Cumartesi , 25 Mart 2023

Gazeteciler, tutuklu meslektaşları için Kadıköy’de “el ele” yürüyecek

Dışarıdaki Gazeteciler, gazetecilerin yargılandığı Cumhuriyet ve Özgür Gündem davalarına dikkat çekmek için bugün (28 Ekim) Kadıköy’de buluşarak “el ele” yürüyecekDışarıdaki Gazeteciler, gazetecilerin yargılandığı Cumhuriyet ve Özgür Gündem davalarına dikkat çekmek için yarın (28 Ekim) Kadıköy’de buluşarak “el ele” yürüyecek.

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nde 31 Ekim’de görülecek olan Cumhuriyet ve Özgür Gündem davaları öncesinde Dışarıdaki Gazeteciler meslektaşları için özgürlük talebini dile getirerek yürüyüş çağrısı yaptı. “El ele yürüyoruz” sloganıyla   bugün (28 Ekim) gerçekleştirilecek eylem saat 12.00’da Mehmet Ayvalıtaş Meydanı’nda başlayacak.

Cumhuriyet’in İcra Kurulu Başkanı Avukat Akın Atalay, Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, muhabiri Ahmet Şık ve muhasebe çalışanı Emre İper’in tutuklu olduğu davanın 4. duruşması görülecek.

Özgür Gündem Gazetesi’nin ana davasına da devam edilecek. Gazetenin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya 431 gündür, gazetenin imtiyaz sahibi Kemal Sancılı ise 2017 Ocak ayından bu yana tutuklu. Davada yazar Aslı Erdoğan, dilbilimci Necmiye Alpay, gazeteci Bilir Kaya, yayıncı Ragıp Zarakolu, avukat Eren Keskin, siyasetçi Filiz Koçali de tutuksuz yargılanıyor.

Her alanda etkili toplumsal muhalefet yürütülmeli

Kadıköy’de yapılacak olan yürüyüşe mesaj gönderen tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Bu ülkede inşa edilmek istenen ‘tek adam rejimi’ne engel olmanın yegane yolu, her alanda etkili toplumsal muhalefet yürütmektir” dedi.

Türkiye’nin iktidar sayesinde en fazla gazeteciyi cezaevinde tutan ülke nişanına sahip olduğuna dikkat çeken Demirtaş, “Cezaevlerindeki gazetecilere sahip çıkmak, dışarıda ağır sansür ve baskı koşullarında çalışan gazeteciler için de önemli ve ahlaki bir görevdir” dedi.

Sendika.Org

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir