Cuma , 2 Aralık 2022

Gazeteciler Celal Başlangıç ve Ayşe Yıldırım’ın Pasaportları İptal Edildi

Gazeteci Celal Başlangıç ve Cumhuriyet gazetesi yazarı Ayşe Yıldırım’ın pasaportları iptal edildi. Başlangıç, “Elimde pasaportumun iptal edilemeyeceğine dair mahkeme kararı mevcut” dedi.

celal-baslangic-ve

Gazeteci Celal Başlangıç ve Cumhuriyet gazetesi yazarı Ayşe Yıldırım’ın pasaportları iptal edildi.

bianet’e konuşan Başlangıç olayı şöyle anlattı:

“Özgür Gündem nöbetçi genel yayın yönetmenliğim nedeniyle 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden davam kapsamında Pasaport şube mahkemeye yazı göndererek pasaportumun iptal edilmesini istemiş. Ancak Mahkeme Başkanı bunu kabul etmemiş. Kanun Hükmünde Kararname’yi yanlış yorumluyorsunuz demiş. Elimde bu karar mevcut. Ancak yurtdışına çıkacağımız zaman havalimanında eşimle benim pasaportumun Emniyet Müdürlüğü tarafından iptal edildiğini öğrendik. Hiçbir gerekçe gösterilmedi. Eşiminki niye iptal ettiklerini bilmiyorum, gazeteci olduğu için mi yoksa yalnız eşim olduğu için mi bilmiyoruz.”

Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak için başlatılan “Nöbetçi Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katılan gazeteci Celal Başlangıç, “Suç İşlemeye Alenen Tahrik Etme”, “Suçu ve Suçluyu Övmek”, “Terör Örgütü Propagandası Yapmak” iddialarıyla yargılanıyor.

Başlangıç dün stanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde savunma yaptı. (bianet.org  / NV) 

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.