Cuma , 2 Aralık 2022

Erdoğan’ın avukatı İslam’ı eleştiren bölümü kitaptan sildirdi

Almanya’da yazar Sineb El Masrar’ın 28 Nisan’da piyasaya sürülecek. ‘İslam’da Emansipasyon’ adlı yeni kitabında Milli Görüş, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği ( DİTİB) ve Müslümanlar Konseyi ile ilgili yazdığı bölüm, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bohmermann olayında Alman avukatı Michael Hubertus Sprenger’in müdahalesi sonucu ihtiyatlı tedbir konularak, bölüm kitaptan çıkarıldı.

Kitaba sansür

Süheyla Kaplan

Milli Görüş hareketinin uzun zamandan beri avukatlığını yapan ve Erdoğan’ı ZDF kanalında komedyen Jan Bohmermann olayında da savunacak olan Alman avukat Sprenger Münih İdari Mahkemeye başvurarak, kitapta Milli Görüş, DİTİB ve Müslüman Konseyi ile ilgili bölümlerin çıkarılması için ihtiyatlı tedbir kararı aldırdı.

MİLLİ GÖRÜŞ, DİTİB VE MÜSLÜMAN KONSEYİ SERT ŞEKİLDE ELEŞTİRİYOR

Cezayir kökenli bir ailenin kızı, 1981 yılında Hannover kentinde dünyaya gelen Sineb El Masra,’interkültürel’ kadın dergisi ‘Gazelle’de de yazılar yazmakta ve Başbakanlık tarafından yürütülen entegrasyon zirvesindeki ‘medya ve entegrasyon’ çalışma grubunun içinde yer aldı.

2010-2013 yılları arasında Federal İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘İslam Zirvesi’ne de katılan yazar El Masra, burada Almanya’da Müslüman kadınların yaşantıları ile ilgili raporlar sunmuştu.

‘İslam’da Emansipasyon’ adlı kitabında cinsellik, zoraki evlilik, aile, aile ilişkileri gibi konulara yer veren El Masra, Almanya’daki Milli Görüş, DİTİB ve Müslüman Konseyi gibi dini örgütleri sert bir biçimde eleştiriyor.

Herder Yayınevi tarafından 28 Nisan’da piyasaya çıkacak olan kitapta dini örgütler ile ilgili bölüm karartılmış bir şekilde okuyucunun karşısına çıkacak.

Bilindiği gibi İHH yardım kuruluşu Hamas’a 6,6 Milyon Euro yardım toplamış ve Alman İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla İHH’nin faaliyetleri yasaklanmıştı. Milli Görüş yöneticileri İHH’da aktif bir biçimde yer almış hatta yöneticiliğini üstlenmişlerdi.

Sineb El Masra’nın Milli Görüş ile yazdıkları ve mahkeme kararıyla çıkarılan bölümde şöyle diyor:

“Almanya’daki dini örgütlerin Müslümanların uyumunu sağlamak yerine engellediğini düşünüyorum. Bütünlük değil aksine ayrılık istiyorlar. Almanya’ya sığınan mültecilerin uyumu için de bu dini örgütletin çabası bana inandırıcı gelmiyor. Her şeyden önce dini örgütler başkalarını entegre etmeye çalışmadan önce kendileri bu topluma ayak uydurmaya, entegre olmaya çalışmak zorundalar. Bu dini dernekler İslam anlayışını demokrasi, çoğulculuk, uyum şeklinde kendilerini topluma yansıtmaktadırlar. Öyle bir İslam anlayışı yayıyorlar ki dışarıya, büyük bir çoğunluğu sadece muhafazakar değil, aksine Cihatçı ve İslamcı”’

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.