Perşembe , 23 Mart 2023

Durdu Özbolat: “‘IŞİD, EL KAİDE’Yİ YARATANIN TA KENDİSİDİR AKP’”

CHP Yurtdışı Örgütlenmeden Sorumlu Koordinatörü ve Maraş Milletvekili Durdu Özbolat, CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam ve BDP Mardin Milletvekili Erol Dora her yıl düzenlenen Yenilenebilir Enerji Fuarı vesilesiyle Almanya’nın Hamburg kentine geldi.

Süheyla Kaplan

Fuarda Türk firmaları gezecek olan CHP, AKP ve BDP’den oluşan Meclis Komisyon üyeleri yenilenebilir enerji konusunda uygulamalar hakkında bilgi edinmek üzere burada bulunduklarını belirttiler. Özbolat, yenilenebilir enerjide Türkiye’nin geç kaldığını ifade ederek, ülkenin enerji alanında yüzde 70 dışa bağımlı olduğunu söyledi.Türkiye’nin yenilenebilir enerji sektörünün önünü açmadığıve bu konuda uluslararası petrol şirketlerin hakim olduklarını söyleyen Özbolat, ‘’Türkiye, yenilenebilir  enerjinin önünü açmıyor. 12 yıldan beri AKP iktidarı bu konuda en küçük adım dahi atamadı. Kurumlar arasında dahi bu alanda uzlaşmazlıklar var. Genelkurmay dahi bu alana engel olmaya çalışıyor. Bu da Türkiye’nin ABD emperyalizmine bağımlı olduğunun bir göstergesidir. ABD, uluslararası şirketler ve onların işbirlikçileri Türkiye’de bu alanda lobi yapmakta. Yenilenebilir enerjiye bu petrol lobisi engel olmakta. Küresel ısınmayla mücadeleyi öngören Kyoto anlaşmasına da uyulmamakta. (Sanayi ülkelerini başta karbondioksit olmak üzere dünya ısınmasına yol açan gazların emisyonunu sınırlamak ) ‘’ şeklinde konuştu.

‘IŞİD, EL KAİDE’Yİ YARATANIN TA KENDİSİDİR AKP’

El Kaide, El Nasr, İŞİD gibi terör örgütlerini yaratanın AKP iktidarının ta kendisi olduğunu öne süren Özbolat, konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘’Sınır kapıları yol geçen hanı gibi.  AKP, dünyanın her yönünden gelen islamcı teröristlere para ve silah yardımı yapmakta. Türkiye’de MİT kullanıldı. IŞİD’e giden tır dolusu silahları basında hep birlikte izledik. Musul’da serbest bırakılan rehinelerin alınma biçimi bile bunu gösteriyor. Her ülke konsoloslarını bölgeden çekerken, Türkiye bu konuda hiçbir şey yapmadı. Buradan da aralarındaki ilişkiyi görmek mümkün. IŞİD kendisi gibi düşenmeyen Alevi, Kürt, Ezidi herkesin kafasını kesmekte ve Kürtlere zulüm yapmaktadır’ dedi.  IŞİD’in aynı zamanda uluslararası petrol kuruluşları tarafından da desteklendiğine dikkat çeken Özbolat, Ortadoğu’da uluslararası tekellerin petrolden pay almak  için yarış halinde olduklarını kaydetti.

’AKP HALA IŞİD’E TERÖRİST DİYEMİYOR!’

AKP hükümetinin hala IŞİD örgütüne terör örgütü diyemediğini ifade eden Özbolat, terör örgütlerinin besleyicilerinin bir gün kendileri için de tehlikeli oluşturacağını ve bunun en iyi örneğinin 11 Eylül saldırılarında görüldüğünü söyledi.

CHP’NİN KÜRTLERLE BARIŞMASI LAZIM

CHP’nin Kürtlerle barışması gerektiğini kaydeden Özbolat, ‘’Kürtlerle CHP’nin düşman olmaması lazım. Kürt kökenli siyasetçilerin bir kısmı CHP’de politika yapmaktadır. CHP Kürtleri kaybetmek üzereydi. Ancak şimdi bu ilşkilerin değişmesi gerektiği konusunda hakim kanaat var’ dedi.
’BDP İLE DE İTTİFAK YAPILABİLMELİ’

BDP ile olası bir koalisyona sıcak baktığını belirten Özbolat, şöyle konuştu: ‘’Erdal İnönü zamanında 1991’li yıllarda kimse Kürt kelimesini kullanmazken partimiz Kürtlerle ittifak yapmıştı. O süreç bence her iki taraf açısından da iyi değerlendirilemedi. AKP’nin karşısında olan her güçle madem biraraya geliniyor, BDP ile de neden bir araya gelinmesin?
Yurtdışı örgütlenmelerine de hız vereceklerini sözlerine ekleyen Özbolat, CHP Yurtdışı Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl ile de birlikte uyum içerisinde örgütlenmede çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

Süheyla Kaplan

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir