Fransa’da rehine krizi kanlı bitti

Fransa’nın Normandiya kentindeki bir kiliseye giren bıçaklı iki kişi içeridekileri rehin aldı. Kilise rahibinin boğazını kesen saldırganlar, Fransız polisi tarafından ‘etkisiz hale getirildi.’

Fransa da rehine krizi

Fransa’nın kuzeyindeki Normandiya kentinin Saint Etienne du Rouvray bölgesinde bulunan bir kiliseye bıçaklı iki kişi tarafından saldırı düzenlendi.

 Rehine krizinin ardından bölgeye giden Fransa polisi, düzenlediği operasyonda iki saldırganı öldürdü.
 Bölgeden gelen haberlere göre, saldırganlar tarafından rehin alınan rahip boğazı kesilerek öldürüldü, diğer rehineler ise yaralandı. Reuters’a bilgi veren polis yetkilileri, kilisede dört ila altı rehine olabileceğini belirtmişti. France 3 kanalı, rehin alınanlar arasında kilisenin rahibi ile burada bulunan rahibeler olduğunu aktarmıştı.

HOLLANDE: SALDIRGANLAR DAİŞ’LE BAĞLANTI OLDUKLARINI İDDİA ETTİ

Bu arada bıçaklı saldırının hedefi olan kiliseyi ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, yaşananları ‘alçak bir terör saldırısı’ diye niteleyerek kınadı. Fransa’daki Katolik kilisesine de desteğini bildiren Hollande, bu saldırıyla tüm Katoliklerin hedef alındığını belirtti.

Saldırganların ‘DAİŞ’le bağlantılı olduklarını’ söylediklerini aktaran Hollande, ‘Fransa’nın IŞİD’le tüm yollarla savaşması gerektiğinin’ altını çizdi.

KİLİSE SALDIRISINI IŞİD ÜSTLENDİ

Hollande’ın bu açıklamasından dakikalar sonra IŞİD’e yakınlığı bilinen Amaq, Fransa’daki kilise saldırısını iki IŞİD militanının düzenlediğini duyurdu. ‘Haberde’, “Bu saldırıyı haçlı koalisyonundaki ülkelerin hedef alınması çağrısı nedeniyle gerçekleştirdiler” denildi.

VALLS: TÜM FRANSA YARALANDI

Fransa Başbakanı Manuel Valls da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Tüm Fransa ve Katolikler yaralandı. Bir arada duracağız” diye yazdı.

 VATİKAN: PAPA, NEFRETİN EN RADİKAL ŞEKLİNİ KINIYOR

Saldırıya bir kınama da Katolik Hristiyanların merkezi Vatikan’dan geldi. Vatikan Sözcüsü Federico Lombardi tarafından yapılan açıklamada, “Bu korkunç saldırının Tanrı sevgisinin dile getirildiği bir kilisede yapılmasından ötürü şaşkınız” denildi.

Lombardi, Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis’in ‘bu saçma şiddetin acı ve korkusunu hissettiğini’ belirterek Papa’nın ‘nefretin bu en radikal şeklini kınadığını’ kaydetti. (Sputnik)

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir