El Kaide’nin Alevilere Yönelik Katliamları Protesto Edildi

”Suriye’de Alevi katliamına sessiz kalma!” adıyla Türkiye ve Avrupa’da düzenlenen mitinglerde Suriye’deki Radikal dinci ve El Kaide bağlantılı terörist grupların gerçekleştirdikleri katliamlar protesto edildi. El-Kaide uzantılarının Suriye’de Hama’ya bağlı Maan Köyü’nde büyük bir Alevi katliamı yaparak insanlık suçu işledikleri ve bundan öncede benzeri katliamların yapıldığı belirtildi.

El Kaide'nin Alevilere Karşı Katliamları Protesto Edildi

Mustafa Akpolat

Almanya‘nın birçok şehrinde aynı gün yapılan gösterilerden biri de Hamburg’da gerçekleştirildi.

”Hamburg Demokratik Güç Birliği Platformu” tarafından organize edilen ‘ Suriye’de Alevi Katliamına Sessiz Kalma’ mitingine yüzlerce gösterici  destek verdiler.Türkiyeli göçmen nüfusun yoğun olarak yaşadığı Altona semtinde yapılan mitinge çevreden geçenlerin dakikalarca bekleyerek ilgi göstermesi dikkat çekti. El Kaide organizeli gerçekleştirilen alevi katliamlarına karşı düzenlenen mitingte yapılan konuşmalarda şu sözlerer yer verildi: ‘Radikal dinci ve El Kaide bağlantılı grupların kendilerini El Nusra olarak adlandırdıkları ve Dünya’nın her tarafından “cihad” için Suriye’ye giderek yaşlı, çocuk ve kadın demeden, Alevi katliamları yapmaları nefretle kınanmaktadır. Terör estiren ve kanlı katliamlara imza atan bu grupların AKP hükümeti tarafından lojistik ve mühimmatla desteklenmeleri devam ederken, Avrupa Birliği’nin bu gelişmelere karşı sessiz kalmasını iki yüzlülük olarak değerlendiriyoruz.” açıklaması yapıldı.

Komite adına yapılan bir başka açıklamada ise, şu ifadelere yer verildi; Suriye’deki dehşet verici, insanlık dışı Alevi katliamını kınamak ve bu olaylara sessiz kalmayacağımızı göstermek için buradan kamuoyuna; aydınlara, ilerici ve demokratlara, yani yüreği insanlıktan yana olan herkese sesleniyoruz; nerde olursanız olun, hangi gerekçe ile olursa olsun, bu katliamlara karşı çıkalım. AKP’nin gerçek yüzünü her fırsatta kamuoyuna, özellikle Avrupa kamuoyuna gösterelim. Avrupa Birliği’nin ABD güdümlü politikası gereği sergilemiş olduğu tek taraflı Suriye politikasına karşı çıkalım. Son günlerde Suriye de gerçekleştirilen katliamlarda parmağı olan emperyalist güçleri ve Türk devletinin temsilcisi AKP hükümetinin Suriye de alevilere yönelik katliamlara ortaklık etmelerini protesto ediyoruz“ ifadelerine yer verildi.

Çeşitli demokratik kitle derneklerinin biraraya gelerekKatliamlara karşı olmak insani bir görevdir ve bundan dolayıdır ki dünyanın neresinde halklara karşı katliamlar yapılıyorsa bunların karşısındayız ve bu katliamı da kinamak ve katliamcıları teşhir etmeye devam edeceğiz, Katliamda 60’a yakın çocuk, kadın  ve sivilin öldürüldüğü  ifade edilerek, ” Emperyalist güçlerin ve bölgedeki diğer devletlerin (Türkiye, Katar, Suudi Arabistan) desteğiyle var olabilen bu çetelerin zaman zaman çıkar ilişkileri nedeniyle birbirleriyle de savaştıklarını biliyoruz.  Ama söz konusu Suriye’deki Kürtler ve Aleviler olunca bu gerici, mezhepçi, ırkçı güçler hızlıca birleşip ortak operasyon gerçekleştiriyorlar”  denildi.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir