Pazar , 5 Şubat 2023

Efrîn için Avrupa’da binler alanlarda

Almanya, Fransa, İngiltere ve İsveç’te sokağa çıkan Kürdistanlılar ve dostları, Türk devletinin Efrîn’e yönelik saldırılar kitlesel bir şekilde protesto edildi.

SAARBRÜCKEN

Almanya’nın Saarbrücken kentinde Türk devletinin Efrîn’e yönelik işgal girişimini iki bin kişinin katıldığı kitlesel bir eylemle protesto etti.

Kürdistanlıların yanı sıra Almanların da katıldığı eylem Europa Galeri önünde bir araya gelen kitle HBF önüne kadar yürüdü.

“Biji berxwedana Efrîne” sloganlarının atıldığı yürüyüş ardından da bir miting düzenlendi.

Mitingde yapılan konuşmalarda ise Efrîn ruhuna sahip çıkılması gerektiği belirtildi.

Eylem “Biji serok Apo”, “Biji berxwedana Efrîne” sloganları ile sona erdi.

DRESDEN

Almanya’nın Dresden kentinde yüzlerce Kürdistanlı Türkiye’nin Efrîn’e yönelik işgal saldırıları bir yürüyüş ile protesto edildi. Yüzlerce bildirinin dağıtıldığı yürüyüş Neuestadt’ta başladı Altsrad’ta sona erdi.

FRANKFURT

Almanya’nın Frankfurt kentinde de Kürdistanlılar bir yürüyüş ve miting düzenledi. YPG, YPJ bayrakları eşliğinde Rus konsolosluğuna yürüyen kitle bir oturma eylemi de yaptı. Eylemde yapılan konuşmalarda, saldırıların kabul edilebilecek bir yanının olmadığı, Efrîn’e saldırılara karşı Avrupa’ya yaşayan Kürdistanlıların dostlarının her gün eylem içerisinde olacağı belirtildi.

LYON

Fransa’nın Lyon kentinde Kürdistanlılar ve dostları, Türk devletinin işgal saldırılarını bir yürüyüş ve mitingle protesto etti.

Place Belcour’da başlayan yürüyüş Place Terreaux’ya kadar sürdü. Büyükşehir belediyesi önünde ise bir miting düzenlendi. “Kahrolsun faşist Türk devleti”, “Katil Erdoğan”, “Biji berxwedana Efrîne” sloganları atıldı.

Yürüyüş boyunca “Kahrolsun faşist Türk devleti”, “Katil Erdoğan”, “Biji berxwedana Efrîne” sloganları atıldı.

Yürüyüşe Lyon Partizan ve Lyon Genç Komünistler bayrak ve flamalarıyla katıldı.

OSLO

Norveç’in başkenti Oslo’da faşist Türk devletinin Efrîn’e yönelik işgal girişimi düzenlenen bir mitingle protesto edildi.

Spontan olarak merkez tren istasyonu önünde gerçekleştirilen mitinge Kürdistan’dan dört parçasından halkın katılımı yüksekti.

Yapılan konuşmalarda savaşın sadece Efrîn’e yönelik değil bütün Kürtlerin kazanımlarına yönelik olduğu ve Kürtlerin her ne pahasına olursa olsun topraklarını savunacaklarının altı çizildi.

“Sık sık Katil Erdoğan”, “Türkiye Efrîn’den çık”, “Efrîn’le dayanışma” sloganları atılan miting soğuk havaya rağmen 1 saate yakın sürdü.

LİVERPOOL/MANCHESTER

İngiltere’nin Liverpool ve Manchester kentlerinde de Kürdistanlılar eylem düzenlendi. Kürt halkı ve dostlarının katıldığı eylemde bildiriler dağıtıldı, konuşmalar yapıldı. Eylemde “Efrîn yalnız değildir”, “Katil Erdoğan, Kürdistan’dan defol” sloganları atıldı.

STOCKHOLM

Cuma gününden beri Türk devletinin Efrîn’e yönelik saldırılarını kınamak için ard arda eylemler düzenleyen İsveç’in başkenti Stockholm’de yaşayan Kürdistanlılar ve dostları, Efrîn için bugün de meydanlardaydı.

Sergel Meydanı’nda düzenlenen eylemde Sol Parti adına konuşma yapan Lorena Delgado, sınırlı olanaklarına, dış dünyanın umursamazlığına ve Türk devletinin engellemelerine rağmen YPG/YPJ’nin DAİŞ çetelerini Rojava’ya durdurduğunu hatırlattı.

Türk devletinin DAİŞ çetelerine karşı en kararlı direnişi gösteren Kürt güçlerine saldırırken İsveç Hükümeti ve dış dünyanın ilgisiz kalamayacağını söyleyen Delgado, ”İsveç Hükümeti’nin şimdi harekete geçmesinin ve Efrîn’in yanında yer almasının zamanı. Şimdi Kürt Halkının özgürlük mücadelesini desteklemenin zamanı” dedi.

KNK adına konuşma yapan Karvan Said, Türk devletinin yıllardır Rojava’ya yönelik saldırıya hazırlandığını belirterek ”Bundan bir süre önce DAİŞ, El Nusra, Ahrar u Şam ve tüm İslamcı aşırı terörist ve faşistleri destekleyen Türk devleti şimdi Kürt halkının binlerce gerillanın can vererek diğer azınlık halklarla; Asuri, Ermeni, Türkmenlerle birlikte kurduğu kantonlara saldırıyor” şeklinde konuştu.

Faşist ve diktatör Erdoğan’ın her türlü insan haklarının düşmanı olduğunu söyleyen Said, ”Tüm insan hakları savunucuları Kürt halkının yanında durmalı ve faşist Türk devletinin Rojava’ya yaptığı saldırılara karşı çıkmalı” dedi.

Rojava ve Kuzey Suriye Federasyonu İsveç Bürosu’ndan Ster Kardoxi, İsveç Barış Konseyi Başkan Yardımcısı Kemal Görgü ve İranlı Yazar Bahram Rahmani, Efrîn’e yönelik saldırılara sessiz kalan İsveç Hükümeti ve Avrupa birliğini eleştirdikten sonra uluslararası toplum ve sivil toplum örgütlerine Türk devletinin Efrîn’e yönelik saldırılarına karşı çıkmaları çağrıları yaptı.

”Kürdistan’da katliamları durdurun”, ”Türkiye Rojava’dan defol”, ”Efrîn yalnız değildir”, ”Efrîn’le dayanışma” yazılı pankratlar, PKK, KCK, PYD, JPG/YPJ bayrakları ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın portrelerinin taşındığı eylemde sık sık “Biji berxwedana Efrîne”, “Katil Erdoğan”, “Türk devleti Rojava’dan defol”, “Terörist Erdoğan”, “Türk ordusu Efrîn’den defol” ve “Erdoğan ve DAİŞ aynıdır”, “Terörist Erdoğan, iki yüzlü İsveç” gibi Türk devletini kınayan ve YPG/YPJ’ye destek veren sloganlar atıldı.

Eyleme Kürdistanlıların yanı sıra çok sayıda İsveçli, İranlı ve Türkiyeli de katıldı.

Kaynak: ANF

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.