Salı , 31 Ocak 2023

ERDAL GÖKOĞLU 39 GÜNDÜR AÇLIK GREVİNDE

Belçik’nin Siyasi iltica pasaportuna sahip olan Erdal Gökoğlu, 24. 01.2016 günü saat 14.30’da Frankfurt Oder (Almanya) – Słubiçe(Polonya) sınır kapısında Polonya gümrük polisi tarafından sebepsiz yere gözaltına alındı. Gümrük polisi tarafından ilk gözaltı süresince darp edilen Gökoğlu gözaltına alındığı günden bu yana açlık grevinde.

Erdal-Gökoğlu

Canan Özel

Açlık grevinin 17’inci gününe kadar tuz, şeker, su gibi en temel ihtiyaçları dahi karşılanmadı. Halen de ihtiyaçları etkin bir şekilde karşılanmıyor, önüne sürekli hapishane içerisinde alışveriş yapma kısıtlaması getiriliyor. Onursuz üst arama, tek tip elbise dayatması ve prangalarla resmen psikolojik ve fiziki işkenceye maruz bırakılıyor. Havalandırma hakkı tek tip elbiseyi giyinmiyor diye doğrudan gasp ediliyor.

45 gündür tutukluluğu süren E. Gökoğlu hâlâ açlık grevinde. Açlık grevi talepleri şunlar

1-Tek tip elbise dayatması kaldırılsın
2-Hücre kontrolü adı altında günde iki defa yapılan işkenceye son verilsin.
3-Havalandırma hakkım üzerindeki koşullandırma kaldırılsın. (Tek tip elbiseyi reddettiği için hiçbir şekilde havalandırma hakkını kullanamıyor)
4-Türkçe kitap gazete dergi vb. okuma engeli kaldırılsın.
5-Güvenlik tehdidi oluşturduğuna dair iddia ortandan kaldırılsın.

Bu son derece doğal talepler karşılanmadığı gibi, açlık grevinde olduğu halde çeşitli psikolojik ve fiziksel işkencelere de maruz kalıyor.

TÜRKİYE´YE İADE EDİLMEK İSTENİYOR

Erdal Gökoğlu’nun Türkiye’ye iadesinin kolaylaşması için, Polonya hükümeti mahkeme sürecini uzatıyor ve işkencesini sürdürüyor. Burada şunu belirtmek istiyoruz: Gökoğlu’nun Türkiye’ye iadesinin gerçekleşmesi hayati önem taşıyor. Polonya Siyasi Tutsaklara Özgürlük Komitesi bunu engellemek için çalışıyor.

Erdal Gökoğlu özel harekât polisleri tarafından darp edilerek, avukatlarına haber verilmeden 3 karakol ve 4 hapishane değişikliğine maruz kaldı. Son olarak Szczecin (Stettin) hapishanesine sevk edildi ve tutukluluğu orada devam etmekteyken bir kez daha bir önceki hapishane olan Goleniow hapishanesine kaçırılarak götürüldü. Kendisinden çok sonraları haber alınabildi.

Wernicke Korsakoff hastası olan E. Gökoğlu’nun açlık grevi ağır koşullar altında 39 günü geçti.

Kendisiyle görüşebilmek için defalarca resmi başvuru talebinde bulunuldu, fakat her defasında görüşme dilekçelerine olumsuz cevap verildi. Tutsaklığının 13’üncü gününde bir kereye mahsus özel bir izin çıkaran Polonya polisi görüş yaptırdı ve bu esnada kamera çekimi ve yazılı kayıt yaparak, psikolojik baskı unsuru yarattı. Daha sonrasında ise görüşçülerinin ellerinde yasal mahkeme izni olmasına rağmen sürekli hapishane yönetimi tarafından sorun çıkarıldı. En son 4 Mart’ta yapılan görüş sırasında hapishane yönetimi görüşü bölerek E. Gökoğlu’na “tek tip elbiseleri kabul etmezsen bir daha görüş izni verilmeyecek” diyerek açıktan tehdit etti. Son olarak 02 Mart 2016 tarihinde Gorzow Wielkipolski Adliyesi’nde görülen iade mahkemesinde yine Türkiye’ye iade üzerinde yoğun baskı oluşturan mahkeme heyeti, Erdal Gökoğlu’nun avukatı tarafından yapılan belgelerin iadeye yetersiz olduğu itirazıyla tutukluluğunun 23 Nisan 2016 kadar uzatılarak 3 aylık belge toplama çalışması süresinin tamamlanmasına karar verdi. Bunun üzerine yine Gökoğlu’nun avukatı tarafından tutuksuz yargılanması talebinde bulunuldu ve sağlık koşullarının kötüye gittiği için bunu istediğini açıkta belirtti. Fakat mahkeme heyeti bu talebi Erdal Gökoğlu’nun tehlike arz ettiği gerekçesiyle kabul etmemekle kalmamış bir de sağlık durumunun kötüye gitmesinin kendilerini ilgilendirmediğini, çünkü Erdal Gökoğlu’nun kendi kendisini aç bıraktığını söylemiştir.

Polonya hükümeti, insan haklarını ayakları altında çiğniyor.

Bu bağlamda açıkça bir suç işliyor. Erdal Gökoğlu’nun sağlık durumu kötüye gidiyor. Açlık grevinin doğal sonuçlarının (el ve ayak uyuşması) yanında hapishanede gördüğü işkenceler sebebiyle Erdal Gökoğlu resmen katledilmek isteniyor. Erdal Gökoğlu’nun açlık grevinde olması, Polonya mahkemeleri tarafından, tamamen suç gibi, kendine zarar vermek olarak gösteriliyor. Bu hukuk, bu adalet, ancak Nazi Hukuku ve onun mahkemeleri tarafından görülen hukuksuzluk, adaletsizliktir.

About Canan Özel

Check Also

Canan Uzerli’nin İçten gelen sesi’ni dinledik

Canan Uzerli ve müzik grubu 31 ekim pazartesi günü Hamburg “eigenarten” kültür festivalinde kapsamında  ”içten …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.