Salı , 29 Kasım 2022

Egitimde Firsat Esitligi içim Referanduma ‚Evet‘

Bu egitim seferberliginin hedefi Hamburg okul sisteminin daha güçlü ve daha adil bir hale gelmesidir.  Sehrimizde daha çok ögrenci liseyi bitirmeli ve daha az ögrenci okulu terk etmelidir. Daha kaliteli üst düzey basarilari arttirmali ve daha az yetenegin kaybedilmesini saglamaliyiz.

Bu Yazi, Egitim Bakanligi Okul Reformu bülteninden derlenmistir.

Yeni okul tipi: Agustos 2010‘dan itibaren Hamburg‘ta örgün egitim veren yalnizca üç okul türü kalacak: Ilkögretim okulu, semt okulu ve alti asamali lise.

Böylece Hamburg okul sistemi daha anlasilir ve basarili olacak – tüm okul türleri gelecege yönelik bir egitim sunacaklar. Yeni ögrenme kültürü: Okul reformunun basariya ulasmasindaki en önemli etken daha iyi bir ders kalitesi olacaktir. Bununla birlikte basarili ögrenciler gibi yavas ögrenenler ve „vasat“ olanlar da bireysel olarak tesvik edileceklerdir. Gelecekte tüm okullar bireye uygun ders tipine geçecekler. Ögrenciler bugüne kadar oldugundan daha çok kendi baslarina ögrenmek durumunda kalacaklar. Okullar profi llerini ve programlarini bulunduklari bölgenin ve semtin gereksinmelerine göre ayarlayacaklar – Kendi sorumlulugunu tasima ve olanaklarin artirilmasi daha ileriye götürülecek.

Okul basarisinin tanimlanmasi ve degerlendirilmesi: Gelecekte ögrencilere basari düzeyleri çok daha açik bir sekilde bildirilmeli. Dolayisiyla basarilarinin degerlendirilmesini ögrenciye bildirilmede yeni yöntemler gerekmektedir. Örnegin her ders yilinda veliler, ögretmenler ve ögrenciler arasinda hangi hedefl ere hangi yollardan ulasilacagini birlikte saptamak için iki görüsme yapilacaktir. Degerlendirmeler daha çok çocuklarin kisisel gelismelerine ve mezuniyet için temel alinan standartlara göre yapilmalidir. Anne-babalarla da bu degerlendirmeleri yaparken görüsmek gerekir.

Köprüler kurmak – baglantilar saglamak: Gelecekte Kita Ldan (çocuk yuvasindan) okula geçisler daha da kolaylastirilmali. Bunun için yilda iki defa okula kayit tarihi sunmali. O (hazirlik sinifi) – 3. basamak arasi dönem tarzi (ögretim yili) ögrenmenin disina çikmayi tavsiye ediyoruz. Sonraki okullara geçiste daha kapsamli bir teshis yöntemi uygulanacak, objektiv (nesnel) kistaslarla ve daha iyi, daha adil bulgularla egitim seviyesi saptanacak. 7. siniftan 10. sinifa kadar okul tipini degistirmek artik söz konusu olmayacak. Bir sinifi tekrar etmek yerine „kisisel ögretmen g (Coaching) yöntemiyle tesvik saglanacak.

Ekip çalismasi: Gelecekte ögretmenler yillik dönem timleri denilen gruplarda birlikte çalisacaklar. 7 ila 10 ögretmen bir yillik dönem grubundan sorumlu olacak. Tüm dersleri bu ögretmenler verecek ve ögrenme sürecini organize edecekler.

Yeni bir ögrenme kültürü ve yeni bir okul yapisi: Kisiye yönelik tesvik, daha uzun birlikte ögrenme ortami, lise mezuniyeti için iki yol. Bunlar Hamburg´taki egitim seferberligini marka yapan özelliklerdir.

1 Agustos 2010´dan itibaren Hamburg´taki okul sistemi daha anlasilir, daha taninmis bir hale gelecek. Bu tarihten sonra yalnizca üç çesit okul tipi kalacak: Ilkögretim okulunda çocuklar hazirlik sinifindan (0. sinif) veya 1. siniftan 6. sinifa kadar birlikte ögretime devam edecekler. Ancak bundan sonra çocuklarin 2 okuldan hangisine gidecegine karar verilecek: Semt okulu veya alti asamali lise. Her iki okul tipinde de ögrenciler lise mezuniyeti de dahil olmak üzere her türlü diplomayi alabilecekler. 2008/2009 ders yilindan bu yana artik orta okula (Hauptschule) ögrenci alinmiyor. Avrupa´da derste daha uzun süre birlikte ögrenme ve kisiye yönelik tesvik standartlasmis durumda, gelecekte Hamburg´ta da bu böyle olacak.

> Ilkögretim okullari bagimsiz olacak ve genelde her yillik dönem 3 siniftan olusacak.

> Her sinifta azami 25 çocuk ders görecek. Sosyal açidan dezavantajli semtlerde bir sinifta en fazla 20 ögrenci olacak.

> 1´den 4. sinifa kadar çocuklar haftada 27 saat, 5. ve 6. sinifl arda ise 30 saat ders alacaklar.

> Sinifta kalma olmayacak, bunun yerine çocuklar bireysel olarak tesvik edilecek.

> „Kisa bacakli küçüklere – kisa yol“ ilkesinden hareketle anne-babanin tercih hakki devam edecek. Oturduklari yere yakin bir okul seçecekler (yani ikametgah çevresinden). Bu çevrenin disindan da -bos yer varsa- bir okul seçebilirler.

> Ilkögretim okulunda bir temel asama (0.-3. veya 1.-3.sinifl ar) olacak. Burada temel bilgiler verilecek: Okuma, yazma, hesaplama, sosyal ögrenme ve çalisma sekilleri.

> Daha sonraki alt basamakta (4-6) branslarla ilgili ögrenme basliyor.

> Ilkögretim okullarinda ilkokul ögretmenleri yaninda, lise ve diger okullarin ögretmenleri de ders verecekler.Ilkokul Su anda 1. ve 2. sinifl arda olan ögrenciler (2008 ve 2007´de okula baslayanlar) yeni ilkögretim okullarinin ilk alt basamagina (4.-6.sinif) baslayacaklar. Su anda 3. sinifta olan (2006´da okula baslayan) ögrenciler hali hazirda geçerli olan yasa geregi 2010 yaz döneminde bir semt okulunun veya bir lisenin 5. sinifina gidecekler. Tavsiyeler de su ana kadar kullanilan kurallar esas alinarak yapilacak. Bir istisna olabilir: Yeni sistem uygulamasina geçen bir ilkokulun „okul konferansi“ 2010´dan itibaren 5. sinif açilmasina karar verirse, bu okulun ögrencileri yeni ilkokulun 5. sinifina gidebilirler. Su anda 4. sinifa giden ögrenciler (2005´te okula baslayanlar) 2009 yaz döneminden itibaren simdiye kadar olan 5. ve 6. sinifl ara gidecekler. Hangi okullara gidilecegi hali hazirda geçerli olan yasalara göre belirlenecek.

 

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.