Salı , 31 Ocak 2023

Engelsiz Diyalog, ”Kırmızı Başlıklı Kız” oyunu ile dışlanmaya karşı kaynaşmanın önemi anlatıldı

Hamburg’da özel bireylerin toplumla kaynaşmasına ve toplumun bu konudaki duyarlılığını artırmaya yönelik sanatsal faaliyetlerini sürdüren Engelsiz Diyalog Kültür ve Sanat Derneği, bu kez “Rotkaepchen (Kırmızı Başlıklı Kız)” adlı oyunlarıyla tiyatroseverlerden tam not aldılar.
Bürgertreff Altona Nord sahnesinde, 1 ve 2 Nisan tarihlerinde  iki gün arka arkaya sergilenen oyuna ilgi yoğun oldu. Senaryosunu Tiyatro Yönetmeni Ufuk Güldü’nün yazıp Coşkun Üresin’in yönettiği oyun, masal kahramanları aracılığıyla izleyicilerine farklılıklarla bir bütün olunabileceğinin, dışlanmanın insanları ne kadar mutsuz edebileceğinin mesajını verdi. Dil, din, renk, engellilik ya da cinsiyet gibi farklılıkları nedeniyle dışlanan insanlara sahip çıkmak için birleşilerek bir bütün olunması çağrısı yapan Tiyatro Yönetmeni Coşkun Üresin, oyunlarını okullarda da sahneleyerek kaynaşmanın önemini okul sıralarında çocuklara anlatmaya çalışacaklarını ifade etti. 2010 yılında kurulan dernek, engelli, engelli aileleri ve engelsiz duyarlı vatandaşların bir araya gelmesiyle oluştu. Özel bireylerin toplumla kaynaşmasına, sorunların toplumla paylaşılmasına, çözüme yönelik mesajların verilmesi ve özel bireylerin rehabilitesine yönelik çalışmalar yapan dernek daha önce sergilediği 4 oyunla da dikkatleri üzerine çekmişti.
Oyunlarını Türkçe ve Almanca iki dilli sergilediklerini ifade eden dernek başkanı İsmail Biçkici ve Üresin, “Almanca oyunlarımız içinde yaşadığımız toplumla kaynaşmamız ve çalışmalarımızı tanıtıp diyaloglarımızı geliştirmemiz açısından çok önemli. Ama aynı zamanda bazı oyunlarımızı da Türkçe sergileyerek çocuklarımızın ana dillerine de sahip çıkmalarını önemsiyoruz. Daha geniş tabana hitap edebilmek için farklı kültürlerden ve dillerden insanlarla birlikte çalışmalar yapıyoruz. Bugün bizi izlemeye gelen farklı kültür ve dillerden insanlar da yaptığımız çalışmaların topluma ulaştığının bir kanıtı oldu. Bizi destekleyen herkese yürekten teşekkür ediyoruz” dediler.
BAMBAŞKA BİR KIRMIZI BAŞLIKLI KIZ
Oyunda sağlık sorunları nedeniyle gözünde bandajla gezmek zorunda kalan ve bundan ötürü kendisini dışlanmış hisseden Kırmızı Başlıklı Kız’la farklı masal kahramanlarının diyalogları yer alıyor. Kırmızı Başlıklı Kız’ın üzüntüsünü fark eden masal kahramanları bu konuda nasıl daha duyarlı olunabileceğinin ve bunun dışlanmışlık duygusu yaşayan insanları nasıl motive olduğunun da mesajını veriyorlar. Tiyatro oyununda Amina Maas, Reyhan Bağ, Bekir Ay, Yasemin Doğu, Seçil Eser, Gizem Aydınlık, Nelli Rakshan, Sara Mahnkopp, Üsame İlter, Melehat Solmaz, Okan İlbay, Niki Roha, Nejla Ersoy ve Belinay Cürgül rol alırken Can Gülşan ve Stephanie Mahnkopp da müzik desteği sundu.
Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, kalabalık, konser ve iç mekan

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.