”Erdoğan’ın adamları” yarın Koblenz’de mahkemeye çıkıyor

Almanya’da MİT adına casusluk yapmakla suçlanan iki Türk ve bir Türk kökenli Alman vatandaşı hakkında başlatılan “casusluk” davası yarın (9 Eylül’de) başlayacak. Herhafta 2 duruşma yapılması planlanan davanın 23 Aralık’ta sonuçlandırılması planlanıyor.

erdogan'ın adamları

Almanya’da Türk istihbaratı MİT adına casusluk yapmakla suçlanan iki Türk ve bir Türk kökenli Alman vatandaşı hakkında Federal Savcılık iddianameyi tamamladı.

Koblenz Yüksek Eyalet Mahkemesi savcılığına yakın kaynaklardan elde edinilen bilgiye göre, davanın 9 Eylül’de başlayacağı ve 23 Aralık’ta sonuçlanacağı bildirildi.

“CASUSLUK” SUÇLAMASI

Federal Savcılık, Koblenz Yüksek Eyalet Mahkemesi’nde dava açmıştı. 58 yaşındaki Muhammed Taha Gergerlioğlu ile 59 yaşındaki Ahmet Duran Y. ve 34 yaşındaki Alman vatandaşı Göksel G. yabancı bir ülke istihbaratı adına Almanya’da casusluk yapmak suçuyla yargılanacaklar. Federal Savcılık, üç zanlıyı en geç 2013 Şubatı’ndan itibaren gözaltına alındıkları 17 Aralık 2014 tarihine kadar Türk istihbaratı adına çalışmakla suçluyor.

“ALMANYA’DA AJANLIK FAALİYETİ”

Federal Savcılık’ın iddianamesine göre zanlı Muhammed Taha G.’nin talimatıyla zanlı Ahmet Duran Y. ve Göksel G. Almanya’da yaşayan Türk hükümet karşıtları hakkında bilgi topluyordu. Ahmet Duran Y. ve Göksel G., Kürt eylemcilerin düzenledikleri gösteriler ve Cumhurbaşkanı aleyhinde görüş belirtenler hakkında topladıkları bilgileri Muhammed Taha G.’ye devamlı iletiyordu.

Federal Savcılık, üç kişiyi uzun bir süre takip ettikten sonra 17 Aralık 2014’te Frankfurt Havalimanı’nda gözaltına almıştı. Muhammed Taha G. bu tarihten beri tutuklu bulunuyor. Ahmet Duran Y. ile Göksel G. ise bir süre sonra serbest bırakıldı ve tutuksuz yargılanmakta.

Bilindiği gibi Aralık ayında tutuklanan üçlü için federal savcılık, ‘Bir Türk istihbaratı için casusluk yaptıkları iddiasıyla’ ibaresini kullanmış, Alman Ceza Yasası’nın 99’ncu maddesinin 1’nci paragrafına göre, ‘Almanya’da ajanlık faaliyeti yürütmek’ten soruşturma yürütüldüğünü duyurmuştu.

İDDİANAMENİN TAMAMI FOCUS DERGİSİNİN ELİNDE

Focus dergisi geçtiğimiz ay yayınladığı haberde mevcut iddianameye dayalı verdiği haberde Gergerlioğlu konusunda Ankara’nın Alman yargısı üzerinde baskı kurmaya çalıştığını ileri sürmüştü. Dergi, Gergerlioğlu hakkındaki tutuklama kararı okunmaya başlarken salona Karsruhe Başkonsolosu Serhat Akşener’in girdiği ve hakime, bu zor anında vatandaşlarının yanında olmak, ona destek vermek istediği için geldiğini belirtmişti.

‘ANKARA ALMAN ADALETİNE BASKI YAPMAYA ÇALIŞIYOR’

Focus’da yer alan habere göre, Hakim Yvonne O.’nun tutuklama kararını okumaya devam ettiği sırada, yanındaki telefonun çaldığı ve telefonun diğer ucundaki sesin, Ankara’dan bir profesör adına arayan bir avukat olduğu ve hakime, karşısındaki şüphelinin Erdoğan’ın etkili danışmanlarından biri olduğunun aktarıldığı öne sürülüyor. Focus’a konuşan ve adını vermek istemeyen bir savcı, bu şekilde Alman yargısı üzerinde baskı kurulmaya çalışıldığını, başkonsolosun ve Ankara’dan arattıran profesörün,‘Gergerlioğlu’nun saçının teline bir zarar gelirse, Erdoğan’ın öfkesinden payınızı alırsınız’ mesajı vermeyi hedefledikleri yorumunu yapıyor.

‘ALMANYA’DA SÖZDE FİRMA KURULDU’

Focus dergisi, Gergerlioğlu’nun casusluk faaliyetini beraber yürüttüğü ileri sürülen Göksel G. ile beraber, Türk-Alman şirketlerine danışmanlık yapan bir ajans kurduğunu yazarken,‘Acaba bu, casusluk faaliyetlerini kamufle etmek amacıyla mı yapıldı’ şeklinde soru sordu.

Focus’un ele geçirdiği iddianamede yer alan alan bilgiye göre ayrıca Bad Dürkheim’daki bu şirket kurulurken gerekli 25 bin avro sermayenin, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın bu tür faaliyetler için kullandığı ödenekten aktarıldığı belirtiliyor.

‘HAKAN FİDAN ALMANYA’YI ÇOK İYİ BİLİYOR’

Focus’da ayrıca MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Almanya’yı iyi bilen, yıllar önce Mönchengladbach’daki NATO Süratli Reaksiyon Kolordusu Karargahı’nda irtibat subayı olarak da görev yaptığını hatırlatıldı.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir