Çarşamba , 28 Eylül 2022

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi öldürüldü

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Sur’da yaptığı açıklamadan sonra başından silahla vuruldu. Diyarbakır Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Elçi hayatını kaybetti.

Elçi

Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Balıkçılarbaşı semtinde bulunan ve geçtiğimiz gün kurşunlanarak tahrip edilen tarihi Dört Ayaklı Minare’nin önünde Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, bir grup avukatla açıklama yaptıktan sonra silahlı saldırıya uğradı.

Başından ağır yaralanan Tahir Elçi, kaldırıldığı Diyarbakır Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Olayın ardından silahlı saldırganla polisler arasında çıkan çatışmada bir polis hayatını kaybetti, üç polis de yaralandı.

imc tv’ye konuşan Avukat Gülşen Özbek “Tahir Elçi uzaktan atılan bir mermi ile vuruldu” dedi.

Diyarbakır Barosu, Tahir Elçi’nin ölüm haberini “Baro Başkanımız Av. Tahir Elçi suikast sonucu öldürülmüştür” ifadeleriyle duyurdu.

https://youtu.be/qJdl3sI7qjU

Diyarbakır Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı da Elçi’nin hayatını kaybettiğini Twitter hesabından duyurdu.

Valilikten açıklama

Diyarbakır Valiliği’nin yaptığı açıklama şöyle:

“28.11.2015 tarihinde saat 11.00 dolaylarında İlimiz Sur İlçesi Dört Ayaklı Minare civarında Diyarbakır Barosu tarafından bir basın açıklaması programı yapıldığı esnada güvenlik görevlilerimize saldırıda bulunulmuş; bu saldırıda 1 polis memurumuz şehit olmuş, 2 polis memurumuz da yaralanmıştır.

“Olay sırasında ve akabinde aynı yerde meydana gelen çatışmada, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi hayatını yitirmiştir. Konuyla ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma açılmış olup konunun detayları incelenmektedir. Konuyla ilgili detaylı açıklama kamuoyuyla daha sonra paylaşılacaktır.”

Protesto çağrıları

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Başkanlığı, Elçi’nin öldürülmesini protesto etmek için eylem çağrısı yaptı.

Açıklamada saat 13:00’te Balıkçılar Başı’nda toplanılacağı duyuruldu.

Tahir Elçi’nin öldürülmesi İstanbul’da da protesto edilecek. Halkların Demokratik Partisi’nin (HDK) çağrısıyla saat 14.30’da Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirilecek.

Tahir Elçi

İnsan Hakları Derneği (İHD) üyesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) kurucularından Avukat Tahir Elçi, 90’lı yıllardaki yargısız infaz, faili meçhul cinayetler, köy yakma davalarında mağdur avukatlığı yaparken, Diyarbakır ve bölgedeki hak ihlalleriyle ilgili de çalışmalarını sürdürüyordu.

Diyarbakır Barosu 43. Olağan Genel Kurulunda, Baro Başkanı seçildi.

Diyarbakır Lice’de askerlerce öldürülen Medeni Yıldırım ile Cizre’de 12 yaşında sokakta öldürülen Nihat Kazanhan’ın ailesinin avukatlığını yürüten Elçi ayrıca Diyarbakır KCK davasının da avukatlarındandı.

Elçi, Lice, Cizre/Temizöz, Kuşkonar ve Koçağılı’nın bombalanması, Roboski Katliamı davalarının avukatlığını yapıyordu.  (İMC)

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.