Perşembe , 23 Mart 2023

Gazeteciler 18 gündür gözaltında: Savcı izinden döndü ama ifadeleri almıyor

18 gündür gözaltında olan gazeteciler Derya Okatan, Tunca Öğreten, Eray Sargın, Ömer Çelik ve Mahir Kanaat’in ifadelerini alacak savcı, çıktığı izinden döndü ama hala ifadeler alınmadı. Savcılık kaleminden ifadelerinden bu hafta da alınmayacağına dair bilgi edinen avukatlar, “30 günlük gözaltı süresini doldurmaya, delil bulmaya çalışıyorlar” dedi

ETHA Sorumlu Müdürü Derya Okatan, eski Diken editörü Tunca Öğreten, Yolculuk gazetesi imtiyaz sahibi Eray Sargın, DİHA Haber Müdürü Ömer Çelik, muhabiri Metin Yoksu ve BirGün muhasebe çalışanı Mahir Kanaat bugün (11 Ocak) gözaltındaki 18’inci gününü doldurdu. Operasyon sonrası izne çıkan savcı bu hafta başı izinden döndü ancak ne Emniyet’te ne de savcılıkta ifade alma işlemi için adım atıldı.

Gazeteciler Okatan, Öğreten, Sargın, Çelik, Yoksu ve Kanaat, 25 Aralık’ta gözaltına alınmış, ardından gözaltı kararı 30 güne çıkarılmıştı. Gazetecilerin avukatları gizlilik kararı nedeniyle müvekkilleri hakkındaki suçlamaları öğrenemedi. AKP iktidarına yakın Sabah gazetesi ise suçlamaların RedHack ile ilgili olduğunu öne sürdü.

“Savcı 30 gün gözaltı süresini kullanacak”

Gazeteciler 18 gündür, Organize Suçlar Şube Müdürlüğü nezarethanesinde tutuluyor. Gözaltına alındığı günden beri açlık grevinde olan Derya Okatan, enfeksiyon geçiriyor. Okatan’ın avukatı Özlem Gümüştaş, soruşturma savcısının bu hafta izinden döndüğünü ancak kendisiyle görüştürülmediklerini belirterek “Savcılık kaleminden bu hafta içinde de ifadelerin alımına geçilmeyeceği bilgisini aldık. Savcı 30 gün gözaltı süresini kullanacak gibi görünüyor” dedi.

Gümüştaş, Okatan’ın kaldığı koğuşta 3 tane yatak olduğunu belirterek, “Yatak bile denemez. Bir somya üzerinde ince bir minder ve battaniye var. Koğuşta 5 kişi oldukları için 2 kişi yerde yatıyor. Koğuş çok pis ve havasız. Şiddetli bel ağrısı çekiyor, açlık grevinde olduğu için ilaç kullanmıyor. Günlük doktor kontrolünden geçiyor, düzenli olarak şeker ve tuz kullanıyor. Durumları değişmediği sürece açlık grevini sürdürme tutumunda” dedi.

“Delil bulmak için tutuyorlar”

Ömer Çelik ve Metin Yoksu’nun avukatı Özcan Kılıç ise müvekkillerinin gazete okuyup, televizyon izleme gibi olanakları bulunmadığına dikkat çekerek, “Dışarıda olup bitenleri bizden öğreniyorlar. Haklarında delil adına somut bir şey de yok. Delil bulmak için tutuyorlar” dedi. Eray Sargın’ın avukatı Erman Öztürk de gazetecilerin banyo ihtiyaçlarını gideremediğini aktararak, bu durumu “doğal bir işkence süreci” olarak nitelendirdi.

Gazeteciler Bozdağ’a soruldu

Uluslararası ve Avrupa Gazeteciler Federasyonu’ndan yapılan açıklamada, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan, gözaltındaki gazetecilere hükümete yakın medya kuruluşlarından yöneltilen suçlamalara yanıt vermesi istendi. Açıklamada, bu ihlallerin Avrupa Konseyi Gazetecileri Koruma Platformu ve Medya Özgürlüğü Haritalandırması projesine bildirileceği aktarıldı.

Kaynak: Cumhuriyet

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir