Çarşamba , 29 Haziran 2022

Esra Özakça’ya gözaltı, Veli Saçılık’ın evine polis baskını

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönme talebiyle başlattıkları açlık grevi eylemleri 120’nci gününe giren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek amacıyla Selanik Caddesi’nden Sakarya Caddesi’ne yürümek isteyen eylemcilere polis müdahale etti. Polisin müdahalesi sırasında onlarca kişinin yanı sıra 45 gündür açlık grevinde olan Esra Özakça da gözaltına alındı. Esra Özakça’nın gözaltına alınmasının ardından ise Veli Saçılık, evine baskın düzenlendiğini duyurdu.

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile mesleklerinden ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın tutuklandıktan sonra cezaevinde de devam ettikleri açlık grevi eylemi 120. gününde.

Eğitimcilerin gözaltına alınıp tutuklanmalarının ardından açlık grevine başlayan Semih Özkaça’nın eşi Esra Özakça’nın eylemi ise 45’inci gününe girdi.

Çok sayıda kişi gözaltına alındı

‘Nuriye ve Semih İçin Dayanışma Platformu’nun çağrısıyla eğitimcilere destek amacıyla bugün Selanik Caddesi’nden Sakarya Caddesi’ne kadar yürüyüş gerçekleştirilmek istendi.

Ancak yürüyüş başlamadan önce Konur Sokak’ta KHK ile ihraç edilen öğretmen Acun Karadağ, polis tarafından darp edilerek gözaltına alındı.

Ardından Selanik Caddesi’ne geçen eylemciler, burada da polis müdahalesiyle karşılaştı. Müdahalede Betül Koca ile birlikte 4 kişiyi gözaltına aldı.

Eğitimcilere destek olmak isteyen eylemciler ise polise direnerek Selanik’ten Sakarya Caddesi’ne kadar yürüdü.

Sakarya Meydanı’nda toplanan kitle adına konuşan Sevinç Koçak, “Nuriye ve Semih yaşasın istiyoruz, aramıza dönmelerini istiyoruz. Nuriye ve Semih’i serbest bırakın” dedi.

Açıklama devam ettiği sırada polis Sakarya Meydanı’ndaki kitleye bir kez daha müdahalede bulundu. Sevinç Koçak, Murat Can Çoban’ın da bulunduğu 10’u aşkın kişi gözaltına alındı.

Sakarya Caddesi’ndeki kitle ise gözaltıları ve saldırıları alkış ve sloganlarla protesto etti.

Esra Özakça da gözaltında

Bu sırada destekçiler tarafından çiçek verilen açlık grevindeki Esra Özakça, Konur Sokak’tan ayrılırken polis tarafından darp edilip sürüklenerek gözaltına alındı.

Polis gözaltı gerekçesi olarak Özakça hakkında ‘yakalama kararı’ olduğunu öne sürdü.

Gözaltına alınan KHK ile ihraç edilen öğretmen Nazife Onay ve 4 Esra Özakça’nın TEM Şubesi’ne gönderildiği öğrenildi.

Eylemde gözaltına alınan diğer isimlerin ise hastane kontrolü ve Kabahatler Kanunu’ndan işlem yapılmasının serbest bırakılmaya başlandığı bildirildi.

Veli Saçılık’ın evine polis baskını

Esra Özakça’nın gözaltına alınmasının ardından ise KHK ile mesleğinden ihraç edilen Veli Saçılık, Twitter hesabından evine baskın düzenlendiğini ve arama yapıldığını belirtti.

Saçılık, evde bulunmadığını belirterek, ‘Nuriye ve Semih yaşayacak’ dedi.

(gazetekarınca.com)

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.