Salı , 29 Kasım 2022

El Ele Engelliler Derneği ‘arap saçı’

Güncel / Hamburg

 Bedensel engellilere yönelik faaliyetlerde bulunan ve yardım kampanyaları ile kamuoyunda bilinen ‘El Ele Engelliler Dernegi’ ile ilgili son günlerde arkası kesilmeyen, değişik kişi ve çevrelerde entrika ve yosuzluk iddaları devam ediyor. Karşılıklı suçlamalar, iddalar, olur olmaz gerekli, gereksiz suçlamalar, şekilsiz ve olmaması gereken bir şekilde gündemde. Kuruluşundan beri bir çok ‘yardım’ kampanyası, Konser ve Tiyatro benzeri etkinlikler düzenleyen dernek ile ilgili toplanan yardım paralarının akibeti hakkında değişik iddalarda bulunulmakta. Dernek Eski başkanı Diyap Gökduman ise, düzenlediği basın toplantısında, kongreye şaibe karıştığını ve kongrenin yenilenmesi gerektiğini talep ederek, “Dernek bazı kişilerin çıkarları için kullanılmak isteniyor.” dedi Engellileri kullanarak, dernegin bazı Fonlardan alacağı parayı kendisine güven vermeyen birkaç kişin kendi çıkarları için kullanacağı süphe ve güvensizliğini ifade etti. Dernekler Masasına durumu bildirdiğini belirterek, oradan gelecek cevabı beklediğini söyledi. Derneğin değişik dönemlerde engelli çocuklar adına basılan makbuzlarla yardım topladığını ve bunun denetlenmesi mümkün olmayan yöntemlerle yapıldığı iddalar arasında. Konu ile ilgili olarak her iki tarafta Savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu belirtiliyor.

Dernek Başkanı Ali Akdemir’in şahsında somutlaşan iddalara hergün yenileri ekleniyor Tüm idda ve şaibe, yolsuzluk ve kişisel çıkar söylentileri ile ilgili olarak halen dernek başkanlığı yapan Ali Akdemir ise tüm iddaları yalanlayarak, bu konuda kendisi ve dernek faaliyetlerinin yıpratıldığını belirtti. Yazılı ve sözlü olarak yaptığı açıklamlarda şahsına ve kişisel haklarına saldırıldığını söyleyerek, söz konusu iddaların asılsız olduğunu belirtti. Genel Kurul sonrası oluşan tablo ile ilgili olarak ise’ Diyap bey seçimler bittikten sonra, seçimlerin demokratik bir ortamda yapıldığını söylediği video görüntüsüde var. Şimdi yönetimimizin meşru olmadıgını söylüyor.’ diyen Akdemir, söz konusu iddaları kanıtlanması durumunda istifa edeceğini ve zimmete geçirildiği söylenen paraların iki mislini ödeyeceğini söyledi. Bazı dernek üyeleri, Ali Akdemir’in her fotoğraf karesinden yer alma hastalığı dernek faaliyetlerinden çok, Akdemir’in öne çıkmaya çalışmasıda ayrı bir eleştiri konusu oldu.

‘Yolumuzu Bulalım’

Türkiye’den gelen, Hamburg ve çevresinden değişik yerlerde ‘Yolumuzu Bulalım’ adlı oynu ile sahne alan Adım Tiyatrosu ekibine verilmesi gereken paranında verilmediği diğer bir konu. Derneği, bir Ortopedi ve protez fi rmasına iş getiren kuruma dönüştürüldüğü ise ayrı bir eleştiri konusu. Parkan Özturan Protez bacak takılması amacı ile Türkiyeden getirilen Tiyatro emekcisi Parkan Özturan’ın diğer bacağınıda kaybetmesinin ardından, protez takılmasının bu aşamada gündemde olmaması, Derneğin Parkan’la ilgilenmediği ve tedavi masrafl arı için Diyap Gökduman’ın kefi l olduğu belirtildi. Gündemdeki söylenti ve iddalardan ve dönen dolaplardan sıkılığını belirten Meral Erçin ise Sayin Parkan Özturanin Elele Engeliler Derneğiyle bundan sonra ki yardımlaşma adına bir beklentisi olmadiğini beyan eder, Elele Derneğinin Parkan Özturan adına yapılan etkinlik, bağış kampanyası vb. girişimlerini red ediyor’ denildi.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.