Cumartesi , 28 Ocak 2023

ETHA: “Gerçeği haykırmakta kararlıyız. Cuştan ve Temel serbest bırakılsın!”

ETHA, 19 Ekim günü sabaha karşı evleri basılarak gözaltına alınan çalışanları Havva Cuştan ve İstimnaz Temel’in serbest bırakılmasını talep etti ve gerçeği haykırmakta kararlı olduklarını, özgür basının susturulamayacağını söyledi.

Etkin Haber Ajansı (ETHA) editörlerinden İstimnaz Temel ve muhabirlerinden Havva Cuştan 19 Ekim günü sabaha karşı evleri basılarak gözaltına alınmışlardı. Cuştan’ın ev arkadaşları, ev baskını sırasında polisin 2 saat boyunca psikolojik işkence uyguladığını, basın kartlarını lavaboda yaktıklarını anlatmış, duvarlara yazılan “Bozkurtlar buradaydı” yazılarını paylaşmışlardı.

ESP, SGDF ÜYELERİNE VE ETHA MUHABİRLERİNE OPERASYON

ETHA, basın açıklaması yayımlayarak gözaltına alınan çalışanları Temel ve Cuştan’un serbest bırakılmalarını talep etti ve “Biliyoruz ki saldırı hepimizedir. Saldırı özgür basın geleneğinedir” diyerek herkesi özgür basına yönelik saldırılara duyarlı olmaya çağırdı. ETHA’nın gerçeği haykırmakta kararlı olduğunun söylediği açıklamada özgür basın geleneğinin susturulamayacağı vurgulandı.

“Ajans çalışanlarımızın kaldığı evin kapısını kıran kar maskeli polisler Sur, Nusaybin, Cizre katliamları sonrası kentin sokaklarına yazılan yazıları andırırcasına evin duvarlarına ‘Bozkurtlar buradaydı’ yazmış, evi talan etmiştir. Basın kartımızı yakmışlardır” diyen ETHA, bugün (20 Ekim)Ankara’da “ihbar” gerekçesiyle evleri basılarak gözaltına alınan Mezapotamya Ajansı’ndan ve Jinnews’ten beş gazeteciyi de hatırlatarak şunları söyledi:

Bir fikre ve meşruiyete dayanmayan tüm iktidarlar gibi şiddetle, baskı ve zorla ezilenlerin mücadelesini ve onların taleplerini dile getiren basın yayın kuruluşlarını ve çalışanlarını susturmak istiyorlar. Ancak tarih, yaşam ve özgür basın geleneği şahittir ki bu beyhude bir çabadır. Gerçek susturulamaz. Zulüm ve baskı sürdüğü sürece ona karşı direniş ve direnişe ses veren özgür basın geleneği de susmayacak, susturulamayacaktır.

ANKARA’DA 5 GAZETECİ GÖZALTINA ALINDI

ETHA’nın açıklaması:

İstimnaz Temel ve Havva Cuştan’a serbest bırakılsın

Saray iktidarının toplumsal muhalefete dönük saldırılarına her gün yenileri ekleniyor. OHAL/KHK düzeniyle zaten biçimsel olmaktan öteye geçmeyen hukuklarını da askıya alan iktidar gözaltı, işkence, kaçırma, tehdit ve tutuklamaları rutin bir yöntem haline getirmiş durumda.

15 Temmuz darbe girişimini kendi darbesinin kaldıracına dönüştüren Saray, özgür basına dönük saldırıları toplumsal muhalefeti bastırmanın temel bir bileşeni haline getiriyor. Onlarca basın yayın kuruluşunun kapısına kilit vuran ve el koyan siyasi iktidar bir çok gazeteci ve yayıncıyı da gözaltı, işkence ve tutuklama terörünün hedefi haline getirmiş durumda.

Siyasi iktidarın hukuksuzluklarını haberleştiren, ezilenlerin, toplumsal muhalefetin ve gerçeğin sesini haykıran özgür basın geleneğinin bir parçası olan ajansımız da bu terörün hedefinde. Son olarak editörümüz İsminaz Temel ve muhabirimiz Havva Cuştan önceki gece evlerine düzenlenen baskınla gözaltına alındı.

Ajans çalışanlarımızın kaldığı evin kapısını kıran kar maskeli polisler Sur, Nusaybin, Cizre katliamları sonrası kentin sokaklarına yazılan yazıları andırırcasına evin duvarlarına “Bozkurtlar buradaydı” yazmış, evi talan etmiştir. Basın kartımızı yakmışlardır.

Özgür basına yönelik bu sabah da gözaltı saldırısı yaşanmış, Ankara’da Jinnews ve Mezapotamya Ajansı çalışanlarının evlerine “Hakkınızda ihbar var” denilerek baskın düzenlenmiş ve 5 gazeteci gözaltına alınmıştır.

Bir fikre ve meşruiyete dayanmayan tüm iktidarlar gibi şiddetle, baskı ve zorla ezilenlerin mücadelesini ve onların taleplerini dile getiren basın yayın kuruluşlarını ve çalışanlarını susturmak istiyorlar. Ancak tarih, yaşam ve özgür basın geleneği şahittir ki bu beyhude bir çabadır. Gerçek susturulamaz. Zulüm ve baskı sürdüğü sürece ona karşı direniş ve direnişe ses veren özgür basın geleneği de susmayacak, susturulamayacaktır.

Etkin Haber Ajansı olarak gerçeği haykırma kararlılığımızı bir kez daha vurguluyor, hukuksuz biçimde gözaltına alınan çalışanlarımızın da içinde olduğu sosyalistlerin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Tüm özgür basın bileşenlerini ajansımıza ve toplumsal muhalefete dönük saldırılara karşı duyarlı olmaya çağırıyoruz. Çünkü biliyoruz ki saldırı hepimizedir. Saldırı özgür basın geleneğinedir. Saldırı gerçeğedir.

-Özgür basın susturulamaz!

-Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz!

-Gazetecilik suç değildir!

Etkin Haber Ajansı emekçileri

 

Sendika.Org

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.