Perşembe , 9 Şubat 2023

‘El Kaide, Suriye’de Alman- Fransız Üretimi Raketleri Kullaniyor’

Alman Devlet Televizyonu NDR ve Berliner Zeitung Gazetesi, Sol Parti Federal Milletvekili ve partinin Meclis Grubu Dış Politika Sözcüsü Jan van Aken Suriye’de bölgede görgü tanıkları ile yaptığı görüşmeler, incelemeler ve video görüntülerinden yola çıkarak yaptıkları açıklamada, El Nasr İslamci örgütün Alman-Fransız üretimi ‘Milan’ tipi tanksavarların / raketlerin kullanıldığının ortaya çıktığını açıkladı.

Süheyla Kaplan-Berlin

Berliner Zeitung ve Alman NDR Televizyon Kanalından iki gazeteci Sol Parti Federal Milletvekili Jan van Aken ile birlikte Rojova’da çatışma bölgesinde yaptığı incelemeler sonucunda, oradaki Kürt isyancıların El Nasr adlı radikal İslamcı örgütün kullandıkları silahların Alman- Fransız yapımı olduklarını belirttiklerini açıkladı.

Alman gözlemciler, ‘’ Bölgedeki Kürt isyancılar hemen bize Milan tip Alman tanksavarlar/ raketleri  gösterdiler’ dedi.

Sözkonusu Alman yapımı Milan tankseverlerin Esad rejimine 1978 yılında sevkiyat yapıldığı ortaya çıktı. Suriyeye ihraç edilen tanksavarların/ raketlerin  zaten o dönemdeki Alman Federal Meclisindeki  (Bundestag)  oylamalarda tartışma yaşandığı ve İsrail devletinin buna karşı çıktığı ifade edildi… ( Hatirlatma, 1978 yılında aAmanya’da Sosyal Demokrat- Liberal Hükümet koalisyonu vardı. Dönemin Başbakanı : Helmut Schmidt (SPD) , Dışişleri Bakanı ise Hans- Dietrich Genscher’ (FDP) di.

Milan tipi tanksavar Fransız-Alman konsorsiyumu tarafından 1970 yılından beri üretilmekte ve bugüne kadar yaklaşık 40 ülkeye ihraç edilmiştir. Alman Silahlı Kuvvetleri de bu türde küçük silahları kullanmakta.

Alman Muhafazakar Hristiyan Birlik Partisi (CSU/CDU) Federal Meclis’deki Ekonomi-Politika Sözcüsü Dr. Joachim Pfeiffer konu ile ilgili olarak ‘’Sözkonusu taksavarların/ raketlerin ihracı doğrudur ancak bu olay talihsiz münferit bir vaka olarak değerlendirilmeli. Ancak bu olgu, gelecekte silah ihracı yapacağımız anlamına da gelmemeli’ dedi.

Alman gazeteciler, Sol Parti Federal Milletvekili Jan van Aken ile birlikte çatışma bölgesinde kullanılan cephaneliklerde, El Nasr adlı aşırı İslamcı örgütün milan raketlerin yanı sıra son model üretimli raketlerin de kullanıldığının saptandığını açıkladılar.

Sol Parti Federal Milletvekili Jan van Aken, o dönemin Sosyal Demokrat-Liberal hülümetini sert bir şekilde eleştirerek, Almanya’nın yurtdışına uyguladığı silah sevkiyat politikasını tekrar gözden geçirmesi gerektiğini söyledi. Aken ayrıca, durumu akıl almaz bir durum olarak değerlendirdi.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.