Pazar , 27 Kasım 2022

Erdoğan iddiası Çavuşoğlu’na soruldu: Muhbirlik istemek hukuk dışı değil mi?

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosluğu’nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye hakkında hakaret içerikli paylaşımlar yapanları kendilerine ihbar etmelerini istemesini TBMM gündemine taşıdı.

TBMM
CHP’li İlhan Cihaner, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesinde Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosluğu tarafından sivil toplum kuruluşlarına, orada çalışanların, üyelerinin ya da çevrelerinde bulunan vatandaşların Twitter, Facebook gibi sosyal medya hesaplarından Cumhurbaşkanına yönelik olarak küçük düşürücü, hakaret içeren sözler söyleyenlerin tespit edilmesi yönünde talep geldiği iddialarını hatırlattı.

Sivil toplum kuruluşlarına bu yönde e-mail ulaşması halinde mesajların kimden geldiğini, gönderenlerin isimleri ve yazdıkları tespit edilerek e-posta yoluyla Rotterdam Başkonsolosluğuna gönderilmesinin istendiğinin de ifade edildiği önergede, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan şu sorulara yanıt istendi:

‘BAŞSAVCILIK YETKİSİ KİMDEN ALINDI?’

— Rotterdam Başkonsolosluğu’na, suçları takip etmek için ‘bir nevi’ Cumhuriyet Başsavcılığı yetkisi kim tarafından, hangi yasal dayanakla verilmiştir?

BAŞKONSOLOSLUĞUN KENDİ İNSİYATİFİ Mİ?’

— Rotterdam Başkonsolosluğu’nun, Cumhurbaşkanına hakaret eden vatandaşların ihbar edilmesini istediği ve sivil toplum örgütlerine attığı bu e-mail, kendi inisiyatifi midir?

‘DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN HABERİ VAR MI?’

— Bundan Dışişleri Bakanlığı’nın haberi var mıdır? Yurtdışında yaşayan vatandaşlarını böyle bir kontrol ve izlemeye tabi tutmak gibi bir emir nereden alınmıştır?

‘NASIL BİR YOL İZLENİP ÖNLEM ALINACAK?’

— Vatandaşları ayrıştırıcı ve düşmanlaştırıcı talep üzerine Başkonsolosluğun, vatandaşlarımıza farklı tavır ve tutum sergileyeceği yönündeki yargıları ortadan kaldırmak için nasıl bir yol izlenecektir?

– CHP Hollanda Örgütü tarafından yapılan açıklamada belirtildiği şekilde, bu tür bir talebin kurumlar ve bireyler arasında düşmanlık yaratması mümkünken Dışişleri Bakanlığı, düşmanlığı besleyen bu emre karşı nasıl bir önlem alacaktır?

‘MUHBİRLİK İSTEMEK HUKUK DIŞI DEĞİL Mİ?’

— Benzer taleplerin diğer Başkonsolosluk ve elçiliklerden gelip gelmediği yönünde şikâyet ya da bilgi kendilerinde mevcut mudur?

— Türkiye Cumhuriyeti’nin herhangi bir Başkonsolosluğu’nun vatandaşlarından muhbirlik yapmasını istemesi hukuk dışı değil midir? Bu yönde bir adım atılacak mıdır?”

Muhbirlik istemek hukuk dışı değil mi?  (sputniknews.com)

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.