Cumartesi , 21 Mayıs 2022

‘Erdoğan’a hakaret’te bugün: ‘Ankara katliamı’nda kızını kaybeden baba tutuklandı

IŞİD’in 10 Ekim 2015’te Ankara’da düzenlediği saldırıda hayatını kaybeden Şebnem Yurtman’ın babası Mehmet Yurtman, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla tutuklandı.

Fotoğraf: DHA

Fotoğraf: DHA

10 Ekim’de çok sayıda siyasi parti, sivil toplum örgütü ve sendikanın destek verdiği ’Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’ için Ankara’ya giden binlerce insanın toplandığı Ankara Tren Garı kavşağında üç saniye arayla iki şiddetli patlama meydana gelmiş, 102 kişi hayatını kaybetmişti.

Mehmet Yurtman hakkında, darbe girişiminin ardından başlatılan ‘FETÖ/PDY’ operasyonları ve Leman Dergisi’nin toplatılması kararıyla ilgili paylaşımlarında Erdoğan’a hakaret ettiği suçlamasıyla soruşturma başlatıldı.

Hakaret kastının bulunmadığını ve paylaşımlarının ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmesini isteyen Yurtman, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

‘Acılı aile bu kararla bir daha mağdur edildi’

Yurtman’ın tutuklanmasının ardından Adana’da TMMOB, DİSK ve KESK’in de katıldığı bir basın açıklaması düzenlendi. Açıklamada konuşan Emek Partisi Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi Halil İmrek,“Evladının acısını yaşayan bir baba, ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gereken paylaşımları nedeniyle tutuklandı. Acılı aile bu kararla bir daha mağdur edildi. Mehmet Yurtman serbest bırakılmalıdır” dedi.  (Diken)

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir