Perşembe , 23 Mart 2023

Focus “Erdoğan’ın casusları Almanya’nın merkezinde”

Alman Focus dergisi, Almanya’nın Frankfurt kentinde 17 Aralık’ta tutuklanan ve AKP hükümeti için casusluk faaliyeti yürüttüğü ileri sürülen Erdoğan’ın eski danışmanı, AKP’li Muhammed Taha Gergerlioğlu ( 59)  ve dava ile  makamlarında yeni bilgilere ulaştı.

 

Süheyla Kaplan

Alman Focus Dergisinin internet sayfası ‘’ Erdoğan’ın Gölge Adamları Almanya’nın merkezinde’ başlığıyla verdiği haberde Almanya’da Erdoğan’ın gölge casuslarına Karlsruhe kentinde bulunan Federal Başsavcılık tarafından dava açıldığı belirtiliyor.

 

Alman İstihbarat Birimine  (BND)  yakınlığıyla bilinen gazeteci Josef Hufelschulte  Kaynak: taz gazetesi 2007 tarihli haber)  ‘casusluk krizine’ ilişkin değerlendirmesinde casusluk davası sürecinde ‘ajan ağıyla’ Türkiye’nin  Almanya’da ne denli örgütlenmeye çalıştığını gösteriyor’ yorumunu kullandı.

 

Alman gezeteci Hufelschulte ‘ casusluk’ davasını yakında takip ediyor ve gözlemlerini şu şekilde aktarıyor:

 

‘’ 59 yaşındaki casuslukla suçlanan ele başı Taha Gergerlioğlu’nın davası görülmeye başlandı. Saat 11:30 suları. Hakim bayan Yvonne O. Gergerlioğlu’nun davasına şık giyimli ve adeta kibirli bir tavırla mahkeme salonuna girdi biri. Adamın diplomatik bir arogantlığı vardı. Federal Başsavcılıktaki hakime kendisinin Karlsruhe Başkonsolosu Serhat Aksen olduğunu söyledi.  Konsolos, Gergerlioğlu’na zor bir zamanında yanında olduğunu göstermek için gelmişti belki de…Bu arada Ankara’dan bir telefon geldi. Bir profesör Gergerlioğlu’nu bazı konularda bilgilendiriyordu. Bu durumlar Alman hakimi hayal kırıklığına uğratıyordu. Ankara’dan mahkeme salonunda sürekli telefonların çalması  vs. ’

 

‘’ ANKARA’DAN ALMANYA’DA YÜRÜTÜLEN DAVA  YÖNLENDİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR’

 

Soruşturmayı yürüten Kriminal Dairesinden bir yetkili ‘ Focus’ dergisine verdiği demecinde Türkiye’nin tıpki Türkiye’de olduğu gibi Alman adaletini yönlendirmeye, etkilemeye  çalıştıklarını  belirtti.

 

Alman gazeteci Almanya Federal Emniyet Dairesi tarafından dinlemeye takılan Gergerlioğlu’nun yanı sıra  casusluk ağında tutuklanan ancak daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Bad Dürkheim kentinden şu an işsiz olan Göksel G. ( 34) ile Wuppertal’da bir seyehat acentası sahibi Duran Y.’nin de ( 59)  mahkemeye çıkarılması gerektiğini savunuyor.

 

Bilindiği gibi daha önce Alman polisinin dinlemelerinden saptadığına göre, Gergerlioğlu’nun kendini ‘ Abi’ ya da ‘ vali’ gibi takma isimler kullanıyordu.

 

KÜRTLERE VE GÜLEN’E KARŞI CASUSLUK

 

Dinleme kayıtlarına göre Gergerlioğlu ve ekibi Kürtlere ve Gülen cemaatine karşı yürüttükleri çalışmalardan bahsediyor. Örneğin dinlemeye takılan bir yerde, Alman birimleri Mannheim kentindeki bir PKK gösterisinden fotoğraflar çekilip Gergerlioğlu’na yollandığı tespit ediliyor. Bir diğer telefona dinlenen karede de, Erdoğan’a yönelik sert eleştirilerde bulunan ve kısa bir süre sonra Türkiye’ye gidecek bir muhaliften bahsediyor. Gergerlioğlu’nun sözkonusu kişi için, ‘ onun işini bitireceğim’ dediği belirtiliyor.

 

Almanya’daki aktivistler, Ezidiler ve PKK’lılar da ‘ casuslar tarafından’ mercek altına alınmış.

