Pazar , 5 Şubat 2023

Focus Dergisinden Erdoğan’a; ”HER ŞEY BELGELİ”

Erdoğan’ın hedefindeki Focus Dergisi’nden özel açıklama; Arkasındayız..

Almanya’daki casusluk davasının yankıları büyüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya’da eski danışmanın karıştığı casusluk davasının haberlerini yapan Focus’a baskı uygulamak istedi. Ancak Focus, Erdoğan’ın basın temsilciliği ve büyükelçiliğin çabalarına rağmen, gönderdiği basın açıklamasını yayınlamadı, aksine “Erdoğan’ın Gölge Savaşçıları başlığıyla verilen casusluk haberimiz Türkiye’yi  kızdırdı” başlıklı yeni bir haber yaptı.

Belgeli1

Süheyla Kaplan

Erdoğan’ın danışmanının da aralarında olduğu 3 Türk hakkındaFEDERAL Başsavcılık tarafından casusluk davası açılmıştı. Hazırlanan iddianamede Erdoğan’ın MİT’e alternatif bir istihbarat ağı kurduğu iddia edilmişti.

Alman Focus Dergisi de “Erdoğan’ın Gölge Savaşçıları” başlığındaki haberiyle Almanya’daki casusluk faaliyetlerine ilişkin bir haber yapmıştı. Cumhurbaşkanlığı, o dergide yer alan“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski danışmanı Taha Gergerlioğlu adlı bir kişinin Erdoğan adına casusluk yaptığı, Almanya’da cemaati, PKK ve DHKP-C’yi izlediği” yönündeki haberlerin yalan olduğunu öne sürmüştü.

Focus Dergisi ile yaptığımız görüşmede, Cumhurbaşkanlığı’nın “yalan” çıkışına karşılık “Haberimiz Federal Başsavcılığın hazırladığı iddianame dayanarak yapılmıştır. Focus dergisi olarak habermizin arkasındayız” yanıtını verdi.

CASUSLUK HABERİMİZ ERDOĞAN’I KIZDIRDI

Focus dergisininINTERNET sayfası “Erdoğan’ın Gölge Savaşçıları başlığıyla verilen casusluk haberimiz  Türkiye’yi  kızdırdı” şeklinde bir haber daha yayınladı.

Alman Focus dergisi yayınladığı casusluk haberinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendilerine iki sayfalık şikayet mektubu gönderdiklerini belirterek, şikayet mektubunda Focus’un yaptığı haber gazetecilik etiği ile bağdaşmadı deniliyor.

“Casusluk haberi Erdoğan’ı kızdırdı” başlığıyla verilen Focus’un yeni haberi şu şekilde:

“Cumhurbaskani Erdogan’ın eleştirelHABERLER yapan gazetecilerle gergin ilişkisi olduğu bilinmektedir. Kendi güç alanında Erdoğan, eleştirel haber yapan ya da beğenmediği gazetecilere karşı terbiyesizce/kaba davranmakta, onları ya mahkeme önünde çıkarmakta ya da hapse attırmakta.

Türkiye’nin birinci adamı Erdoğan, yabancı medyadan örneğin New York Times’ı kısa bir süre önce “ahlaksız” olarak nitelendirmişti.

Focus haberimiz Erdoğan’ın hoşuna gitmedi.

Almanya’daki Türk casusları konusundaki haberimiz Erdoğan’ın keyfini kaçırdı.

Focus,  AlmanFEDERAL  Başsavcılığı’nın bilgilerine dayanarak “Erdoğan ve gölge savaşçıları” başlıklı Erdoğan’ın MİT’in Almanya’daki casusların faaliyetlerine ilişkin yaptığımız haber Fransız ve Anglo-Sakson medyasında büyük yankı uyandırdı. Bunun ardından bu makale Erdoğan’ın ülkesinde de büyük bir yankı buldu.

SANIK ERDOĞAN’IN GÜVENDİĞİ KİŞİYMİŞ

Focus olarak makalemizin  ana konusu Erdoğan’ın üç MİT casusluğu zanlısına “casusluk suçlamasıyla” dava açtı. Zanlılar buna göre muhalifleri Almanya’da yasak edilen PKK üyelerini ve ayrıca Yezidi Kürtlerin gösterilerini izlemişler. Üç davalının ele başısı konumunda olan Taha Gergerlioğlu Federal Savcılığa göre Erdoğan’ın yakın bir adamı.

Bu durum Karlsruhe Başsavcılığı’nın iddianamesinde ve ayrıca Alman İstihbarat Teşkilatı’nda da bu şekilde yer alıyor.

ERDOĞAN İKİ SAYFALIK ŞİKAYET MEKTUBU GÖNDERTTİ

Ortada bir devlet başkanının hiç mi hiç hoşuna gitmeyen bir haber vardı. Erdoğan’ın basın bürosu hemen sözü geçen büyükelçilik üzerinden Focus ve Focus Online’a baskı yapmaya başladı. İki sayfalık bir cevap yazısı ile Cumhurbaşkanı, “bu tarz bir gazeteciliğe müsamaha edilemez ve bu habercilik açısından etik değildir” diye bildirdi.

Mektupta, bu tür iddiaların ‘hem Türk Cumhurbaşkanının‘ hem de Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarının ‘şüpheli duruma’ düşürdüğü belirtildi. İki sayfalık açıklamada zanlı Gergerlioğlu’nun ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’a herhangi bir yakınlığı olmadığı ve hiçbir ilişkisinin olmadığı iddia edildi. Ayrıca Erdoğan mektubunda Türkiye’nin yasaları olmayan bir devlet gibi gösterilmesinin kabul edilemeyeceğini söylüyor.

Bunu zaten kimse yapmadı. Hele de Focus hiç böyle bir şey yapmaz. Dergimiz Alman güvenlik birimlerinin ve adaletinin bilgilerine dayanarak yaptığı haberinin arkasındadır.”

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.