Pazar , 5 Şubat 2023

Fuat Saka’dan Hamburglu dostlarına müzik ziyafeti

24 Nisan pazar günü Hamburg Delphi Showpalast’ta, FSK 93.0 da yayın yapan Radyo Metropool tarafından organize edilen konserde Fuat Saka ve grubu sahne aldı.

Fuat Saka_1

Mustafa Akpolat

 

Üç ülke ve 12 konser kapsamında ki Avrupa  turnesinin  Hamburg durağında kendine özgü yorumu ve müziğiyle sahne alan Fuat Saka, hasrete, sevdaya, hüzün ve umuda dair, Karadenizden, Nazım Hikmet’ten, ozanların deyişlerinden ve halk türkülerinden derlenmiş, Türkçe, Kürtçe, Potnos ve Rumca eserleri seslendirerek, Hamburg’lu dostlarına müzik ziyafeti verdi.  Fuat Saka‘ya sahnede, Hamburg’dan Kanun üstadı Turan Vurgun, Org’da Fikret ve Klarnet’te Tuna eşilik etti.

Fuat Saka_2

Yorumladığı her eserin hikayesinide özetlediği konserde, uzun yıllar yaşadığı Hamburg’da dostları ile bir araya gelmesinin güzelliğini ve mutluluğunu ifade eden Saka, ”Dostlarımdan gelemeyenler var ama mutlaka gelmemelerinin kendilerine göre bir sebebi vardır.” dedi. İki bölümden oluşan konseri bir Otobüs yolculuğuna benzeten Saka, yapacağımız bu yolculukta sizlerin memnun kalmanız için elimizden geleni yaparak, yolculuğun sonunda hepinizi evlerinize sağ ve salim teslim edeceğiz” dedi. Kimi zaman türkülere eşlik eden müzik severler, konser sonunda yoğun alkış ve istek üzerine tekrar sahne alan Fuat Saka ve grubu konseri, ayakta alkışlar arasından bitirdi.

Fuat Saka_4

Fuat Saka, 1952 yılında Trabzon’da  doğan,   çocukluğu  bol şarkılı, türkülü bir evde geçen ve  ilk müzik eğitimini yaylı tambur çalan babasından alan Fuat Saka lise yıllarında Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne dışarıdan gelen arkadaşlarının ve Amerikalılar’ın yayın yaptığı Boztepe radyosundaki bu  programlar onun batı müziğine ilgi duymasını sağladı.
Saka, Trabzon’dan ayrılıp İstanbul’da Eğitim Endüstrisine kaydoldu ve burada resim dersleri aldı İlk albümünü 1982 yılında “Yıkılır Zulmün Son Kaleleri” adıyla çıkardı. Bir yıl sonra da “Ayrılık Türküsü” albümünü, ardından da “Kerem Gibi (Nazım Hikmet Şiirleri)” albümünü 1984 yılında çıkardı.
Sanatçı, dördüncü albümü “Sevdalı Türküler”i 1987 yılında çıkardıktan bir yıl sonra “Nebengleis (Kenardaki Ray)” albümünü yayınladı. Daha sonra bu albümü 1989’da çıkardığı “Askaros”, 1991 yılında piyasaya sürdüğü “Semahlar ve Deyişler” ve 1993’de çıkardığı “Şiirce” albümü izledi.
Müziğine Lazca caz yakıştırması yapılan Fuat Saka, müzik yaşamını 20 yıl kadar yurt dışında sürdürdü. İlan edilen genel afla, 1980 Askeri Darbesi yükümlülerinin affedilmesiyle, Zülfü Livaneli gibi sanatçılarla birlikte Türkiye’ye çağrıldı. Ama Saka Türkiye’ye dönmeyince; Türk vatandaşlığından çıkartıldı. Saka’nın ülkeye dönüşü ancak 2000’li yılların başlarında gerçekleşti. Saka, 1994 yılında çocuklar için “Torik Balıklar Ülkesinde” adlı albümünü çıkardı.1996’da ise Demir Gökgöl’le “Arhavili İsmail” albümünü oluşturdu.
Yerli ve yabancı müzisyenler için düzenlemeler yapan Saka, lazutlar serisinin ilki olan “Lazutlar”ı 1997 yılında piyasaya sürdü, bunu bir yıl sonra “Sen” albümü izledi. Saka, Lazutlar serisinin ikinci albümü olan “Lazutlar II”yi 2000 yılında, “Perçem Perçem” kasetini de bir yıl aradan sonra 2001 yılında çıkardı. İki yıl sonra ise “Lazutlar III” albümünü tamamladı.
Saka, uluslararası birçok solo konser verdi; Almanya, Fransa, Danimarka ve Türkiye’den birçok müzisyenle çalıştı. Uluslararası alanda Türk halk müziğini tanıttığı için 2000’de Truva Folklor Araştırmaları Kurumu tarafından ödüllendirildi
Saka, Theodorakis’in yanı sıra Wolf Biermann, Nikos Papazoglou, Dionysis Savvopoulos ve Maria Farantouri’nin aralarında bulunduğu sanatçılarla sahne almasının yanı sıra, sayısızca ortak projeler geliştirip, bir çok ortak çalışmada yer aldı. Sanatçı, kendi projelerinin yanı sıra çok sayıda televizyon dizisine, sinema filmine müzik yaptı. 1980 askeri faşist darbesinden sonra Türkiye’den ayrılmak zorunda kalarak sürgün hayatı yaşayan Fuat Saka yaklaşık 20 yıl boyunca Hamburg’da yaşadığı sürede müzik çalışmalarına devam etti. 2000’lı yılların başında Türkiye’ye dönen Saka, müzik çalışmalarına devam etmekte.

Fuat Saka_3

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.