Pazar , 5 Şubat 2023

Gazeteci örgütleri gazetecilere Diyarbakır’daki saldırıyı kınadı

Gazetecilere saldırı

Haber Merkezi

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (GGC) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Diyarbakır Şehitlik Mahallesi’nde İhya-Der Başkanı Aytaç Baran’ın öldürülmesinden sonra çıkan olayları kamuoyunu ile paylaşmak isteyen DHA muhabiri Canan Altıntaş ile kameraman Serdar Sunar ve İHA muhabiri Burak Emek’in saldırıya uğramasını kınadı.

Gazetecilere saldırı1

GGC yaptığı açıklamada, “Unutulmamalıdır ki gazetecinin görevi kamuoyunu bilgilendirmek, yaşanan olumlu ya da olumsuz olayları topluma yansıtmaktır. Yalnızca kamuoyunu bilgilendirmek amacında olan gazetecilerin bu görevi tüm demokrasiye inanan ülkelerde toplumun ve anayasanın güvencesi altındadır.

Gazetecilere yönelik saldırılar, toplumun haber alma, bilgilenme hakkını engellemeye yönelik olduğu kadar, basın özgürlüğüne yönelik de bir saldırıdır” ifadelerini kullandı.

TGS: Gerçeklerin gizlenmesi amaçlandı

Türkiye Gazeteciler Sendikası ise yaptı açıklamada, saldırının halkın doğru haber alma hakkına yapılan bir saldırı olduğunu belirterek, “Bu karanlık saldırının arkasındakileri ve olayı kamuoyuna duyurmak için çalışan gazetecilere yönelik bu saldırı gerçekleri gizlemeyi amaçlamaktadır” denildi.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.