Pazar , 27 Kasım 2022

Fransa’da kamyon dehşeti: ‘Çok sayıda ölü’ var

Fransa’nın Nice kentinde, bir kamyon sürücüsü aracını ülkenin milli bayramlarından Bastille Günü’nü kutlayan kalabalığın üzerine sürdü.

son dakika

Fransa’nın Nice kentinde yerel saatle 22.30’da, bir kamyonun Bastille Günü’nü kutlamalarında havai fişek gösterisini izleyen kalabalığın içine daldı. Olayda 70’den fazla kişinin hayatını kaybettiği belirtilirken, 120’den fazla da yaralı bulunduğu aktarıldı. Görgü tanıkları, silah sesleri duyduklarını aktardı.

Beyaz renkli kamyonun daha fazla kişiyi öldürmek amacıyla zigzag çizerek ilerlediği ifade edilirken, şoförün özellikle aileleri hedef aldığı kaydedildi. Kamyon sürücüsünün öldürüldüğünü açıklayan Fransa İçişleri Bakanlığı, saldırganın yalnız çalışıp çalışmadığının araştırıldığını belirtti. İçişleri Bakanlığı sözcüsü Pierre-Henry Brandet, güvenlik güçlerinin olayı araştırdığını söyledi. Saldırıyla ilgili terör soruşturması başlatıldığı ifade edildi.

Nice

 01.25 EIFFEL KULESİ’NDEN DUMANLAR YÜKSELİYOR

Paris’te Bastille Günü kutlamalarının yapıldığı Eiffel Kulesi’nden dumanlar yükseldiği belirtildi.

 Kamyon şoförünün daha fazla kişiye zarar vermek amacıyla zigzag çizerek gittiği belirtilirken, saldırıda çok sayıda çocuk da hayatını kaybetti.

01.22 ‘KAMYON KALABALIĞIN ÜZERİNE SÜRDÜ, SİLAH SESLERİ GELDİ’

Fransa’nın Nice şehrinde düzenlenen ve en az 30 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya şahit olan eski CHP Genel Sekreteri Şule Bucak, beyaz bir kamyonetin kalabalığın üstüne sürdükten sonra, silah sesleri geldiğini söyledi.

Yaşananları olay yerine bakan bir balkondan izlediğini aktaran Bucak, yerlerde hala ölüler olduğunu ifade etti.

01.19 HOLLANDE PARİS’E DÖNÜYOR

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın Nice’teki saldırının ardından güneydeki gezisinden başkent Paris’e döndüğü belirtildi.

01.13 ‘ATEŞ AÇILDI’

AP’ye konuşan Wassim Bouhlel adındaki bir Nice sakini, kamyonun kalabalığın içine sürdüğünü ve ardından bir adamın silahla ateş etmeye başladığını gördüğünü söyledi.

01.08 ’30 KİŞİ ÖLDÜ, 100’E YAKIN YARALI VAR’

Yerel polis yapılanması Alpes-Maritimes’ten Sebastien Humbert, BFM TV’ye yaptığı açıklamada, 30 kişinin öldüğünü, 100 civarında kişinin de yaralandığını söyledi. Humbert de kamyon sürücüsünün öldürüldüğünü ifade etti.

01.06 ‘KAMYON SÜRÜCÜSÜ ÖLDÜRÜLDÜ’

Fransız Le Parisien, ismini vermek istemeyen bir kaynağa dayandırdığı haberinde, kalabalığın içine süren kamyonun sürücüsünün öldürüldüğünü iddia etti.

 Nice'te saldırı

01.00 ‘HER YERDE CESETLER VARDI’

AP’ye konuşan görgü tanıkları, kamyonun kalabalığın arasına dalmasının ardından her yerde cesetler olduğunu söyledi.

 Nice Belediye Başkanı ve Provence-Alpes-Côte d’Azur bölgesinin başındaki isim olan Christian Estrosi, bir kamyonun kasıtlı olarak kalabalığın üzerine sürülmesi sonucunda onlarca kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.
 Nice Matin gazetesi muhabiri, “Burada kan içinde insanlar var, muhtemelen her yerleri yarayla kaplı” derken; yaşananlar sırasında olay yerinde olduğunu belirten ABD’li bir görgü tanığı, ‘araçta sadece sürücü olduğunu ve aracın kasıtlı olarak tam hızda gittiğini’ ifade etti.
 
 Valilik kent sakinlerine evlerinden çıkmamaları çağrısında bulunurken, olay yerinin yakınlarında bulunan birçok kişinin kafe ve barlarda mahsur kaldığı kaydedildi.
 Yerel polis yapılanması Alpes-Maritimes de saldırı uyarısında bulunarak Nice sakinlerinden evlerinde kalmalarını istedi.

Fransa

Fransa

 

BBC / Sputniknews

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.