Federal-Mogul (Jurid) İşçileri hakları için yürüdü

Hamburg yakınlarında, Glinde’de bulunan, Otomotiv yan sanayinin önde gelen kuruluşlarından biri olan Federal-Mogul ( eski adı Jurid) balata fabrikasında işçiler yürüdü.

IMG_0021
Mustafa Akpolat
İşveren, bugüne kadar toplu iş sözleşmesi kapsamı dışından ödenen yüzde 25’le ile yüzde 11 arasındaki ek ücreti, 1 Temmuz tarihinden itibaren kesme kararı aldığını bildirmesinden sonra, İşyeri işçi temsilciğinin çağrısıyla 2 haftadır yürüyüş ve toplantılar yapan işçiler, haklarını korumak için mücadele etmeye devam edeceklerini ifade ettiler.

Toplu iş sözleşmesi dışında kalan ve bugüne kadar ödenen yüzde 25 lik ek ücretlerin kesilmesi sözkonusu.
Ücret gruplarına (Lohngruppe) göre değişik orandan kesintiler yapılacak. Bu durumda ücret gruplandırmasında az maaş alan işçilerden daha fazla kesinti söz konusu olacak. Temmuz ayından itibaren işçilerin eline, yüzde 11 ile yüzde 25 oranında kesintili maaş geçecek. İşçi temsilcisi Mehmet Ali Gülbeyaz, ”Yasal olarak sendika veya işçilerin yapabileceği bir şey olmamasına rağmen biz işyeri işçi temsilciliği ve işçiler olarak üretimdeki güçümüzü kullanarak, geçmişte kazanılmış olan bu haklarımızın kesilmesine engel olmaya çalışacağız” dedi. İşveren daha önce İşçilerle bu konuyu hiç konuşmazken, bu yürüyüşten sonra bir toplantı gerçekleştirildi. Yürüyüş sonrası yapılan toplantıda, işveren, işyeri işçi temsilciliği ile 5 Hazıran’da toplantılara devam edeceği belirtildi. İşçilerden Adıgüzel Yüce, ”İşveren, yapmak istediği kesintileri gerçekleştirebilmesi için iş yeri işçi temsilciği ile anlaşması gerek. Söz konusu kesintilere karşılık olarak, işçi temsilcilğinin 10 yıllık iş garantisi önerisinede işveren sıcak bakmamakta. Bu durumda görüşmelerden olumlu bir sonuç beklemiyorum” dedi. İşveren söz konusu kesintiyi gerçekleştirirse, bürüt 652 ile 270 Euro oranında kesinti söz konusu olacak. Akort sisteminin kaldırılmasından sonra kazanılmış olan ek ücret kaldırıldığında, 550 ile 600 işçi ciddi şekilde etkilenecek. Fabrikada şu an toplam 950 kişi çalışıyor.
Yapılan yürüyüşe, iki vardiyede çalışan yaklaşık 400 işçi ve dayanışmacı katıldı. Yürüyüşte katılan ve kısa bir konuşması yapan Hamburg Sol Parti Milletvekili Deniz Çelik ve Neupack İşyeri işçi Temsilcisi Murat Güneş, işçilerle dayanışma içinde olacaklarını belirtiler.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir