Salı , 29 Kasım 2022

Filiz Demirel: Hamburg savaş, zulüm, açlık ve yoksulluktan kaçan insanlar için güvenli bir liman olmuştur.

Hamburg Eyalet Parlamentosu Yeşiller Meclis grubu, ”Fischkopp Trifft Falafel” başlığı altında ”Uyum kongresi” (Integration Kongress) düzenledi.
uyum-kongresi
 
Yeşiller Partisi Eş Genel başkanı Cem Özdemir, Hamburg ikinci Belediye başkanı, Yeşiller Eyalet başkanı, Bilim, Araştırma ve eşitlik senatörü Katharina Fegebank‘ın birer konuşma yaptığı, Hamburg eyaleti bünyesinde mülteci ve göçmenlere yönelik değişik alanlarda faaliyet yürüten kurum, kuruluş temsilcilerinin katıldığı kongrenin açılış konuşmasını Yeşiller Milletvekilleri ve Uyum Politikası Sözcüsü Filiz Demirel yaptı.
 
Yeşiller Milletvekili Farid Müller’in moderasyonunda gerçekleşen Panel’e, NDR televizyon moderatörü Yared Dibaba, Hamburg uyum, aile, iş ve sosyal dairesi yönetiminden temsilci, Hamburg Ticaret odasından Fritz Horst Melsheimer, Budnikowsky müdürü Julia Wöhlke ve Hamburg Mülteci inisiyatifler birliği temcilcisi Johanna von Hammerstein konuşmacı olarak katıldılar.
 
Mültecilerin iş yaşamında yer alması, uyumda Almanca dilinin önemi, mültecilere yönelik gönüllülük temeline dayanan çalışmalar, uyumda konut, barınma konusu ve kültürel alanlarda çalışmalar yoluyla uyum alanlarında faaliyet sürdüren kurumların çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulunan çalışma gruplarında, Yeşiller Milletvekilleri Antje Möller, Mareike Engels, Olaf Duge, Filiz Demirel ve Farid Müller görev alarak kongreye katılanları bilgilendirdiler.
 
Yapılan konuşma ve açıklamalarda, Hamburg Eyaleti son yıllarda 30 binden fazla mülteciye ev sahipliği yaptığı ve mültecilerin karşılaştığı sorunlarının üstesinden gelebilmenin ancak, gerek kurumların, gerekse de gönüllülük temeline dayanan bir çok insanın emeği ile mümkün olabileceği belirtildi. Öncelikle sağlıklı barınma imkanı ile başlayan sürecin mültecilerin toplumsal yaşama dahil olabilmenin başlangıcı olduğu belirtildi. Hamburg Eyaleti Kırmızı-Yeşil koalisyon’unun bu konuda önemli adımlar attığını, ek konut, sağlık, dil, iş piyasasına hazırlık için meslek eğitim konularından başarılar elde edildiği vurgulandı. Uyum konusunun sadece mültecilerden beklenen bir olgu olmaması gerektiği, toplumsal yaşamda yer alan herkesin uyum konusundan üstüne düşen görevler olduğu ifade edildi.
”Bu uyum kongresiyle, konuklarımızla görüş alışverişinde bulunarak, halen çözüm bekleyen sorunlar ile ilgili tartışarak çözümler üretmeyi amaçlamaktayız.” denildi
Filiz Demirel  Hamburg Kırmızı-Yeşil koalisyonun uyum konusundaki çalışmalarını anlattığı   konuşmasında, ”Hamburg her zaman değişik kültürlerden insanlar için bir yurt olmuştur. Yaklaşık 180 değişik ülkeden insanlar gelmekte ve bu şehri karakterize etmektedir. Hamburg savaş, zulüm,  açlık ve yoksulluktan kaçan insanlar için güvenli bir liman olmuştur. Geçen yılın başından beri yaklaşık 75 bin mülteci Hamburg’a geldi ve bunlardan 30 bini Hamburg’da kaldı. Bu durumun yeni bir yaşama başlayan insanlar için olduğu kadar, şehrimiz içinde zorlukları olacaktır. Bu zorlukların üstesinden ancak inanılmaz derecede yardımsever, gönüllü insanların, derneklerin, kurum ve kuruluşların cabaları ile bir bütün olarak gelebiliriz. Bu büyük dayanışma için ne kadar teşekkür etsek azdır. Bundan sonra atılacak adım, şehrimizi yeni yurdu olarak kabul eden insanların toplumsal yaşamda eşit haklara sahip insanlar olarak yaşayabilmelerinin imkanlarını sağlamaktır.”  Geçmiş hatalardan dersler çıkarılması gerektiğini belirten Demirel, temel sosyal değerleri, iş, konuk, dil, meslek eğitimi konularında olanakların sağlanması için koalisyon hükümeti olarak çalıştıklarını, Hamburg’un bu konuda diğer Eyaletlere göre daha iyi bir düzeyde olduğunu ve uyum çalışmaları konusunda olumlu adımlar atıldığını belirtti.
Suriye’li müzik grubu Spirit of the East etkinliğin başında ve aralarda Arap müziklerinden dinleti sundu
Mustafa Akpolat / Güncel

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.