Pazar , 26 Mart 2023

Filiz Demirel, ”Aile birleşimi kapsamında şart koşulan Almanca kurslarına Son!”

”Ortaçağı hatırlatan bu yasa kaldırılmalı!”

Hamburg Yeşiller Eyalet Parlamentosu Milletvekili Filiz Demirel, eşlerin aile birleşimi çerçevesinde geldikleri ülkelerde en az A1 seviyesinde almanac öğrenmesi amaçlı geldikleri ülkelerde almanca kursuna gitmesini şart koşan yasanın değiştirilmesi için Hamburg Eyalet Meclisine önerge verdiğini açıklayarak şöyle dedi:


„Biz Yeşiller Fraksiyonu olarak eşlerin Almanya`ya gelmeden önce almanca öğrenmesi gerektiği koşulunu aile kurumunu yasalarca koruma ve güvence altına alan, anayasanın 6. Maddesine dayanarak reddediyor ve kaldırılması gerektiğini savunuyoruz. Çifte vatandaşlık yasasında olduğu gibi, ne yazık ki burada da çifte standartlar uygulanmaktadır. Avustralya, Japonja, İsrail, Amerika gibi ülkelere veya üniversite mezunlarına dayatilmayan bu koşul, diğer 3. Dünya ülkelerine veya Türkiye`den aile birleşimi kapsamında gelecek eşlere zorunlu kılınıyor. Bu uygulama eşitlik ilkesine ayriridir ve kabul edilemez!

Bunun dışında, eşlerin geldikleri ülkelerdeki olanakları çok kisitili olabiliyor. Almanca kursuna gitmek için yakındaki büyük bir kente gitmek, kurs giderlerini karşılamak ve bu süreçte başka bir yerde konaklamak, herkesin bütçesi için mümkün olmadığından bir çok insan mağdur duruma düşüyor. A1 seviyesi sınavını geçemeyen eşlere vize verilmemesi işin diğer bir haksız tarafı. Bu sınavın defalarca tekrarının mümkün olduğunu belirten yetkililere, aile kurumunun yasalarca koruma altında olduğunu ve bu çerçevede bu tür yaptırımların ve uygulamaya konan yasaların savunulacak bir yanının olmadığını yinelemek isterim.

2007 yılında CDU veSPD`nin bu yasayı çıkarırken „sahte ve zorunlu evliliklere“ karşı önlem olarak çıkarttıklarını belirtmişlerdi. Bu güne kadar bu yönde bir delil ortaya konulmadigi gibi, böyle bir uygulama ile her evliliği genel zan altında birakmakten öteye gitmemiştir.

Biz Yeşiller olarak bu yasal zorunluluğun kalması için yıllardır federal parlamentoda önergeler veriyoruz. Malesef bu güne kadar bu yönde verdiğimiz önergeler reddedildi. Son gelişmelerden de yola çıkarak, özellikle Avrupa mahkemelerinin aldığı kararlar da bu yasanın artık değiştirilmesi gerektiğini bariz olarak ortaya koymaktadır(örneğin EuGH- Doğan davası).

Biz hangi sebeple Almanya`ya gelmiş olmasına bakmaksızın, herkesin almanca dil kurslarına katılımının sağlanmasını gerektiğini savunuyoruz. Ama bu kurslar insanların geldikleri ülkelerde değil, burada, yaşadıkları Almanya`da verilmelidir. Almanca dil bilgisi göçmen kökenli insanlarımızın sosyal yaşama ve iş hayatına eşit şartlarda katılımının ilk adımı olarak çok önemlidir. Ve bir dil en iyi şekilde günlük yaşamımızda konuşarak ve her gün karşılaşarak öğrenilir.

Kaldı ki, yasalarda Almanya`ya göç ile gelen herkesin Entregrasyon Kursu denilen, 660 saatlik bir kursu ziyaret etmeleri zorunludur(§44a-Aufenthaltsgesetz)

Bu yüzden de verdiğim önerge ile biz Yeşiller fraksiyonu olarak bu eşitlik ilkesine aykırı olan yasanın kaldırılması ve aile birleşimi kapsamında Almanya`ya gelmek için başvuran göçmenlerin „sahte evlilik“ gibi genel bir zan altına bırakılmasına son verilmesi ve insanların mağdur durumdan çıkarılmasını talep ediyoruz.

Hiç kimsenin evlenirken yasalarca bu şekilde mağdur durumda bırakılmasına ve aile kurumunun alman yasaları ile koruma altında olmasına rağmen, bu tür yasaların bu devirde yürürlüğe geçirilmesi, mantığa sığmıyor. Hiç kimseye evlenirken, almanca bilmiyorsan eşinin yanına gidemezsin denilemez! Bu ne insanlığa, ne de modern bir toplum yapısına uygundur. Küresel gelismin tavan yaptığı bir dönemde, böyle orta çağdan kalma uygulamalar kabul edilemez!

Önergem 4 Haziran 2014 de Hamburg parlamentosunda görüşülecek. Verdigim önerge parlamentoda gerekli desteği alırsa, federal düzeyde positif girişimler için adım atilabilinir. Bu tabiiki Hamburg`da tek başına hükümet olan SPD nin de desteğini gerektiriyor. Umarım Sosyal Demokratlar yine „bu bizim büyük koalisyon anlaşmasında yok, CDU ya kabul ettiremeyiz“ deyip, kesip atmazlar.”

Filiz Demirel, MdHB

Hamburg Eyalet Parlamentosu Yeşiller Milletvekili

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir