Salı , 9 Ağustos 2022

Focus, Cumhurbaşkanlığı’nın tekzip yazısını “basın özgürlüğüne baskı” gerekçesiyle yayımlamadı

Cumhurbaşkanlığı, Alman Focus dergisinde yer alan “Erdoğan’ın eski danışmanı Taha Gergerlioğlu’nun Erdoğan adına casusluk yaptığı” yönündeki haberlerin yalan olduğunu öne sürdü.

Focus2

Almanyada haftalık Focus dergisi tarafından 27 haziran tarihinde “Erdoğan’ın Gölge Adamları Almanya’nın merkezinde” başlıklı habere ilişkin TC Cumhurbaşkanlığı tarafından tekzip metni yayımlandı. Tekzip metninin önce Focus dergisine gönderildiği, Focus’un ise, metni “baskı uygulamak” gerekçesiyle yayımlanmadığı aktarıldı.

Cumhurbaşkanlığı, Alman Focus dergisinde yer alan “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski danışmanı Taha Gergerlioğlu adlı bir kişinin Erdoğan adına casusluk yaptığı,ALMANYA’da cemaati, PKK ve DHKP-C’yi izlediği” yönündeki haberlerin yalan olduğunu öne sürdü. Europol’ün terörist ilan ettiği bazı örgütlerin “muhalif” olarak anılmasını eleştiren Cumhurbaşkanlığı, söz konusu derginin bununla ilgili tekzibi yayınlamayıp, “basın özgürlüğüne baskı” olarak nitelemesinin, basın ahlakına aykırı olduğunu belirtti.

FOCUS EUROPOL’ÜN TERÖRİST İLAN ETTİĞİNE “MUHALİF” DEDİ

Cumhurbaşkanlığı Alman dergisindeki “Erdoğan’ın gölge savaşçısı. İşte Erdoğan, muhaliflerine karşı Almanya’nın ortasında böyle uluorta casusluk yapıyor” başlıklıHABERLE ilgili açıklama yaptı. Haberde EUROPOL’ün geçen hafta yayınladığı terörist raporunda “terörist örgüt” olarak tanımladığı PKK ve DHKP-C “muhalif” olarak nitelendirilmişti. Focus dergisi, “Erdoğan’ın gölge savaşçısı. İşte Erdoğan, muhaliflerine karşı Almanya’nın ortasında böyle uluorta casusluk yapıyor” başlıklı haberde,

Erdoğan’a yakın bir isim olarak bilinen Gergerlioğlu ile Türkiye vatandaşı Ahmet Duran Y. ve Almanya vatandaşı Göksel G.’nin Almanya’da Erdoğan’ın “devlet düşmanı” addettiği Gülen cemaati, PKK aktivistleri, Ezidiler, DHKP-C üyeleriyle ilgili casusluk yapmaktan yargılandığını hatırlattı.

TEKZİBİ YAYINLAMADILAR

Almanya ‘nın haftalık yayın organlarından Focus ‘ta 27 Haziran 2015’te yayımlanan yazıyla ilgili olarak, 9 Temmuz’da tarihinde, Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanlığı tarafından anılan dergiye bir açıklama/tekzip metni gönderildiğini belirten Cumhurbaşkanlığı ancak Alman dergisinin bu metni okurlarıyla paylaşmak yerine yeni bir haberle mesnetsiz iddiaları tekrarlamayı sürdürdüğünü bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı, “Dergi gönderdiğimiz yazılı açıklamayı da kendilerine ‘baskı uygulamak’ diye niteleyerek çarpıtmayı yeğlemiştir. Haberin muhataplarına söz hakkı vermeyen, açıklama/tekzip hakkını hiçe sayan bu tutumun evrensel gazetecilik etiğiyle bağdaşmadığına dikkati çekiyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı, açıklamasına Alman dergisine gönderilen tekzip metnini de ekledi.

Yazıda Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında ileri sürülen iddiaların tümüyle gerçek dışı olduğunu belirten Cumhurbaşkanlığı şu itirazlarda bulundu:

“-Hayal ürünü iddialar eşliğinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Almanya’da mukim masum Türk vatandaşlarını töhmet altında bırakan bir tablo çizilmesi, gazetecilik etiğiyle de bağdaşmamaktadır.

-Haberin üzerine bina edildiği Taha Gergerlioğlu adlı şahsın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile herhangi bir yakınlığı ya da ilişkisi söz konusu olmadığı gibi kendisinin herhangi bir resmi görevi de bulunmamaktadır.

-Uluslararası hukuk,KONSOLOSLUK yetkililerin görev yaptıkları ülkelerde kendi vatandaşlarına ilişkin adli süreçleri izlemelerini mümkün kılmaktadır. Hal böyleyken, Türkiye’nin Karlsruhe Başkonsolosu Serhat Aksen’in Karlsruhe Federal Mahkemesi’nde bir davayı izlemiş olmasını, yargılanan kişiye destek gibi sunmak ya da ‘Almanya’nın iç işlerine ve yargı sistemine etki etmeye çalışma’ biçiminde yorumlamak objektiflik ve iyi niyet ile asla bağdaştırılamaz.

-Cumhurbaşkanı Erdoğan ile hiç bir ilişkisi bulunmayan birilerinin Almanya’da Erdoğan adına bilgi topladığı iddiasından Türkiye’deki telefon dinlemelerine kadar çeşitli mesnetsiz suçlamalarla okuyucularınız başta olmak üzere Alman kamuoyunu yanıltılması da gerçekten üzüntü vericidir.

-Haberde yer alan MİT’e yardım etmeyi kabul eden Türk kökenli şahısların askerlik sürelerinin kısaltıldığı ve bu şahısların askerlik görevleri akabinde Almanya’da ajanlık faaliyetlerine yönlendirildikleri iddiası da diğerleri gibi yalandır. Bu tarz yalanlar Almanya’daki masum vatandaşlarımızı töhmet altında bırakmaktadır. Türkiye’de askerlik süreleri kanunlarla belirlenmekte olup, bu sürelerde herhangi bir kısaltma yapılması ve bu şahısların istihbari faaliyetlere yönlendirilmesi mümkün değildir.

-Almanya’nın da terör örgütleri listesinde yer alan PKK ve DHKP-C’yi adeta mağdur gibi tasvir eden haberde, Türkiye’nin aslı olmayan ithamlardan hareketle kural tanımayan bir devlet gibi sunulması asla kabul edilebilir bir tutum değildir.

-Türkiye Cumhuriyeti demokratik bir hukuk devletidir. Bu kapsamda Almanya’da olduğu gibi Türkiye’de de her kurumun görev ve yetkileri anayasasında net bir şekilde belirlenmiştir.

Takdir edersiniz ki mesnetsiz iddiaların haber gibi sunulması, ilgili medya organının güvenilirliğini de ciddi biçimde zedelemektedir.

Focus dergisinin gazetecilik etiğinin ciddi biçimde ihlal edildiği söz konusu yazıyla ilgili olarak bu düzeltme metnimizi okurlarıyla aynen paylaşacağına inanıyoruz.”

NE OLMUŞTU

Erdoğan’ın danışmanının da aralarında olduğu ‘yabancı bir ülke için istihbarat faaliyetinde bulunmakla suçlanan 58 yaşındaki Muhammed Taha Gergerlioğlu ve istihbarat çalışmalarında kendisine yardımcı olduğu iddia edilen iki kişi; Ahmet Y. ve Göksel G. ile ilgili soruşturma başlatılmıştı.

Koblenz Yüksek Eyalet Mahkemesi Basın Biriminden alınan bilgiye göre, Almanya’da Aralık ayında kamuoyuna duyurulan ve Türkiye’de de büyük yankı uyandıran casusluk soruşturmasında iddianame Temmuz ayında sonuçlanacağı bildirilmişti. (Odatv.com)

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.