 

HAKAN FİDAN’DAN 25 BİN EURO PARA YARDIMI

 

Haberde ayrıca şöyle deniliyor: ‘’ Öğrencilik döneminden bu yana Gergerlioğlu sıkı AKP sempatizanıydı. Gregerlioğlu, 2011 yılında ilk olarak Almanya’da casu olarak görevlendiriliyor. Almanya’nın Bad Dürkheim kentinde Gergerlioğlu Göksel G. ile birlikte tekstil fırması kurdu. Aynı zamanda Alman-Türk firmalarına danışmanlık hizmeti veriyorlardı. Aşikar olan bir şey var ki  o da:  MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Gergerlioğlu’nun kurduğu firmanın ana sermayesi için gerekli olan 25 bin euro para yardımı yaptığı. Böylelikle Erdoğan’ın yakın arkadaşı Fidan gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında ajan ağı kurdu. Hakan Fidan için özellikle Almanya’dan gelecek istihbarat büyük önem taşıyor.

 

‘’HAKAN FİDAN ZEKİ VE ALMAN İSTİHBARATINI İYİ BİLİYOR”

 

Alman gazeteci Hufelschulte Mit Müsteşarı Hakan Fidan’ı zeki ve Alman istihbarat sistemini yakından tanıyan biri olarak değerlendiriyor.

Fidan’ın Almanya’nın Mönchengladbach kentinde NATO Süratli Reaksiyon Kolordosu İstihbarat ve Harekat Başkanlığında görev yaptığına dikkat çekilen haberde, kendisinin Mönchengladbach Borussia Alman futbol takımını tuttuğu ifade ediliyor.

 

NSA FİDAN’I DA DİNLEDİ

 

Haberde, İki yıl önce ortaya çıkan Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı ( NSA) kayıtlarındaki iddiaya göre, Hakan Fidan başta olmak üzere AKP hükümetinin başta Suriye politikası kıskaç altına alındığı belirtiliyor.

 

( Bilindiği gibi daha önce bazı Alman basınında ve Amerikan istihbarat kuruluşu NSA belgelerinde MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın İran bağlantıları olduğu iddiaları yer almıştı. Kaynak olarak ise ABD eski gizli servis çalışanı Edward Snowden’in ifşa ettiği 2007 yılına ait çok gizli NSA belgeleri gösterilmişti. )

 

CASUSLUK OLAYI ALMANYA TÜRKİYE İLŞKİSİNİ YOKUŞA SÜRECEK

 

Alman gazeteci Josef Hufelschulte’ye göre casusluk krizi Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkiyi de yokuşa sürecek.

 

ALMAN İSTİHBARAT BİRİMLERİ UZUN DÖNEMDEN BERİ HAKAN FİDAN’IN ALMANYA’DAKİ FAALİYETLERİNDEN HABERDARDI

 

Alman gazeteci MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın uzun zamandan beri Almanya’da  ‘ casusluk’ ağı kurmaya çalıştığı ve bunun Alman güvenlik birimleri tarafından çok daha önce bilindiğini yazdı.

 

Hufelschulte, ‘’ Hakan Fidan’ın Erdoğan’e ölene kadar sadık biri. Hakan Fidan Almanya’da sadece legal istihbarat sistemi değil, aynı zamanda Türklerin işlettiği sehayat acentaları, gazete büroları, bankalar ve camilerde de kendisine bağlı gizli ağlar kurdu’ diyor.

 

İSTİHBARAT TOPLAMAK İÇİN ALMANYA’DA YETİŞMİŞ, İKİ DİLLİ GENÇLER KULLANILIYOR

 

Alman gazeteciye göre Hakan Fidan istihbarat toplmak için merkezi Köln’de bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Merkezini  ( DİTİB) önemli bir üs olarak kullanıyor.

Hakan Fidan’ın ajanları daha çok Almanya’da doğan, yetişen ve iki dile de hakim olan gençler. Vatanseverlilk ruhuyla ‘ casusluk ağında çalışan gençlerin’  askerlik süresi de kısaltılıyor.

 

‘’ HAKAN FİDAN’IN KOLLARI UZUN’’

Alman gazeteci Hufelschulte ayrıca, iki dilli yetilen gençlerin Alman makamlarında, otellerde hatta bankalarda da yetkilisinin iddia ediyor. Alman gazeteci hatta bir kriminal dairesi yetkilisinin Hakan Fidan hakkında ‘ kolları uzun’ şeklindeki değerlendirmesine yer veriyor.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir