Çarşamba , 29 Haziran 2022

‘Erdoğan’ın Almanya’daki ajanları’ davası kapandı: Ne beraat ne hüküm var

Elmas Topcu

ELMAS TOPCU

@topcuelmas

Almanya’da bir Türk istihbaratı adına, Kürtler, Aleviler, Fethullah Gülen Cemaati ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP muhalifleri hakkında istihbarat topladıkları iddiasıyla yargılanan üç kişinin davası resmen kapandı.

Bugün akşam saatlerinde yazılı bir açıklama yapan Koblenz Eyalet Yüksek Mahkemesi, Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde ‘Başbakanlık Sosyometri Danışmanı‘ görevinde de bulunan Muhammed Taha Gergerlioğlu ile onun için çalıştığı ileri sürülen Ahmet Duran Y. ile Göksel G.‘nin yargılandığı davada takipsizlik kararı verildiğini duyurdu.

Ne beraat ettiler ne de hüküm giydiler

Muhammed Taha G.'nin eski görevleri arasında 'Başbakanlık Sosyometri Danışmanı' da var...

Kamuoyunda ‘Türk casuslar davası‘ olarak bilinen söz konusu davada hakimler geçen perşembe, ana sanık Gergerlioğlu’nun 70 bin avro, diğer sanıklardan Ahmet Duran Y.‘nin 5 bin avro, Göksel G.‘nin de 100 saat sosyal hizmet vermesi karşılığında davanın kararsız sonlandırılacağını duyurmuştu.

Sanık avukatları da müvekillerinin mahkemenin bu teklifini kabul ettiklerini beyan etmişlerdi.

Alman Ceza Muhakemesi Kanunu’na göre Almanya’da süren bir davada da mahkemenin, savcılığın ve sanıkların anlaşması halinde belli şartlar altında takipsizlik kararı alınması mümkün. Bu karar ne beraat ne de sanıkların hüküm giymesi anlamına geliyor. Alman hukukuna özgü olan bu uygulamaya göre şartların yerine getirilmesi için sanıklara altı aya kadar süre tanınıyor. Bu şartları sağlayan sanıklar serbest kalıyor.

Gergerlioğlu serbest kaldı

Almanya’da ikamet etmediği ve kaçma tehlikesi bulunduğu iddiasıyla 10 aydan fazladır tutuklu yargılanan Gergerlioğlu’nun kamu yararına mahkemeye ödemesi öngörülen 70 bin avroyu hemen yatırması üzerine, hakkındaki tutukluluk kararının bugün kaldırıldığı ve Koblenz’de tutulduğu cezaevinden salıverildiği bildirildi.

Davanın ana sanığı olan Muhammed Taha Gergerlioğlu’nun avukatı Yaşar Akbaş, 70 bin avronun yüksek olduğunu ancak kabul edilmemesi halinde davanın önümüzdeki yıl ortasına kadar süreceğini de hatırlatarak, mahkemenin önerisine ‘evet‘ dediklerini belirtti. Avukat Akbaş, bunun suçun kabulü olarak algılanmaması gerektiğini söyledi.

Kamu yararına takipsizlik

Mahkemenin bugün yayınladığı gerekçeli açıklamada Gergerlioğlu’nun 2013’ün Şubat ayıyla gözaltına alındığı 17 Aralık 2014 arası, Türkiye istihbarat teşkilatı MİT için çalıştığı ibaresi yer aldı. Ahmet Duran Y., Göksel G. ve Belçika’da yaşayan Muhammed Ç. adlı dördüncü bir kişinin Gergerlioğlu için için çalıştığı ifadeleri tekrarlandı.

23 Aralık’a kadar sürmesi öngörülen ancak mahkemede de dinlenen, polis kaydına takılan tapeler nedeniyle sürenin 2016 yılı ilkbahar aylarına uzayabileceği vurgulanan açıklamada haklarında istihbarat toplandığı ileri sürülen kişilerin çoğunun Almanya’da yaşamadığı veya Alman vatandaşı olmadığına işaret edildi. Böylesi bir durumda da suçun Almanya’ya karşı işlendiği şeklinde yorumlanamayacağı hatırlatıldı.

Muhammed Taha Gergerlioğlu’nun 10 aydır tutuklu olduğu ve bütün sanıkların sabıkasının da bulunmadığını belirtilerek, davada takipsizlik kararı alınmasının kamu yararına olacağı vurgulandı.

About Elmas Topcu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.