Perşembe , 23 Mart 2023

Focus: ‘’ Türkiye Savaş Alanı Olacak

“Erdoğan’ın Beslediği Canavar Kendisine Geri Döndü’ 

MİT Müsteşarı Hakan Fidan tarafından  görevlendirilen  üç MİT görevlisinin Almanya’da gözaltına alınmasının ardından Federal Savcılık iddianamesinin    ayrıntılarını ilk kez kamuoyu ile paylaşan ve daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kızdıran Alman Focus yine Erdoğan’ı kızdırmaya devam ediyor.

erdogan-is

Süheyla Kaplan

Focus’da Alman gazeteci Linda Wurster  imzalı Erdoğan’ın Beslediği Canavar Kendisine Geri Döndü’ başlığıyla verilen haber-yoruma şu şekilde başlandı: ‘’ İŞİD militanları ve silahları Türkiye üzerinden Suriye’ye ulaştı. Şimdi İŞİD terörü Türkiye’ye ulaştı.  Başkan Erdoğan dostlarını/ müttefiklerini   ( İŞİD) kayırmak  zorundadır’ dedi.

Focus haberinde , bugüne kadar Erdoğan’ın mücadele etmek istemekten kaçındığı  İŞİD militanlarının sonunda Suruç’ta sosyalistler ve gençleri hedef aldıklarını belirterek, Erdoğan’ın  İŞİd militanlarının  Suriye sınırında örgütlenmelerine sessiz bir biçimde göz yumduğunu ve Erdoğan’ın Türkiye üzerinden kaçak yollari ile onlara silah sevkiyatına  izin verdiğini ileri sürdü.

‘ ERDOĞAN’IN BESLEDİĞİ CANAVAR KENDİSİNE GERİ DÖNDÜ’

Alman gazeteci Linda Wurster  ‘’Emzirdiği  canavar Erdoğan’a geri döndü. Oysa Türk halkı bu gerçeğin çoktan farkında, bilincindeydi’ dedi.

Tanınmış Ortadoğu uzmanı Udo Steinbach Focus ‘a verdiği demecinde Erdoğan’ın şu ana kadarki İŞİD ile mücadelesinin büyük problem oluşturduğunu ifade ederek , Erdoğan’ın İŞİD terör örgütünü daha da güçlendirdiği yolunda basında haberlerin yer almasının dikkat çekici olduğunu belirtti.

‘’ ERDOĞAN BÜTÜN İSLAMCI ÖRGÜTLERİN UNSURLARIYLA BAĞLANTI İÇİNE GİRDİ’

Steinbach ‘’ Erdoğan’ın amacı diktatör Esad rejimini düşürmekti.  Erdoğan Şam’da rejim değişikliği gerçekleştirme arzusuyla İslamcı örgütlerin bütün unsurlarıyla bağlantı içerisine girdi. Önce El Nusra, sonra İŞİD ile. O nedenle Erdoğan Türkiye üzerinden İŞİD militanlarına geçiş yoluna izin verdi’ dedi.

Alman gazetecinin Türkiye İŞİd’i müttefik olarak gördü ve kendisine saldırmayacağını düşündü şeklindeki hatırlatması üzerine Steinbach şöyle yanıt verdi: ‘’ Erdoğan İŞİD tehlikesini  hor gördü. Oysa İŞİD’i çok iyi gözlemleyen biri onların gerek dost gerekse düşmanları ile istikrarlı bir politikaları olmadığını görür. Kim bu denli fanatik bir ideolojiye sahipse terörün kısa vadede  yatıştırılması mümkün olamaz’.

ERDOĞAN KARARLI BİR ŞEKİLDE İŞİD İLE MÜCADELE ETMELİ

Erdoğan’ın Suruç katliamından sonra , İŞİD ile kararlı bir şekilde mücadele etmesi gerektiğini söyleyen Steinbach, her ertelemenin İŞİD ile mücadeleyi geciktireceğini söyledi.

‘’ TÜRKİYE SAVAŞ ALANINA DÖNECEK’

Steinbach  ‘’  Çok aleni olan bir şey var ki o da Türkiye’nin savaş alanına döneceği. Uzmanlara göre çatışmalar sadece Suriye-Türkiye sınırında kalmayacakTürkiye’nin içine de sıçrayacak. Kürtler, muhalifler ve mülteciler arasındaki çatışma daha da büyüyecek’ dedi. Türkiye’ye yerleşen mülteciler içinde muazzam bir şiddet potansiyeli taşıdıklarına dikkati çeken  Steinbach bu konuda Türkiye’yi uyardı.

‘’ ERDOĞAN BARUT FIÇISINI KONTROL ALTINA ALMAK ZORUNDA’

Steinbach ‘’ Bu çok katmanlı barut fıçısını Erdoğan kontrol altına almak zorunda. Haziran seçimlerinden sonra Erdoğan tek başına iktidar olma şansını kaybedince erken seçime gitmek istedi’ dedi.

ERDOĞAN KENDİNİ İŞİD’E KARŞI GÜÇLÜ BİR ADAM OLARAK SUNACAK MI?

Focus gazetesinde yer alan habere göre kamuoyu Suruç katliamının yaşanmasında Erdoğan’ı sorumlu tutuyor.  Steinbach’a göre ya Erdoğan kararlı bir biçimde İŞİD ile mücadele edecek ya da Türkiye’yi zor günler bekliyor.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir