Cumartesi , 25 Mart 2023

El Ele derneği, dernek eski başkanı Akdemir hakkında suç duyurusunda bulundu

Mustafa Akpolat

22 Şubat pazar günü, Hamburg El Ele Engelliler Derneği Yönetim kurulu başkanı  Şenol Kaplan, YK üyeleri, Uğur Dalga, İlknur Demir ve bir çok dernek üye ve misafirin katıldığı bir toplantı düzenlendi.  Düzenlenen toplantıyla,  son gelişmeler ve Akdemir’in görevdeki Yönetim kurulu üyelerine yönelik suçlamalarına cevap verilerek kamuoyu ve üyelerin bilgilendirilmek istendiği ifade edildi.

Hamburg El Ele Derneği Yönetim Kurulu,  22 Şubat pazar günü Altona’da düzenlediği üye ve basın toplantısıyla, yönetim kurulu eski başkanı Bayram (Ali) Akdemir ile ilgili olarak savcılığa Avukatları Mülayim Hüseyin aracılığıyla suç duyurusunda bulunduklarını belittiler. Toplantıda ayrıca, Bayram (Ali) Akdemir’in şu an görevdeki dernek yönetim kurulu üyelerine yönelik yaptığı  suçlamalara cevap verildi.

Yaklaşık bir ay önce aynı iddialarla Av. Mülayim Hüseyin’in bürosunda bir basın toplantısı düzenleyerek, dernek harcamalarında yapılan ”usulsüzlük ve yolsuzluklar” ile ilgili iddialarda bulunan El Ele Engelliler Derneği yönetim kurulu üyeleri, kendilerine verilen maali rapor altında imzası bulunan eski başkan Bayram (Ali) Akdemir, denetleme kurulu üyeleri Celal Poyraz, Mevlüt Aydın hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıklamışlardı. Basına gösterilen Banka hesaplarında, iki yıl içerisinde toplamda 27 bin 767 Euro tutarındaki harcamları, Ali Akdemir’in kişisel harcamaları olarak yapıldığı veya hangi amaçla yapıldığı belli olmayan giderlerin belgelenemediği belirtilmişti. Ayrıca düzenlenen değişik kültürel ve sosyal faalietlerde elde edilen gelir veya giderler ile ilgili olarak kendilerine herhangi bir belgenin verilmediğide belirtildi. Bunların dışında Makbuz karşılığı toplanan bağışların akibeti konusunda da bilgilerinin olmadığı ifade edildi. Avukatları aracılığı ile bu belgelerin istenmiş olmasına rağmen, kendilerine veya Avukatlarına teslim edilmediğide belirtildi

Bayram (Ali) Akdemir ise yaptığı açıklamada iddiaları red ederek, ”çamur at izi kalsın” anlayışıyla kendisine yönelik yapılan suçlamalara hukuk karşısında cevap vereceğini belirtti.

Akdemir, yaptığı açıklamada kongrede aklandıklarını ifade etmesine karşın, 27 Nisan 2014’te yapılan dernek genel kurulunda Divan Başkanlığını yapan Süleyman Kayhan ise Akdemir’i yalanlayarak, dernek maali raporu olmadığı için aklanmadığını belirtti. Süleyman Kayhan, Genel kurulda maali rapor ve denetleme kurulunun raporunun sunulmamasından dolay muhasebenin sonra denetlenerek durumun açığa kavuşturulması  yönünde genel kurulda karar alındığını belirtti.

Toplantıda bir açıklama yapan denetleme kurulu üyesi Saniye Çiçek ise,  ”Hamburg El Ele Derneği Denetleme kurulu görevine seçildikten sonra üç defa randevu yapmamıza rağmen eski Yönetim Kurulu ve Başkanı Ali Akdemir gelmemiş ayrıca hiç bir  mali belge tarafıma sunulmamıştır. Dernekle ilgili Denetleme görevimin yapılması bu şekilde engellenmiştir. Defalarca uyarmama rağmen bu durum değişmemiştir. Bu gelişmeler üzerine görevimden ayrıldığımı eski yönetim kuruluna bildirdim. Hamburg El Ele derneğinin hala üyesiyim. Aidatlarımı düzenli ödüyorum. Elimden geldikçe, yardım ve desteklerimi yaptım ve yapmaya devam edeceğim” dedi.

22 Şubat tarihinde yapılan toplantıda: Derneğin banka hesabından Bayram (Ali) Akdemir’in iki yıl süresince toplam 27 bin 767 Euro’nun hangi amaçla harcadığının belirsizliğine değinilerek harcamalar konusundan şu açıklama yapıldı.

Ali Akdemir’in iki yıl süresince 14 bin 738 Euro’yu, para otomatlarından çektiğini, 3 bin 751 Euro Türkiye’deyken dernek  hesabından çektiğini, 2 bin 55 Euroluk benzin faturasının neden ve hangi araç için harcadığının belli olmadığı, Bin 739 Euro’nun bir seyhat acentesine ödendiğini, 600 Euro’nın kendilerinin kullanamadığı internet sayfalarının gideri olarak kesildiği. Ayrıca 676 Euro’nın değişik tarihlerde  arkadaş bulma sitelerine ödeme yapıldığı, Ali Akdemir’in  Avukatına 367 Euro ödeme, Amazon alışveriş sitesine, Hamburg’da bir Otele ve daha bir çok hediyelik eşya, iç çamaşir için ödemelerin yapıldığı belirtildi. Tüm bu ödemelerin hangi amaç ile yapıldığının belgelenmediği iddia edildi.

Toplantı sonuna doğru bir çok kişi değişik konularda iddia ve görüşlerini dile getirdiler.

 

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir