Pazar , 27 Kasım 2022

”Faşizme, Diktatörlüğe ve Tek adam saltanatına hayır” kampanyası başlıyor

Hamburg ve çevresinde faaliyet yürüten 5 Alevi derneği ve demokratik toplum kuruluşları, Nisan ayında gerçekleşmesi beklenen, Anayasa değişikliği için Referandum ile Başkanlık sistemini getirmek istenmesine karşı ”Hayır” kampanyası başlatmak için bir araya geldi.
Toplantıda, Alevi örgütlenmelerin dışında, devrimci, demokrat, anti-faşist örgütlenme ve bireyler ”Faşizme,Diktatörlüğe ve Tek adam saltanatına hayır” kampanyası etrafında bir araya gelinmesi çağrısı yapıldı.
5 Şubat Pazar günü Hamburg Alevi Kültür Merkezi salonunda gerçekleşen toplantıya, Alevi kurum ve kuruluşların yönetici ve üyeleri, değişik alanlarda faaliyet yürüten bir çok kurum ve kuruluşun temsilcisi yanı sıra, ”Hayır” kampanyası ekseninde bir araya gelebilecek birey veya oluşumlar katılarak görüşlerini ifade ettiler
5 Alevi derneğinin hazırladığı basın açıklamasının okunması ve görüşlerin ifade edilmesinden sonra söz alan birey ve kurum temsilcileri, böylesi bir girişimin aciliyeti ve önemini ifade ederek, kimi durumlarda bir araya gelemeyen ama yaşanan süreçte, bazı farklılıkları bir tarafa bırakılarak koordineli bir ”HAYIR” kampanyası etrafında birlikte hareket edilmesi görüşünde hem fikir olundu. Toplantı, önümüzdeki 2 haftlık süreçte, konuşulanlar ışığında yeniden bir araya gelinmesi ve somut adımların atılması yönünde görüş belirtilerek bitirildi.
 
Toplantıda Hayır kampanyasına çağrı olarak okunan açıklamda şu görüşlere yer verildi.
Anayasa değişikliğine HAYIR
Diktatör heveslisi Cumhurbaşkanı. Bu hırsını gerçekleştirmek için, daha sonraki Nesillerin geleceği, kadınlık onuru, emeğe saygı, düşünme ve örgütlenme özgürlükleri, gençliğin mutlu bir yaşam beklentisi, her yaşta her kişinin hakkı olan huzurlu, güvenli, korkusuz bir günlük yaşam umudu gibi tüm yaşamsal değerler, tek kişinin keyfine kalmış bir oyuncağa dönüştürülmektedir.
Devlet, „Devlet“i de yanlarına alarak yeniden dizayn edilmektedir! Tüm azınlıklar, tüm muhalefet düşman gösterilmektedir. Ülkemiz „dikensiz gül bahçesi“ne çevrilmek istenmektedir.
Bu enkazın altında kalmaktan kurtulacaklarını sanan kişi ya da çevreler varsa, yıkıcılar da aralarında olmak üzere, ağır ve geri dönüşü çok zor olan bir yanılgı içindedirler.
Bir an önce demokratik tepki hakkımızı kullanarak, güç birliğiyle, bu korkunç gidişata dur diyelim. Aynı tepkileri ödünsüz olarak vermeye kararlı istisnasız tüm muhalefet partilerinin de katılımıyla, kitlesel, dev gösterilerde bir araya gelerek “Hayır!” haykırışlarımızı bir koroya, ortak bir haykırışa demokratik bir tavra dönüştürelim!
“Faşizme Hayır!”,“Diktatörlüğe hayır!”,“Tek adam saltanatına hayır’,
“Kadın düşmanlığına hayır!”,“Emek düşmanlığına hayır!”
“Çocuk düşmanlığına hayır!”,”Doğa, orman ,çevre düşmanlığına hayır”
“Özgürlük düşmanlığına hayır!” , „Kürt, Alevi, Ezidi, Süryani, Ermeni vs. düşmanlığına
HAYIR“!
Sevgili yurttaşlar, gençler, kadınlar-erkekler, emekçiler, yurtseverler, çağdaş insanlar, gün bu gün, an bu andır!..
Yarın çok geç olacak!
Bugünün çocukları; ülkemizi bilimin, sanatın, aklın, güzelliğin, yaratıcılığın aydınlıklarına taşıyacak olan, vijdanı temiz, insanlıktan yana olan, Sünni, Alevi, Ezidi, Süryani, Ermeni, Türk, Kürt, Çerkez, Laz, toplumumuzun tüm katmanları
Hep birlikte! Akılla, inançla, omuz omuza!
Birlikten Güç Doğar!
Mustafa Akpolat / Güncel-Hamburg

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.