıların bugün şekillerde devam ettiğine dikkat çeken Mumcu, “Gazetecilik yapmaya devam edeceğiz. Gazeteciler derhal serbest bırakılmalı ve tutuksuz yargılanmalıdır. Yansak da dokunacağız” şeklinde konuştu.

Açıklamanın ardından, duruşma salonuna geçildi. (Etha)

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.