Perşembe , 9 Şubat 2023

Erdoğan: Ne yaparsanız yapın başkan olacağım!

“Muhalefet ne yaparsa yapsın, Türkiye yeni anayasa yolunda mesafe almaya devam edecektir”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye’de ‘muhalefet tembelliği’ diye bir sorunun olduğunu savunarak, “Türkiye, böyle bir muhalefeti hak etmiyor. Muhalefet ne yaparsa yapsın, Türkiye yeni anayasa yolunda mesafe almaya devam edecektir” dedi.

Erdoğan: Ne yaparsanız yapın başkan olacağım!

Yeni anayasa konusunda artık yolun sonuna gelindiğini ifade eden Erdoğan, Başkanlık Sisteminin ülkenin ihtiyaçlarına göre tasarlanacağı mesajı verdi. Erdoğan’a göre,  millet Başkanlık Sistemi’nin faydalarını anladığında  desteğini  artıracak.

Türk Parlamenterler Birliği’ne ait Parlamento dergisine konuşan Erdoğan’ın açıklamaları şöyle: 

-26. Yasama Dönemi’nde Türkiye’nin yeni bir anayasaya kavuşacağı konusunda yaygın bir beklenti ve ümit olmasına karşın TBMM Anayasa Mutabakat Komisyonu’nun çalışmaları yarıda kesildi. Sizce ülkemiz bu yasama döneminde yeni bir anayasaya kavuşabilir mi? Sizin bu yönde bir çağrınız veya girişiminiz olacak mı?

Yeni anayasa konusu, siyasi tercih meselesi olmaktan çıkmış ve milletimizin temel bir talebi, beklentisi haline dönüşmüştür. Türkiye’nin yeni anayasasına kavuşmasına engel olmaya çalışan herkes, bunun hesabını millete verecektir. Anayasa hazırlıklarından uzak duranların bir kısmının bu konuda herhangi bir hazırlıkları, düşünceleri olmadığını biliyoruz. Ülkemizde “muhalefet tembelliği” diye bir sorun olduğuna inanıyorum. Geçtiğimiz 13 yılı aşkın süredir, muhalefetin herhangi bir konuda, gerçekten çalışarak, emek vererek, üreterek bir düşünce, bir teklif, bir proje ortaya koyduğuna şahit olmadım. Muhalefet adına yapılan tek iş, iktidarın “ak” dediğine “kara”, “kara” dediğine “ak” demekten ibarettir. Böyle bir muhalefet anlayışı, böyle bir siyaset anlayışı, böyle bir Meclis çalışması anlayışı olamaz. Türkiye, böyle bir muhalefeti hak etmiyor. Dikkat ederseniz, onun için de 2002 Kasım’ından beri bu anlayışta olanları ülkenin yönetiminden uzak tutuyor. Ancak, yeni anayasa konusunda artık yolun sonuna gelinmiştir. Muhalefet ne yaparsa yapsın, Türkiye yeni anayasa yolunda mesafe almaya devam edecektir. İdeal olanı bu işin uzlaşmayla neticelendirilmesidir. Ama uzlaşma olmuyorsa, o zaman, bu işe talip olanlar kendi çalışmalarını ortaya koyarlar ve milletimizin önüne çıkarlar. Böyle samimi bir teşebbüsün Meclis’ten gereken desteği alacağına yürekten inanıyorum.

-Başkanlık Sistemi, ülke gündemindeki en önemli konu başlıklarından birini oluşturuyor. Sizce Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasında yeni anayasa ve Başkanlık Sistemi nasıl bir rol üstlenecek? Toplumun bu konulara bakışıyla ilgili gözlem ve değerlendirmeleriniz nelerdir?

Yeni anayasa, sadece mevcut anayasanın yeniden yazımı değil, asıl olarak, Türkiye’nin yeni bir yönetim anlayışına kavuşması için lazımdır. Bu bakımdan yeni anayasa ile birlikte Başkanlık Sistemi’nin de tartışılması gayet tabiidir. Mevcut yönetim sistemimizin sorunlarımıza çare olmadığı bugüne kadarki tecrübelerimizle sabittir. Darbeler ve vesayet yönetimleri altında çok zaman kaybeden, çok enerji israf eden Türkiye, artık kendi tarihine, kültürüne, şartlarına uygun yeni bir yönetim tarzını geliştirip uygulayabilecek güce, olgunluğa, özgüvene kavuşmuştur. Dünyada, tıpkı farklı parlamenter sistem uygulamaları gibi, pek çok Başkanlık Sistemi uygulaması da mevcuttur. Bunların hepsini elbette inceleyeceğiz, ama asıl önemlisi bizim neye ihtiyacımız olduğudur.

Başkanlık Sistemi uygulamasını, şu veya bu ülkeden aynen almak yerine, kendi ihtiyacımıza göre kendimiz tasarlamalıyız. Milletimizin her geçen gün Başkanlık Sistemi’nin ülkemize faydalarını daha iyi anladığına ve bu yöndeki desteğini artırdığına inanıyorum. Sonuçta buna karar verecek olan milletimizin bizatihi kendisidir. Türkiye’de tepeden inme kararların alındığı, tepeden inme sistemlerin dayatıldığı dönemler artık geride kalmıştır. Başkanlık Sistemi’ne karşı çıkanlar, mevcut düzenden memnunlarsa, çıkıp bunu açıkça ifade etsinler. Değillerse, kendi alternatiflerini getirsinler. Diğer meseleler gibi, Başkanlık Sistemi’nde de son sözü söyleyecek olan millettir. Millete gitmekten ve milletin tercihinden korkmamak lazımdır. (ABC)

 

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.