Suruç’ta devamlı silahlı adamlarda dolaşan ve 4 kişinin öldüğü kavganın merkezinde olan AKP Urfa Milletvekili Halil İbrahim Yıldız referandumda sahte oy kullandırmakla gündeme gelmişti.


Urfa’nın Suruç ilçesinde dün, AKP Urfa Milletvekili Halil İbrahim Yıldız seçim çalışması kapsamında esnafı ziyaret ederken HDP’li bir esnafla tartıştı. Silahlı kavgaya dönüşen olayda ikisi baba-oğul esnaf olmak üzere üç HDP’li ile İbrahim Halil Yıldız’ın kardeşi hayatlarını kaybetti. Yıldız’ın akrabaları Suruç Devlet hastanesi’nde yaralı baba-oğulu linç ederek öldürürken, ambulansların şehir dışına çıkmasını da engelledi.

Genellikle aile bireyleri ve akrabalarından oluşan silahlı gruplarla Urfa ve ilçelerinde dolaşan İbrahim Halil Yıldız, 16 Nisan 2017’deki anayasa referandumu sırasında seçim bölgesi olan Urfa’da sahte oy kullandırtmakla gündeme gelmişti. Yıldız hakkında bu konuda o dönem çok sayıda bildirim yapılmıştı.

HDP’nin hazırladığı referadum raporunda sahte oy kullanımıyla ilgili şu ifadeler geçiyordu: “Urfa Suruç GAP Anadolu Lisesinde seçmen olmayan kişiler oy kullanmış, AKP’li vekil İbrahim Halil Yıldız ile giden kalabalıklar oy kullanmış. Sandık kurulu üyelerinin kalabalık tarafından tehdit edildiği için müdahale edemedikleri ancak oy kullanıldıktan sonra tutanak tutulduğu tespit edilmiştir… Urfa Suruç’ta 1179 nolu sandıkta seçmen olmayan 8 kişi oy kullanmış, bu oy kullanma AKP Vekili İbrahim Halil Yıldız’ın bu sandığı ziyaret etmesinden sonra gerçekleşmiş. Durumu tespit edip tutunak tutmak isteyenler tehdit edilmiştir.”

Suruç’taki sahte oylarla ilgili DİHABER’in geçtiği haberde de referandum günü, Suruç’ta 360 seçmenli 1184 nolu sandıkta, 240 imzaya karşın 400’den fazla oy ve kullanılmamış 300 zarf ile pusula tespit edildiği belirtiliyordu.

Haberde, “Suruç ilçe merkez ve köylerinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın 20-30 kişilik silahlı bir ekiple sandıkları gezip oy kullandıkları iddia edilince, ilçeye hareket eden HDP Milletvekili İbrahim Ayhan, Suruç GAP Anadolu lisesinde kurulan 360 seçmenli 1184 nolu sandıkta 240 imzanın karşılığında 400’den fazla oy kullanıldığını, sandık bölgesinde de kullanılmamış 300 adet zarf bulunduğunu tespit etti” deniliyor.

İbrahim Ayhan’ın görüştüğü sandık kurulu başkanı, “2 defa tuvalete gittiğini, geri döndüğünde ise oyların kullanıldığını, sınıfın bir anda çok sayıda kişi tarafından doldurulduğunu ve müdahale edemediğini” söylemiş.

KÖYLERDE SANDIK KURULU’NU DIŞARI ÇIKARAK OY KULLANDIRDI

Yine Halil İbrahim Yıldız ve beraberindeki grubun ilçe merkez ve köylerdeki sandıkların çoğunu gezerek, sandık kurulunu dışarı çıkardıktan sonra oy kullandırdıkları iddia edilmişti.

8 Nisan 2017 tarihli Sözcü gazetesi de CHP Urfa İl Başkanı Aziz Aydınlık’a dayandırdığı haberinde İbrahim Halil Yıldız’ın yanına 50 kişilik grup ve polis ekibi alarak Suruç’ta 20 sandığın muhalefet partili müşahitlerini dışarı çıkartırdığını yazmıştı.

Sözcü’ye konuşan HDP Muğla İl Başkanı Avukat Günfer Karadeniz, oy kullanmak için memleketlerine gidemeyen 200 inşaat işçisinin oy kullanmış gibi gösterildiğini söylemişti. HDP bunun üzerine ilgili mahkemelere başvurarak seçimin iptalini istemişti.

Haberde söz konusu olay şöyle anlatılmıştı: “Memleketleri Şanlıurfa’dan Datça’ya çalışmak için gelen yaklaşık 200 inşaat işçisi, referandumda oy kullanmaya gidemedi. Ancak Şanlıurfa’nın Hilvan İlçesi Gülcük Köyü’ne kayıtlı olan işçiler, memleketlerinde oy kullanmış gibi göründüklerini açıkladı. CHP Şanlıurfa İl Başkanlığı Hilvan İlçe Seçim Kurulu’na, HDP Muğla İl Başkanlığı da Datça İlçe Seçim Kurulu’na itiraz ederek, seçimin iptalini talep etti ve suç duyurusunda bulundu.”

20 SANDIKTA YÜZDE 95 “EVET” ÇIKTI

Aynı bilgiyi CHP Şanlıurfa İl Başkanı Aziz Aydınlık da dile getiriyor. Sözcü’ye konuşan Aydınlık şunları söylüyor: “Suruç’ta oy kullanma işleminin sona ermesine doğru, AKP Şanlıurfa Milletvekili Av. İbrahim Halil Yıldız, yanına yaklaşık 50 kişilik grup ve polis ekiplerini alarak 20 sandığı tek tek dolaştı ve oradaki muhalefet partili sandık müşahitlerini dışarı çıkarttırdı. Daha sonra Suruç sonuçlarına baktığımızda 20 sandıktan yüzde 95 ‘evet’ çıktığı görülüyor. Bu mümkün değil. İtiraz ettik.”

Kaynak: Artı Gerçek