Perşembe , 23 Mart 2023

Erdoğan: 3 Milyar Euro’yu Verecekseniz Verin

Erdoğan “Vize meselesinde müsterih olun, AB vize serbestisini getirir diyorum ben” dedi ve sordu “72 kriter öne sürüldü, yoktu bunlar, nereden çıktı?”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Şeref Belgesi Töreni’nde konuştu. Erdoğan konuşmasında ekonomik kriz olmadığını öne sürdü ayrıca AB’nin vize serbesti şartlarına yönelik de sert açıklamalar yaptı. Söz verilen parayı istedi.

erdoğan_tobb

Erdoğan’ın sözlerinden satır başları şöyle:

“Faizi düşürmek”

* Finans sektörünün bankacılık sektörünün girişimcilerin önünü açması lazım. Bu nasıl olacak, bu faizi düşürmek suretiyle olacak. Bu adımın atılması lazım, ekonomi sadece bir tarafın kazanacağı değil, hep birlikte kazanabileceğimiz bir alan.

“Vize meselesinde müsterih olun”

* Vize meselesinde müsterih olun, AB vize serbestisini getirir diyorum ben.

* 72 kriter öne sürüldü, yoktu bunlar, nereden çıktı?

* Beş madde var, biri felaket, terörle mücadele yasasını değiştireceksiniz dediler. Sen Türkiye’nin ne zamandan beri böyle talimatlar aldığını gördün, böyle bir şey olamaz.

* Bize bu tavsiyelerde bulunanlar önce adil olmalılar, Türkiye artık bir sömürü ülkesi değil.

* Mülteciler için 3 milyar euro vereceğiz dediler, halen vermediler, verecekseniz verin.

“Bizimle dalga mı geçiyorsunuz?”

* Buraya gelip kampları geziyorlar, proje gönderin diyorlar, bizimle dalga mı geçiyorsunuz? Proje diye bir şey yok, biz mülteci kamplarını kurmuşuz. Bu bir milletin asaleti ile adeta dalga geçmektir, biz size dalga geçirtmeyeceğiz.

* Mülteciler için 10 milyar doları aşkın faturalı harcamamız var, STK’larla bu rakam 20 milyar doları bulur.

* Vize konusunda daha önceki sözleri ekim ayıdır; atılmış imzalar var; Haziran’a çekmeleri sadece kendilerine yeni ve tıkama için yol arama projesi. Temenni ederim ki verdikleri sözü tutarlar ve en geç Ekim’de bu işi bitirirler.

* Biz bugüne kadar yolumuza vize ile devam etmedik ki, bu işi çok da büyütmeye gerek yok, bunların hepsinin çıkış yolu var. (HK)

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir